Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

VVS stále nepustila do orgánov Polačeka a Gibódu. Tí kritizujú netransparentnosť vedenia

Podľa primátora Košíc Jaroslava Polačeka a námestníka primátora Marcela Gibódu sa tak vodárne snažia len ochrániť pred odhalením netransparentných metód, ktoré praktikujú.

VVS stále nepustila do orgánov Polačeka a Gibódu. Tí kritizujú netransparentnosť vedenia

Foto: Východoslovenská vodárenská spoločnosť

Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) už takmer mesiac a pol nesplnila dve nariadenia, ktorej je stanovilo Mestské zastupiteľstvo v Košiciach.

To na svojom zasadnutí začiatkom vlaňajšieho decembra totiž schválilo uznesenie, aby bol do predstavenstva vodárenskej spoločnosti vymenovaný primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý).

Okrem toho poslanci schválili, aby bol do dozornej rady vodární vymenovaný námestník primátora Marcel Gibóda.

Primátor a ani jeho námestník však dodnes nie sú členmi štatutárnych orgánov spoločnosti. Mesto Košice je pritom jej najväčším akcionárom, keďže vlastní 20,44 % všetkých akcií.

Neexistujúca konkurencia

VVS svoju nečinnosť podľa všetkého odôvodnila tým, že jej Dozorná rada sa koncom minulého decembra uzniesla, že košický primátor nemôže byť zvolený za člena Predstavenstva.

Dôvodom má byť porušenie zákazu konkurencie, keďže je konateľom spoločnosti s podobným predmetom podnikania v oblasti nakladania s odpadmi.

Polaček bol od roku 2015 spolumajiteľom a zároveň konateľom spoločnosti ODPADservis, ktorá sa zaoberá poradenstvom a konzultáciou v oblasti životného prostredia, a to najmä pre samosprávy.

Mesto Košice však oponuje, že primátor sa formou notárskej zápisnice ešte týždeň pred rokovaním dozornej rady vzdal všetkých svojich funkcií vyplývajúcich z jeho doterajšej podnikateľskej činnosti.

VODOVODY A KANALIZACE 2019

Slabá transparentnosť

VVS taktiež reagovala na nevymenovanie Gibódu. Podľa vedenia tak vodárne plánujú jeho vymenovanie do funkcie až na valnom zhromaždení spoločnosti, ktoré obvykle prebieha v druhej polovici júna.

„VVS svojím rozhodnutím pohŕda uznesením mestského zastupiteľstva a nerešpektuje ani rozhodnutie voličov. Tí svojimi hlasmi v novembrových voľbách okrem iného vyjadrili aj želanie, aby mesto Košice urobilo aj zmeny v štatutárnych orgánoch tejto spoločnosti. Najvyšší predstavitelia spoločnosti upierajú zvoleným predstaviteľom mesta Košice výkon akcionárskych práv. Okrem toho boli členom dozornej rady ešte pred ich hlasovaním podsunuté neaktuálne informácie o mojej podnikateľskej činnosti. Tú som už ako zvolený primátor nevykonával, o čom musel dobre vedieť aj predseda Dozornej rady VVS,“ konštatuje Jaroslav Polaček.

Primátor Košíc taktiež poukázal na skutočnosť, že VVS už dlhodobo patrí k najmenej transparentným spoločnostiam nielen na východe, ale dokonca v rámci celého Slovenska.

Vodárne pôsobiace s výnimkou podtatranskej oblasti prakticky na celom východnom Slovensku považuje za súkromný podnik úzkej skupiny vplyvných ľudí.

Nerešpektovanie vykonania uznesení mestského zastupiteľstva v Košiciach podľa neho len potvrdzuje túto realitu.

Vodárne nezverejňujú potrebné informácie

„Naším cieľom je, aby sa čo najskôr napravil tento neúnosný stav, ktorý výrazne poškodzuje aj mesto Košice a jeho obyvateľov. Preto som listom vyzval k zvolaniu mimoriadneho Valného zhromaždenia a Dozornej rady VVS a musíme čakať, pokiaľ si splnia svoju povinnosť. Mementom je primátor Stropkova Ondrej Brendza, ktorý sa do Predstavenstva VVS dostal až 3,5 roka po svojom zvolení za primátora,“ pokračuje Polaček.

