Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Odpadová voda je vzácny zdroj. Treba s ním len správne zaobchádzať

Odpadová voda v sebe ukrýva veľké množstvo energetických možností. Výskumníci vyvíjajú nové technológie, ktoré tento potenciál posunú ešte ďalej.

Odpadová voda je vzácny zdroj. Treba s ním len správne zaobchádzať

Foto: Pixabay

Väčšina ľudí neprikladá veľkú dôležitosť odpadovej vode, ktorú denne vypúšťa zo svojich spŕch, vaní, umývadiel, umývačiek riadu či WC. Jedno je však isté – so správnymi technikami sa môže stať cenným zdrojom.

V priemere každý Slovák používa denne asi 80 litrov vody na účely splachovania toaliet, sprchovania, umývania riadu či prania bielizne.

Toto číslo sa však dá pomerne ľahko zdvojnásobiť, ak je zahrnuté aj vonkajšie použitie ako zalievanie trávnikov či napúšťanie bazénov.

Väčšina použitej vody sa nakoniec stane odpadovou vodou, ktorú je nutné pred vypustením do prírody upraviť. A táto úprava spotrebúva veľa energie.

Podľa Americkej agentúry pre ochranu životného prostredia predstavujú náklady zariadení na úpravu vody a odpadových vôd viac ako tretinu obecných či mestských rozpočtov na energiu.

Bohatstvo odpadu

Vedec Yalin Li z univerzity v Colorade sa vo svojom výskume zameriava na získavanie zdrojov z odpadových vôd. Tento proces je zložitý, pretože odpadová voda obsahuje mnoho rôznych typov kontaminantov.

Výskumníci v oblasti vodohospodárstva a odpadových vôd však skúmajú mnoho kreatívnych spôsobov, ako z tohto „odpadu“ vyrobiť cenné produkty. Vnímajú skutočnú hodnotu odpadových vôd, ktoré považujú za aktívum, a nie za odpad.

Odpadová voda totiž môže v skutočnosti obsahovať viac ako trojnásobok energie potrebnej na jej spracovanie.

Jednoduchou a zároveň vyspelou technikou na regeneráciu časti tejto energie je anaeróbna digescia, prirodzený proces, pri ktorom sa mikroorganizmy živia tukmi a inými organickými materiálmi v odpadových vodách a produkujú bioplyn.

Bioplyn obsahuje približne 50 % metánu, ktorý sa môže použiť ako obnoviteľné palivo pre kotly, pece a vykurovacie systémy alebo na poháňanie turbín a výrobu elektriny.

Mikroriasy v odpadových vodách

Pokročilejšie techniky, ako sú hydrotermálne procesy, odvádzajú splaškové kaly – pevné látky odstránené z odpadovej vody počas spracovania – a premieňajú ich na biopalivá, ktoré môžu byť použité ako náhrada benzínu či motorovej nafty.

Tento proces je však potrebné ešte dôkladnejšie preskúmať. Vlani americká spoločnosť Genifuel Corporation predstavila prototyp takéhoto zariadenia, ktoré bolo testované až na 100 rozličných systémoch.

Okrem čistiarenského kalu sa mnoho výskumníkov vrátane Yalina Li veľmi zaujíma o využitie mikrorias.

Tie sú sľubnými surovinami pre biopalivá, pričom dôležité je, že niektoré z nich dokonca môžu rásť v odpadových vodách.

Yalin Li spolu so svojím výskumným tímom navrhol hydrotermálne systémy na premenu mikrorias v odpadových vodách na biopalivá. Stále sú testované v laboratóriách, Li však dúfa, že túto aplikáciu v blízkej budúcnosti zvýšia.

Možnosti hnojív

Odpadová voda tiež obsahuje živiny, ako je dusík a fosfor, ktoré sú základnými prvkami, ktoré rastliny potrebujú na rast.

V súčasných procesoch čistenia odpadových vôd využívame energiu na premenu amoniaku v odpadovej vode, ktorý pochádza prevažne z moču, na plynný dusík.

Priemysel však potom používa veľké množstvá zemného plynu na premenu plynného dusíka späť na amoniak, hlavne na výrobu hnojív, prostredníctvom Haberovho-Boschovho procesu.

Je zrejmé, že by bolo oveľa efektívnejšie priamo extrahovať amoniak z odpadovej vody bez jeho premeny.

Jedným zo spôsobov je použitie separačných toaliet, ktoré sú už komerčne dostupné, na separáciu moču z iných zdrojov odpadovej vody. Po následnej dezinfekcii by bolo možné zozbieraný moč použiť ako hnojivo.

Dezinfikovaný moč totiž obsahuje aj ďalšie živiny. Inštitút Rich Earth vo Vermonte v súčasnosti skúma spôsoby, ako premeniť ľudský moč na hnojivo.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
odpadová voda

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Podivný horúci ľad je pravdepodobne najbežnejšou formou vody v prírode

Podivný horúci ľad je pravdepodobne najbežnejšou formou vody v prírode

Je čierny, má obrovskú teplotu a zrejme je vo vesmíre bežný. Vedcom sa podarilo vytvoriť takzvaný superionický ľad, ktorý zrejme tvorí bežnú súčasť oceánskych exoplanét i planét na okraji slnečnej sústavy.

Podzemné vody na Žitnom ostrove môžu prísť o svoj ochranný filter

Podzemné vody na Žitnom ostrove môžu prísť o svoj ochranný filter

Staviteľ ignoruje otázky novinárov, minister dopravy sa tvári, že jeho sa tento problém netýka. Redaktorka Katarína Jánošíková si posvietila na celú kauzu.

Pitná voda alebo tvrdý biznis? Na Slovensku víťazí druhá možnosť

Pitná voda alebo tvrdý biznis? Na Slovensku víťazí druhá možnosť

Katarína Začková z Reportérov sa pozrela na to, ako rôzni investori, ale aj pochybné firmy s napojením na Cyprus plánujú v blízkosti vodárenského zdroja Šamorín masívnu výstavbu. Envirorezort v tichosti nahráva investorom. V stávke je pritom najkvalitnejší zdroj pitnej vody na Slovensku.