Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

TOP 10 najčítanejších článkov v roku 2019

V minulom roku dominovali opatrenia prijaté na Žitnom ostrove, koreňové ČOV, situácia v slovenskom vodárenstve, ale aj problematika sucha.

TOP 10 najčítanejších článkov v roku 2019

Foto: Pixabay

Denník Voda-portal.sk zatiaľ existuje len vyše dvoch rokov. Napriek tejto pomerne krátkej dobe je viditeľné, že jeho čitateľská základňa neustále rastie, dôkazom čoho je aj stabilný rast čítanosti.

Zatiaľ čo v roku 2017, keď bol denník vo svojich začiatkoch, dosahovala mesačná návštevnosť len okolo tisíc unikátnych návštevníkov, už od začiatku roku 2018 návštevnosť stabilne stúpala, pričom úplne najsilnejším mesiacom bol november so 6,1-tisíc unikátnymi návštevníkmi.

Vlaňajší rok nebol výnimkou, naopak, potvrdil, že čitatelia majú o naše články stále väčší záujem. Už v januári navštívilo denník Voda-portal.sk rekordných  8,1-tisíc unikátnych návštevníkov a dokonca v marci sa číslo vyšplhalo až na 9,5-tisíc.

Čitatelia vlani klikli na naše články viac ako 106.000-krát, čo je medziročný nárast o 44-tisíc kliknutí. Za rok 2019 sme celkovo v denníku Voda-portal.sk zverejnili 275 článkov. Väčšina obsahu bola pritom v úplnom znení prístupná iba pre predplatiteľov.

Vďaka čomu rastieme?

Za naším úspechom stojí hneď niekoľko skutočností. Ide predovšetkým o veľké množstvo originálneho spravodajstva a publicistických článkov, ktoré sú zamerané najmä pre cieľové skupiny.

Tými sú dodávatelia a odberatelia služieb vo vodnom hospodárstve, teda priemyselné podniky či samosprávy, ale aj dodávatelia tovarov a služieb pre vodné hospodárstvo, investori a vláda.

Napriek tomu, že našou hlavnou cieľovou skupinou je predovšetkým odborné publikum, naše články sa stretávajú s veľkým záujmom aj v radoch laickej verejnosti, čoho dôkazom je prudký nárast čitateľov prostredníctvom Facebooku.

V tomto prípade išlo predovšetkým o články zamerané na nové vodné technológie, ale aj situácie mimoriadneho zhoršenia vôd na Slovensku či dokonca v globálnom meradle.

Ktoré témy najviac zaujali?

Vlani našich čitateľov opäť zaujali rôznorodé oblasti – od takzvaných servisných tém cez technológie, environmentálne témy až po domáce spravodajstvo.

Napriek tomu, že atrazínová kauza z roku 2017 na Žitnom ostrove sa v médiách už tak výrazne nespomínala, čitatelia aj naďalej vyhľadávali informácie o kvalite pitnej vody v tejto časti Slovenska. Zaujímal ich pravý pôvodca znečistenia, ale aj to, na aké sféry sa zameria takzvaný Lex Žitný ostrov.

Čitateľov takisto zaujímala situácia vo vodárenstve, a to konkrétne personálne zmeny na postoch generálnych riaditeľov najväčších vodární. Veľkému úspechu sa takisto tešili články zamerané na vzťahy medzi BVS a Infra Services.

Obľúbenou témou bola aj problematika malých vodných elektrární, rozširovania vodárenskej infraštruktúry, efektívneho nakladania s investíciami do kanalizácií, ekologického nakladania s odpadovými vodami či opätovného využívania "odpadu". Do top tridsiatky sa dostala aj téma detekcie únikov vody.

TOP 10 článkov v denníku Voda-portal.sk

A teraz pristúpme rovno k samotnému rebríčku obľúbenosti. Ponúkame vám 10 najobľúbenejších článkov za rok 2019.

Pre zvedavcov, ktorí si chcú osviežiť pamäť a informácie o tom, aké hlavné udalosti vlani rezonovali vo svete vôd, sme dokonca pripravili exkluzívny rebríček tridsiatky najúspešnejších článkov.

1. Pitná voda alebo tvrdý biznis? Na Slovensku víťazí druhá možnosť

Katarína Začková z Reportérov sa pozrela na to, ako rôzni investori, ale aj pochybné firmy s napojením na Cyprus plánujú v blízkosti vodárenského zdroja Šamorín masívnu výstavbu. Envirorezort v tichosti nahráva investorom. V stávke je pritom najkvalitnejší zdroj pitnej vody na Slovensku. (Diana Motúzová)

2. Koreňové ČOV majú potenciál aj na Slovensku. Dôkazom je projekt ekočističiek

Podľa projektových manažérov ekočističiek Adama Krakovského a Filipa Baďa ide o ekologickejšiu a efektívnejšiu alternatívu voči aktivačným ČOV alebo žumpám. Prečo však Slovensko v celosvetovom meradle stále zaostáva? Odpovede nájdete v článku. (Diana Motúzová)

