Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Na vodovody a kanalizácie v obciach do 2 000 EO každoročne poputuje 50 miliónov eur

Takýto postup by mal platiť v období rokov 2020 až 2030, pričom náklady uhradí Envirofond.

Na vodovody a kanalizácie v obciach do 2 000 EO každoročne poputuje 50 miliónov eur

Foto: Fotolia

V medzirezortnom pripomienkovom konaní je iniciatívny materiál z dielne MŽP SR o financovaní verejných vodovodov a kanalizácií v obciach a aglomeráciách do 2 000 ekvivalentných obyvateľov (EO). Pripomienkovať je možné do 2. septembra 2019.

Podľa materiálu (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku) by malo byť každoročne vyčlenených minimálne 50 miliónov eur na rozvoj verejných vodovodov a verejných kanalizácií.

Finančné prostriedky poputujú z rozpočtu Environmentálneho fondu, a to v období rokov 2020 až 2030.

Uplatňovať sa však budú aj požiadavky financovania stavieb na zásobovanie pitnou vodou a odvádzanie a čistenie komunálnej odpadovej vody prostredníctvom fondov Európskej únie v rokoch 2021 – 2027, a to z Kohézneho fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu regionálneho rozvoja vidieka.

Rokovania s EÚ prebiehajú

„Slovenská republika disponuje vysokým odborným potenciálom, ale na plnenie týchto finančne veľmi náročných cieľov si to vyžaduje financovanie z verejných národných finančných prostriedkov,“ konštatuje ministerstvo životného prostredia.

Foto: Pixabay

Potrebu prioritného riešenia prístupu k dodávkam pitnej vody a čisteniu komunálnej odpadovej vody v Slovenskej republike odporúča Európska komisia aj v Správe o Slovensku 2019, kde navrhuje investovať financie do oblasti vodného hospodárstva na uvedené aktivity.

„V súčasnosti preto prebiehajú aj rokovania s Európskou investičnou bankou s cieľom pokryť investičné potreby pre budovanie a obnovu vodárenskej a kanalizačnej infraštruktúry,“ konštatuje materiál.

Návrh tohto iniciatívneho materiálu bude mať vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, sociálny vplyv a vplyv na životné prostredie.

Viac ako 800 miliónov eur na vodovody

Podľa dokumentu počet obyvateľov zásobovaných vodou z verejných vodovodov v roku 2017 dosiahol 4 836 000, čo predstavuje 88,94 % z celkového počtu obyvateľov Slovenska.

V rovnakom období bolo na Slovensku 2 413 samostatných obcí, ktoré boli zásobované pitnou vodou z verejných vodovodov. Ich podiel z celkového počtu obcí predstavuje 83,49 %.

Napriek každoročnému nárastu je stále 16,51 % z celkového počtu obcí bez verejného vodovodu. Za celoslovenským priemerom zaostáva predovšetkým Banskobystrický (87,5 %), Košický (84,6 %) a Prešovský kraj s 81,0 % podielom obyvateľov zásobovaných pitnou vodou.

Foto: VÚVH

Orientačné náklady ministerstvo odhaduje na 830 miliónov eur, z toho prívody vody a verejné vodovody v obciach predstavujú 600 miliónov eur. Na rekonštrukciu (obnovu) verejných vodovodov je zase potrebných 230 miliónov eur.

„Očakávaná klimatická zmena a hlavne potreba rozloženia investičných nákladov na dlhšie obdobie zvýrazňuje potrebu výstavby vodárenskej nádrže Tichý Potok s orientačnými nákladmi 328 miliónov eur,“ dodáva materiál.

Odkanalizovanie je na nízkej úrovni

Vybudovanú verejnú kanalizáciu malo v roku 2017 len 1 108 obcí, teda 38,34 % z celkového počtu obcí v Slovenskej republike.

Na verejnú kanalizáciu bolo v tomto období napojených 682 000 obyvateľov, čo predstavuje 67,72 % z celkového počtu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Z eurofondov aj v tomto roku poputujú milióny eur do vôd

Z eurofondov aj v tomto roku poputujú milióny eur do vôd

O nenávratný finančný príspevok v rámci OP KŽP si môžete zažiadať vo viacerých oblastiach.

Ochrana vody bude v Česku najvyšším verejným záujmom

Ochrana vody bude v Česku najvyšším verejným záujmom

Základná kostra českého návrhu ústavného zákona je už na svete. Aké ustanovenia obsahuje?

Vedci odstraňujú atrazín z pitnej vody novou nanotechnológiou

Vedci odstraňujú atrazín z pitnej vody novou nanotechnológiou

Konvenčné technológie sú buď drahé, alebo za sebou zanechávajú sekundárne znečistenie. Nový prístup má byť ekonomicky efektívny a zároveň udržateľný. Má však stále svoje limity.