INNOGY
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Altered Nozzle: nadstavec na batériu, ktorý ušetrí až 98 % vody

Švédska spoločnosť Altered priniesla na trh šetrič vody, ktorý prekonal predražené start-upy. Konkurenciu predbehol v úspore vody aj nízkej obstarávacej cene.

Altered Nozzle: nadstavec na batériu, ktorý ušetrí až 98% vody

Foto: Kickstarter

V čase, keď vo svete čoraz častejšie počuť o vodnom strese a akútnom nedostatku vody sa mnohí vynálezcovia zameriavajú na to, ako ušetriť každú kvapku vody.

Podstatná časť vody pretečie vodovodnými kohútikmi zbytočne a mnohí jednotlivci majú neekonomické návyky pri bežných činnostiach, ako je upratovanie, či osobná hygiena.

V praxi možno často vidieť prípady, keď napríklad ľudia nechajú tiecť túto čoraz drahocennejšiu tekutinu bez využitia len tak do odpadu – či už pri umývaní zubov, alebo riadu. Na trhu sa preto čoraz viac objavujú rôzne technológie na šetrenie vody v domácnosti.

Bežné šetriace nastavce a perlátory, ktoré zmiešavajú vodu so vzduchom sú síce lacné, ale umožňujú ušetriť maximálne 30 – 85 % vody.

Mnohé crowdfundingové hi-tech “vychytávky“ síce dosahujú účinnosť nad 90 %, ale ich ceny, ktoré sa pohybujú rádovo v tisícoch eur rozhodne odradia väčšinu bežnej populácie od zakúpenia.

Foto: Altered Company

Spoločnosť Altered preto priniesla na trh “najextrémnejší šetrič vody na svete“. Upozornil naň portál Interesting Engineering.

Podľa tvorcov tohto start-upu je najväčším problémom tradičných vodovodných batérii to, že používateľ v skutočnosti potrebuje iba zlomok vody vychádzajúci z kohútika. Voda odskakuje od povrchu rúk a umývaných predmetov, prípadne prúdi okolo a priamo dole do odtoku.


Pri jej rozprášení sa však rozdelí na milióny malých kvapiek. Kombinácia vysokej rýchlosti a ťažkej hmly významne zväčšuje povrchovú plochu vody a umožňuje tak používateľovi prísť do kontaktu s takmer všetkou vodou vychádzajúcou z kohútika

Altered:Nozzle teda pracuje ako rozprašovač vody, vďaka čomu je možné ušetriť až 98 % vody. Inštalácia prebieha jednoduchým našrobovaním malej trysky do existujúceho vodovodného kohútika v priebehu 30 sekúnd.

Foto: Altered Company

Toto efektívne šetrenie prináša oveľa nižšiu spotrebu bez straty komfortu. Spoločnosť  Altered, ktorá túto kampaň prevádzkuje na portáli Kickstarter už vyzbierala 380 000 dolárov od 4864 podporovateľov.

Altered Nozzle funguje inak, ako bežné dýzy a perlátory. Rozstrekovaním vody sa voda rozbije na milión malých kvapiek vychádzajúcich von pri vysokej rýchlosti. Vďaka väčšiemu tlaku je tak tento systém pri používaní efektívnejší, ako keď si napríklad nastriekate vodu do rúk bežným rozprašovačom.

Trysku možno ľahko nainštalovať do mnohých typov kohútikov, má päť rôznych farebných prevedení a dá sa použiť v dvoch rôznych režimoch.

Okrem režimu rozprašovania má tryska druhý, menej úsporný režim, ktorý slúži najmä na napĺňanie vody do nádob. Tento režim však stále šetrí 75 % vody.

Zdroj: Kickstarter

Dýza má jednoduchý a moderný dizajn. Dizajnér tímu Mikael Abbhagen je skúsený a známy dizajnér vo Švédsku. Pracoval pre klientov ako je H&M, Lindex, Heineken, či pre švédsku armádu.

Navrhol trysku v tvare vodovodnej kvapky tak, aby vyzerala ako súčasť kohútika a umožnila ľahké prepínanie medzi spomínanými dvoma režimami.

Altered Nozzle sa vyrába pre rôzne typy vodovodných kohútikov vo farbách modrá, zlatá, chrómová, biela a mosadzná. Farebná škála umožňuje vybrať si tú, ktorá najviac ladí s kuchyňou, kúpeľňou, či akýmikoľvek priestormi, kde bude využívaná.


Okrem úspory vody systém rozprašovania znamená menej energie a emisií vynaložených na výrobu tepla a prepravu vody, chvália sa autori projektu na stránke Kickstarter.

Pre priemernú domácnosť v Európe to podľa nich znamená úspory vo výške 203 EUR ročne, v USA okolo 255 dolárov ročne.

Cena nadstavca Altered Nozzle je na e-shope spoločnosti pritom len 31,20 €. Altered tiež ponúka ďalšie svoje výrobky, ako je balenie piatich dýz určených špeciálne pre použitie vo verejných zariadeniach, či dávkovač mydla.

Na svoje výrobky spoločnosť poskytuje 14-dňovú garanciu vrátenia peňazí, 2-ročnú záruku a poštovné po celom svete zadarmo pri objednávke minimálne 3 kusov trysiek.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: 52. konferencia vodohospodárov v priemysle

Pozvánka na konferenciu: 52. konferencia vodohospodárov v priemysle

Ďalší ročník medzinárodnej konferencie je zameraný na novú legislatívu vodohospodárstva, nové technológie v úprave a čistení vôd, recykláciu vyčistených odpadových vôd v priemysle.

Tvrdá voda je v 82 % okresov Slovenska. Výhodným riešením sú vodné filtre

Tvrdá voda je v 82 % okresov Slovenska. Výhodným riešením sú vodné filtre

Tvrdá voda skracuje životnosť domácich spotrebičov. Odpoveďou na vodný kameň sú vodné filtre.

Pozvánka na konferenciu: SANHYGA 2021

Pozvánka na konferenciu: SANHYGA 2021

Jubilejný 25. ročník medzinárodnej vedecko - technickej konferencie so zameraním na vodovody, kanalizácie a plynovody sa uskutoční v dňoch 18. a 19. októbra 2021 v Piešťanoch.