Koreňovka 5 EO / Foto: Adam Krakovský a Filip Baďo

3. Kto bude šéfovať BVS? Nazreli sme do životopisov

Z 22 kandidátov vybrala komisia štyroch najlepších. My sme sa pozreli na to, aké profesijné kvality ponúkajú. (Diana Motúzová)

4. Lex Žitný ostrov. Pozrite si aktuálne znenie zákona

Zákon č. 305/2018 Z. z. o chránených oblastiach prirodzenej akumulácie vôd stanovuje zakázané aj povolené činnosti na území chránených vodohospodárskych oblastí. (Diana Motúzová)

5. Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania

Ak už strácate trpezlivosť kvôli účtom za energie a zároveň nedokonale vypranej bielizni, vyskúšajte parnú práčku. (Zuzana Žúžiová)

6. Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

BVS si zvolila svoje vedenie. Podľa nových zásad výberu však ide len o dočasné riešenie, pričom výberový proces bude prebiehať od mája. Spoločnosť však stále rieši aj problém s Infra Services. (Diana Motúzová)

7. Zastupiteľstvo odobrilo zásady výberu nového vedenia v BVS

BVS čakajú novoty. Mestské zastupiteľstvo dnes odhlasovalo zmeny vo výbere jej vedenia. Rozhodlo aj o zmene stanov a schválení návrhu na odvolanie zástupcov hlavného mesta z predstavenstva aj dozornej rady spoločnosti. (Diana Motúzová)

Foto: BVS, a. s.

8. „Old school“ riadenie, zadlženosť aj Kmotrík. Možný budúci šéf BVS pomenoval hlavné problémy

Výberová komisia odporučila primátorovi navrhnúť na mestskom zastupiteľstve Petra Olajoša za predsedu predstavenstva BVS. Ten prišiel s kritikou súčasného stavu, ale aj s jasnou víziou do budúcnosti. (Diana Motúzová)

9. Splachovať pitnou vodou je barbarstvo, vodný blahobyt skončil, tvrdí český minister Brabec

Sucho spôsobuje Česku problémy. Podľa ministra životného prostredia Richarda Brabca rozpútava v niektorých častiach krajiny aj „malé vojny o vodu“. (Diana Motúzová)

10. Výsledky kontrol SIŽP za rok 2018: BVS sa previnila najviac

BVS tak bola uložená pokuta vo výške 10-tisíc eur. Veľa porušení bolo zistených aj v CHVO Žitný ostrov. Pozrite si zoznam všetkých hlavných prehreškov vo vodnom hospodárstve za rok 2018. (Diana Motúzová)

11. Čerpáme priveľa podzemnej vody. Nadmerná spotreba má devastujúci účinok na rieky

Vedecká štúdia tvrdí, že už v pätine svetových riek došlo k výraznému zlomu a množstvo odoberanej vody je väčšie, než je ich prietok. (Zuzana Žúžiová)

12. Ako správne vybrať zmäkčovač vody

Existujú viaceré typy zmäkčovačov vody. My vám poradíme, ktorý je pre vás ten najvhodnejší. (Diana Motúzová)

13. Pozvánka na konferenciu: 51. medzinárodná konferencia vodohospodárov v priemysle

Konferencia o vodnom hospodárstve v priemysle sa uskutoční 11. – 13. novembra 2019 v hoteli SITNO vo Vyhniach. Denník Voda-portal.sk je mediálnym partnerom podujatia. (ave)

14. Podivný horúci ľad je pravdepodobne najbežnejšou formou vody v prírode

Je čierny, má obrovskú teplotu a zrejme je vo vesmíre bežný. Vedcom sa podarilo vytvoriť takzvaný superionický ľad, ktorý zrejme tvorí bežnú súčasť oceánskych exoplanét i planét na okraji slnečnej sústavy. (Zuzana Žúžiová)

15. TOP 10 najčítanejších článkov v roku 2018

Vlani dominovali vodovodné batérie, filtre, hospodárenie s dažďovou vodou, ale aj atrazínová kauza na Žitnom ostrove. (Diana Motúzová)

16. Kmotrík neprišiel vypovedať o privatizácii BVS, vyhovoril sa na zdravotný stav

Štátny tajomník Peter Ďurček aj naďalej trvá na tom, že tohto kontroverzného podnikateľa nekryje. Právnici Kmotríka však nevedia vysvetliť, kto za schránkovými firmami stojí. (Diana Motúzová)

17. Novoobjavené prekvapujúce vlastnosti vody by mohli spustiť éru "zelenej" chémie

Podľa nového prevratného výskumu voda dokáže samovoľne produkovať peroxid vodíka. Tím vedcov úspešne nadviazal na predošlé prekvapivé zistenie, že vodné mikrokvapky môžu nahradiť toxické látky používané pri výrobe nanočastíc zlata. (Zuzana Žúžiová)

