Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Podivný horúci ľad je pravdepodobne najbežnejšou formou vody v prírode

Je čierny, má obrovskú teplotu a zrejme je vo vesmíre bežný. Vedcom sa podarilo vytvoriť takzvaný superionický ľad, ktorý zrejme tvorí bežnú súčasť oceánskych exoplanét i planét na okraji slnečnej sústavy.

Podivný horúci ľad je pravdepodobne najbežnejšou formou vody v prírode

Foto: Facebook/Rick Hencken

Vedec Percy Bridgman učinil mnohé objavy v oblasti skúmania hmoty pod vysokým tlakom. Tie mu v roku 1946 priniesli Nobelovu cenu. Pri svojom výskume sa zaoberal aj vodou, vďaka čomu objavil päť rôznych kryštalických foriem vodného ľadu.

Bridgmanova práca viedla jeho nasledovníkov k ďalším otázkam, ako sa správa ľad v extrémnych podmienkach. Tzv. superionický ľad bol prvýkrát predpovedaný v roku 1988, avšak žiadna výskumná skupina nebola schopná identifikovať experimentálne dôkazy jeho existencie.

Náznaky tejto špeciálnej fázy objavili až vedci z Národného laboratória Lawrencea Levermorea v Kalifornii začiatkom roku 2018. V podstate sa jedná o vodu vystavenú extrémne vysokému tlaku a teplote.

Takýto nezvyčajný ľad sa však prirodzene na Zemi nenachádza. V zemskom plášti je podľa teórie, ktorú podporili aj nedávne výskumy voda naviazaná v horninách vo forme tzv. hydroxylového radikálu.

S prítomnoťou superionického ľadu by sa mohlo počítať hlboko v zmrznutých svetoch Uránu a Neptúna. To by podľa vedcov mohlo vysvetľovať neobvyklé magnetické polia týchto planét.


Vedci doteraz objavili až 18 architektúr ľadových kryštálov, vrátane hexagonálneho usporiadania molekúl vody, nachádzajúcich sa v bežnom ľade, známom ako ľad kategórie I h. 

Po ľade I, ktorý bol rozdelený na dve varianty - I h a I c sú ostatné očíslované II až XVII v poradí ich objavenia. Superionický ľad by teda bolo možné označiť číslom XVIII. 

Normálny ľad sa skladá z molekúl vody, pričom každú tvorí atóm kyslíka viazaný na dva atómy vodíka. Ako voda zamŕza, molekuly sa spájajú, aby vytvorili tuhú látku.


Avšak superionický ľad je vytvorený z iónov, čo sú atómy s pozitívnym alebo negatívnym elektrickým nábojom. Vnútri materiálu ióny vodíka voľne plávajú medzi tuhými kryštálmi iónov kyslíka.

Marius Millot a jeho kolegovia už niekoľko rokov pracujú s vzorkami ľadu, ktoré drvia medzi dvoma diamantmi. Používajú pritom laser na vytvorenie šokovej vlny, ktorá prejde cez ľad, čím ešte väčšmi zvýši tlak.

S narastajúcim tlakom spočiatku hustota a teplota ľadu vzrastá hladko. Ale okolo 1,9 milióna násobku atmosférického tlaku a pri teplote 4 500 °C možno pozorovať skok v hustote a teplote. Tento skok je podľa vedcov dôkazom, že sa superionický ľad v tomto bode topí.

Pred pár dňami vyšiel v časopise Nature nový článok, v ktorom Millot a jeho tím podrobnejšie popísali bizardné vlastnosti superionického ľadu.


Narozdiel od známeho ľadu nachádzajúceho sa na Zemi má superionický ľad podivnú kovovú podobu, píše Quanta Magazine. Je čiernej farby, je horúci a jeho kocka by vážila 4-krát viac, ako normálna.

S týmito objavmi súvisí aj najnovšia štúdia vedená výskumníkmi z Harvardovej univerzity. Ich práca naznačuje, že bežný typ exoplanét (svety 2-krát až 4-krát väčšie ako Zem) tvorí niekedy až z polovice voda.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

EÚ to umožňuje, Slovensko nevyužíva. Regenerovaná odpadová voda môže slúžiť na zavlažovanie

EÚ to umožňuje, Slovensko nevyužíva. Regenerovaná odpadová voda môže slúžiť na zavlažovanie

Množstvo odpadových vôd vypúšťaných do povrchových vôd medziročne poskočilo o 20 %, konštatuje envirorezort.

Stúplo energetické zhodnotenie, kleslo kompostovanie. Ako Slovensko rieši kaly ČOV  (+grafy)

Stúplo energetické zhodnotenie, kleslo kompostovanie. Ako Slovensko rieši kaly ČOV (+grafy)

Produkcia kalov ČOV stúpla, ukazuje najnovšia výročná štatistika. Tisíce ton sa iba dočasne uskladňujú.

TOP 10 najčítanejších článkov o vodách v roku 2024

TOP 10 najčítanejších článkov o vodách v roku 2024

Nestíhali ste celý rok sledovať dianie? Tu je 10 textov, ktoré by vám nemali ujsť.

X
X
X
X