Okrem toho zatiaľ nevymenovaný člen Dozornej rady VVS a košický viceprimátor Marcel Gibód kritizujú, že VVS nezverejňuje zápisnice z rokovania svojich štatutárnych orgánov a ani štatistiky o elektronických aukciách alebo verejných obstarávaniach.

„Stojím si za tým, čo som už predtým verejne sľúbil, že zastavím akúkoľvek netransparentnosť a vo vodárňach urobíme poriadok. Preto chceme naplniť požiadavku zastupiteľstva a čo najskôr začať vykonávať nielen naše akcionárske práva, ale aj kontrolnú činnosť v hospodárení VVS. Predpokladám, že sa to najvyšším predstaviteľom VVS nepáči, a preto úmyselne blokujú obe nominácie,“ dodáva Polaček.

Kritizujú Hrehu aj Majzu

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. peterdoma@zoznam.sk28.01.2019 (16:01)
    Toto čo je v tomto článku napísané je zbierka nezmyslov. Ak to číta občan ktorý nepozná spôsob voľby orgánov vodárenskej spoločnosti a stanovy tak sa bude domnievať že aká to je vo VVS korupcia. Ak má Mesto Košice len 20,44% hlasov vo valnom zhromaždení tak si môžu poslanci mestského zastupiteľstva schváliť že dostanú od VVS aj zlaté hodinky s vodotryskom, no nato aby im to prešlo v orgánoch spoločnosti musí byť stále väčšina hlasujúcich na ich strane a do 50% im chýba ešte 30%. Dtto je to so zverejňovaním zápisníc z rokovaní orgánov spoločnosti a údajov z obstarávania.Vodárenská spoločnosť je akciová spoločnosť a nie mesto-komunál. Pár dní platí novela zákona o obstarávaní, treba si ju naštudovať, plus ďalšia legislatíva z tejto oblasti. Na celom tomto článku je smutná jedna vec: že novinár ktorý tento článok napísal sa podobá na starú tetku v nejakom zapadákove ktorá zbiera po dedine reči typu jedna pani povedala a útržky toho čo niekto vyčítal v správach dennej tlače médií typu +7dní alebo SME atď... a na základe toho tu cituje kohokoľvek, kto vypustí z úst podobné nezmysly ktoré som si v článku prečítal. Kde sa podela stavovská hrdosť novinára? Veď si veci aspoň trochu naštudujem a až potom napíšem niečo čo skutočne zaujme. Tento portál si otvára len úzka skupina ľudí z oblasti vodárenstva, takže ak tu píšete takéto nezmysly, väčšina ľudí vie ako to vo vodárenstve funguje a asi si týmto nových čitateľov z inej oblasti nezískate, skôr prídete aj o tých ktorí si tento portál občas otvoria Čestnej a poctivej práci česť!!! Peter.D. Ps.: ak tento komentár Váš administrátor vymaže, tak ho uverejním na Facebooku.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Z eurofondov aj v tomto roku poputujú milióny eur do vôd

Z eurofondov aj v tomto roku poputujú milióny eur do vôd

O nenávratný finančný príspevok v rámci OP KŽP si môžete zažiadať vo viacerých oblastiach.

Ochrana vody bude v Česku najvyšším verejným záujmom

Ochrana vody bude v Česku najvyšším verejným záujmom

Základná kostra českého návrhu ústavného zákona je už na svete. Aké ustanovenia obsahuje?

Vedci odstraňujú atrazín z pitnej vody novou nanotechnológiou

Vedci odstraňujú atrazín z pitnej vody novou nanotechnológiou

Konvenčné technológie sú buď drahé, alebo za sebou zanechávajú sekundárne znečistenie. Nový prístup má byť ekonomicky efektívny a zároveň udržateľný. Má však stále svoje limity.