Foto: Peakpx

18. Ktoré vodárne taja autá svojich manažérov?

Neziskovka Transparency International Slovensko sa pozrela na to, na akých drahých autách jazdia šéfovia slovenských vodární. Niektoré vodárenské spoločnosti však takéto informácie sprístupňovať odmietajú. (Diana Motúzová)

19. SaS si plánuje posvietiť na malé vodné elektrárne

Najnovší plán z dielne liberálov predstavuje niekoľko konkrétnych oblastí, na ktoré sa chystajú vo sfére ochrany vôd zamerať. (Diana Motúzová)

20. V Austrálii čoskoro očakávajú deň, kedy prestanú tiecť vodovodné kohútiky

Po africkom Kapskom meste, brazílskom Sao Paulo a indickom Chennai prichádza na rad juhovýchodná Austrália. Mnohým mestám hrozí úplný výpadok dodávok vody. (Zuzana Žúžiová)

21. Odpadová voda je vzácny zdroj. Treba s ním len správne zaobchádzať

Odpadová voda v sebe ukrýva veľké množstvo energetických možností. Výskumníci vyvíjajú nové technológie, ktoré tento potenciál posunú ešte ďalej. (Diana Motúzová)

22. Novým šéfom BVS je Peter Olajoš

Poslanci schválili výber na minulotýždňovom mestskom zastupiteľstve. (Diana Motúzová)

23. Kto je zodpovedný za kopu nelegálneho odpadu na Žitnom ostrove?

Katarína Začková z Reportérov si posvietila na nelegálnu skládku na Žitnom ostrove, ale aj pochybné machinácie, ktoré sú s ňou spojené. Medzičasom sú podzemné vody v možnom ohrození. (Diana Motúzová)

Foto: Reportéri

24. Altered Nozzle: nadstavec na batériu, ktorý ušetrí až 98 % vody

Švédska spoločnosť Altered priniesla na trh šetrič vody, ktorý prekonal predražené start-upy. Konkurenciu predbehol v úspore vody aj nízkej obstarávacej cene. (Zuzana Žúžiová)

25. Ako na detekcie únikov vody a fakturačné odpočty vodomerov? Slovenský dodávateľ ponúka komplexné riešenie

Riešenie poskytuje jednotnú platformu pre odpočty meračov energií a detekciu únikov. (PR | Macro Components)

26. VVS stále nepustila do orgánov Polačeka a Gibódu. Tí kritizujú netransparentnosť vedenia

Podľa primátora Košíc Jaroslava Polačeka a námestníka primátora Marcela Gibódu sa tak vodárne snažia len ochrániť pred odhalením netransparentných metód, ktoré praktikujú. (Diana Motúzová)

27. Roztápajúce sa ľadovce odhalili ďalšie prekvapenie: Vedci v nich objavili nukleárny spád

V ľadovcoch je pochovaný starý nukleárny spád z katastrof jadrových elektrární i zbraňových skúšok. (Zuzana Žúžiová)

28. Na vodovody a kanalizácie v obciach do 2 000 EO každoročne poputuje 50 miliónov eur

Takýto postup by mal platiť v období rokov 2020 až 2030, pričom náklady uhradí Envirofond. (Diana Motúzová)

Foto: Fotolia

29. Nevyužité miliónové investície ležiace v zemi. Dotácie na kanalizácie sú rozdeľované neefektívne

Spôsob financovania projektov vodárenskej infraštruktúry je neefektívny. Miliónové investície tak nakoniec ostávajú pochované v zemi, a to bez viditeľných výsledkov. (Diana Motúzová)

30. SVP v rámci protipovodňových opatrení často porušuje zákon

Implementačná jednotka zistila viaceré pochybenia zo strany štátneho podniku. Ako nedostatočné hodnotí aj plnenie opatrení envirorezortu. (Diana Motúzová)


Mohlo by vás zaujímať

Rádiový odpočet vodomerov v teréne uľahčí získavanie dát o spotrebe

Rádiový odpočet vodomerov v teréne uľahčí získavanie dát o spotrebe

Spoločnosť Macro Components využíva skúsenosti z praxe, na svojom konte má 350 000 vodomerov odčítaných aplikáciou pre mobilný telefón.

ZsVS ako priekopník vo využívaní najnovších technológií IoT vo vodárenskom priemysle

ZsVS ako priekopník vo využívaní najnovších technológií IoT vo vodárenskom priemysle

Západoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. so sídlom v Nitre, ako jedna z najväčších vodárenských spoločností na Slovensku, realizovala v uplynulom roku komplexný projekt pre automatizáciu procesu odpočtov vodomerov.

Ceny za vodné a stočné na rok 2020 pre Trnavskú vodárenskú spoločnosť

Ceny za vodné a stočné na rok 2020 pre Trnavskú vodárenskú spoločnosť

Od januára platia nové ceny vodného a stočného pre TAVOS. Narástli najmä ceny za stočné.