Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Splachovať pitnou vodou je barbarstvo, vodný blahobyt skončil, tvrdí český minister Brabec

Sucho spôsobuje Česku problémy. Podľa ministra životného prostredia Richarda Brabca rozpútava v niektorých častiach krajiny aj „malé vojny o vodu“.

Splachovať pitnou vodou je barbarstvo, vodný blahobyt skončil, tvrdí český minister Brabec

Foto: ČT 24

V Česku je stále sucho. Podľa ministra životného prostredia Richarda Brabca sa tento problém týka asi 60 % územia krajiny.

Napriek tomu, že snehu počas zimy napadlo viac než dosť, nejde o žiadnu záchranu. Dôležité totiž je, koľko z topiaceho sa snehu dokážu v krajine udržať. A tu nastáva problém.

„My máme momentálne v snehu zhruba tri a pol milióna kubíkov vody. To je veľké množstvo, je to niekoľkonásobok vody, ktorú zužitkuje Vltavská kaskáda,“ konštatuje Brabec.

Sneh nie je automaticky záchrana

To však podľa ministra nemusí znamenať kľúč k riešeniu. Príkladom je rok 1947, ktorý je vo všeobecnosti považovaný za najsuchší. Je však paradoxné, že práve vtedy bola zima veľmi bohatá na sneh.

O tom, aký bude štart do jarného a vegetačného obdobia, rozhodne podľa Brabca rýchlosť topenia snehu.

Foto: Pixabay

Napriek tomu ide aspoň o mierny úspech. Veľká snehová pokrývka však rozhodne pomáha tomu, že dochádza k napĺňaniu vodárenských zdrojov, ktoré boli podľa ministra životného prostredia v zlom stave.

Brabec však zdôrazňuje, že studne a vrty majú v súčasnosti obrovský problém so zásobami vody, pričom stupeň ich sucha je dokonca mimoriadny. Týka sa to až milióna obyvateľov.

Rovnováha medzi dostatkom a povodňami

Dôležité je však aj vyvážiť dve hlavné priority – na jednej strane zadržať topiacu sa vodu v krajine, na druhej strane sa vyvarovať riziku povodní.

Podľa Brabca by ideálna situácia nastala vtedy, keby sa v priebehu zvyšku februára a marca voda topila pomalšie, čím by doplnila deficit z posledných suchých rokov.

Zdôrazňuje však, že určite tento deficit nie je možné vyrovnať všade. V krajine je viacero latentných oblastí, ako je napríklad južná Morava, kde pravdepodobne takýto úspech nezaznamenajú.

„Na väčšine územia by sa však ten deficit mohlo podariť vyrovnať, a to by bolo skvelé. Ale ak sa to nestane, tak potom skôr hrozí to, že ak by bolo na väčšine územia výrazné množstvo snehu, tak potom by hrozili jarné povodne,“ dodáva Brabec.

Brabec reagoval aj na pomerne kontroverznú tému umelého zasnežovania. Takáto pokrývka dokáže zadržať značné množstvo vody, preháňať to však s umelým zasnežovaním Brabec rozhodne neodporúča.

Ide totiž o neprirodzený sneh, ktorý má skôr podobu ľadu, čo znamená, že na jar o to rýchlejšie zíde snehová pokrývka z jeho povrchu.

Hádky o vodu už aj v Česku

Minister hovorí aj o malých vojnách o vodu. Ešte doteraz sú totiž v Česku mnohé obce zásobované jedine cisternami. „Aj vo februári, čo je neuveriteľný stav,“ dodáva.

Tento fakt vedie ku konfliktom kvôli vode, a to napríklad medzi miestnymi obyvateľmi a chalupármi, ktorí prichádzajú len na víkendy.

„Zapnú napájanie bazénu alebo zalievanie záhrad a staroosadlíkom klesne voda. Keď mali 20 metrov vody v studni a klesla na 18, tak to nikto neriešil. Ale keď majú dva metre a klesne na meter, vznikajú hádky a tlaky na miestnu samosprávu, aby to riešila,“ vykresľuje situáciu Brabec.

Ako „dážďovky“ zachraňujú vodu

V Česku už dlhšiu dobu funguje program „veľká Dážďovka“. Ešte dôležitejším je však nový projekt, do ktorého ministerstvo investovalo už takmer 320 miliónov korún.

V rámci projektu poskytli novú pitnú vodu v priebehu roku a pol až 300 obciam, kde žije asi 140-tisíc obyvateľov.

Spočíva vo vyhĺbení úplne nových vrtov. Sám Brabec však zdôrazňuje, že tento projekt nie je možné pokladať za dlhodobé riešenie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Oceán dokáže absorbovať viac uhlíka, ako sa predpokladalo

Oceán dokáže absorbovať viac uhlíka, ako sa predpokladalo

Podľa nového výpočtového modelu sa vo svetovom oceáne ukladá výrazne väčšie množstvo CO2, ako avizovali predošlé vedecké odhady. Britskí vedci zohľadnili rozdiely v teplote vody.

Technologický gigant chce do roku 2030 vrátiť do obehu viac vody, ako sám spotrebuje

Technologický gigant chce do roku 2030 vrátiť do obehu viac vody, ako sám spotrebuje

Po ambicióznych cieľoch v oblasti uhlíkovej neutrality a nulového odpadu sa spoločnosť zameriava aj na oblasť vodného hospodárstva.

Slovensku hrozia čoraz častejšie povodne

Slovensku hrozia čoraz častejšie povodne

Povodne už ani na Slovensku nie sú ojedinelý jav. Kritické miesta môžu proti tomuto druhu nešťastia ochrániť aj malé vodné elektrárne. Ukladá im to dokonca zákon.