Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Zastupiteľstvo odobrilo zásady výberu nového vedenia v BVS

BVS čakajú novoty. Mestské zastupiteľstvo dnes odhlasovalo zmeny vo výbere jej vedenia. Rozhodlo aj o zmene stanov a schválení návrhu na odvolanie zástupcov hlavného mesta z predstavenstva aj dozornej rady spoločnosti.

Zastupiteľstvo odobrilo zásady výberu nového vedenia v BVS

Foto: BVS, a. s.

Mesto Bratislava plánuje vymeniť členov predstavenstiev a dozorných rád v mestských podnikoch. Vo štvrtok o tom rokovalo mestské zastupiteľstvo. Zmena sa má týkať aj Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a jej dcérskych spoločností.

„Tieto predstavenstvá by mali byť dočasné, kým v transparentných výberových konaniach nebudú zvolené nové vedenia mestských podnikov,“ povedal hovorca Bratislavy Peter Bubla pre TASR.

Nové zásady výberu vedenia

Magistrát hlavného mesta totiž nedávno na svoje webovej stránke zverejnil dokument, v ktorom stanovuje zásady výberu členov orgánov v podnikoch vlastnených alebo ovládaných mestom Bratislava.

Ako deklaruje v úvode správy, zásady sa vzťahujú na akciové spoločnosti, v ktorých má mesto 100 % alebo rozhodujúci vplyv. Medzi ne patria najmä BVS, OLO, DPMB či METRO.

„Zásady sa budú primerane uplatňovať na štatutárne pozície v mestských organizáciách a obchodných spoločnostiach, ako napríklad Mestské lesy,“ je uvedené v dokumente.

Cieľom nových podmienok vymenúvania členov predstavenstiev a dozorných rád v mestských podnikoch tak má byť zaistenie toho, že výsledky výberu a aj samotný proces budú zmysluplné (efektívny proces, kompetentní manažéri), ale aj dôveryhodné (transparentný proces, manažéri s integritou konajúci vo verejnom záujme).

Viackolový proces

Celému procesu bude predchádzať spustenie výberových konaní, výber kandidátov do užšieho kola, kontrola, ale aj verejné vypočutie.

Rozhodujúcim orgánom bude výberová komisia a následne primátor, pričom konečné slovo bude mať mestské zastupiteľstvo. 

Vo výbere členov predstavenstiev mesto navrhuje dvojstupňový proces. Najprv dôjde k výberu predsedu predstavenstva v danom podniku a zároveň generálneho riaditeľa, následne budú vyberaní konkrétni členovia predstavenstva zodpovední za jednotlivé úseky.

Tých by malo byť štandardne päť, v prípade menších spoločností len traja. To zároveň znamená zrušenie tretej úrovne riadenia spoločnosti.

Mesto uvádza, že napríklad v OLO je v súčasnosti len jeden člen predstavenstva aj členom výkonného manažmentu.

„Členovia predstavenstiev budú vyberaní výhradne na základe svojich predpokladov na kompetentný výkon funkcie vo verejnom záujme,“ zdôrazňuje dokument.

Nulové napojenie na podnikateľské skupiny

Mesto chce hlavne zabezpečiť, že kľúčové pozície v spoločnostiach budú obsadzované len takými osobami, u ktorých neexistuje podozrenie na napojenie na podnikateľské skupiny, ktoré by svojou činnosťou mohli škodiť záujmom mesta.

Z tohto dôvodu samospráva plánuje v rámci výberového procesu zaviesť kontrolu integrity uchádzačov.

Výsledky previerky majú odhaliť možnú prítomnosť preukázaných konaní v rozpore s verejným záujmom alebo vážnych podozrení, ako aj dlhodobú prepojenosť s podnikateľskými štruktúrami spájanými so zneužívaním verejných zdrojov, korupciou a inými javmi poškodzujúcimi dobré meno mesta aj podniku.

Súčasťou výberového konania má byť aj etický porada, teda externý odborník, ktorý má dohliadať na prípravu a dodržiavanie etického kódexu výberového procesu.

Zastupiteľstvo rokovalo

Mestské zastupiteľstvo po štvrtkovom rokovaní schválilo materiál a žiada tak primátora Bratislavy, aby do konca marca zriadil výberovú komisiu a vymenoval jej členov.

Do polovice apríla má zase vyhlásiť výberové konania na obsadenie funkcií predsedov štatutárnych orgánov obchodných spoločností, v ktorých má hlavné mesto majetkovú účasť.

Výberové konanie na obsadenie funkcií členov štatutárnych orgánov obchodných spoločností má povinnosť vyhlásiť do polovice mája.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Z eurofondov aj v tomto roku poputujú milióny eur do vôd

Z eurofondov aj v tomto roku poputujú milióny eur do vôd

O nenávratný finančný príspevok v rámci OP KŽP si môžete zažiadať vo viacerých oblastiach.

Ochrana vody bude v Česku najvyšším verejným záujmom

Ochrana vody bude v Česku najvyšším verejným záujmom

Základná kostra českého návrhu ústavného zákona je už na svete. Aké ustanovenia obsahuje?

Vedci odstraňujú atrazín z pitnej vody novou nanotechnológiou

Vedci odstraňujú atrazín z pitnej vody novou nanotechnológiou

Konvenčné technológie sú buď drahé, alebo za sebou zanechávajú sekundárne znečistenie. Nový prístup má byť ekonomicky efektívny a zároveň udržateľný. Má však stále svoje limity.