Macro Components
INNOGY
INECS

V Austrálii čoskoro očakávajú deň, kedy prestanú tiecť vodovodné kohútiky

Po africkom Kapskom meste, brazílskom Sao Paulo a indickom Chennai prichádza na rad juhovýchodná Austrália. Mnohým mestám hrozí úplný výpadok dodávok vody.

V Austráii čoskoro očakávajú deň, kedy prestanú tiecť vodovody

Foto: Pexels

Tzv. nultý deň (day zero) čaká najmenej tucet austrálskych miest tiahnucich sa od severu štátu Queensland ku štátu Nový Južný Wales, ktorého hlavným mestom je Sydney.

V Queenslande, ktorý je známy rozľahlými banánovými plantážami a tropickými vlnami horúčav spôsobili neustále obdobia sucha a čerpanie vody na hasenie intenzívnych požiarov v buši bezprecedentný nedostatok vody.


Konferencia vodohospodárov


Tieto regióny v súčasnosti čelia vysokému riziku, že  vo vodovodoch v priebehu niekoľkých mesiacov úplne prestane tiecť voda. Veľké množstvo domácností a firiem by tak bolo odkázaných dopravovať vodu z výdajných miest.

V mnohých vidieckych komunitách takmer neexistuje vodná bezpečnosť. Ak nenastanú zrážky a vodná infraštruktúra sa nezlepší, desiatim mestám hrozí v priebehu šiestich mesiacov sucho. 

Širšie dôsledky už poznamenali mnohých obchodníkov, ktorí sú na pokraji zavretia svojich prevádzok. Podľa portálu France24 viedlo zúfalstvo dokonca ku krádežiam vody.

Požiar v queenslandskej buši. Foto: Wikimedia Commons

Teploty dosahujú viac ako 10° C nad priemerom a v buši rozliehajúcej sa v oboch štátoch stále horí 130 divokých požiarov. Tento rok v Austrálii zaznamenali najhorší začiatok sezóny týchto požiarov.

Miestne správne orgány sa ponáhľajú prijať núdzové opatrenia, vrátane zvýšenia kapacít vody a zváženia výstavby ďalších odsoľovacích zariadení. 

Niektorí miestni obyvatelia však tvrdia, že o uskladňovaní vody sa diskutuje už desaťročia, avšak výsledky týchto diskusií sú chabé.

Úradujúci predseda vlády Michael McCormack sľúbil, že v žiadnom prípade nedovolí, aby boli ktorékoľvek mestá postihnuté suchom.

Tento sľub predseda vyslovil po tom, čo vydala spoločnosť WaterNSW pochmúrne čísla o poklese dodávok z priehrad a riek na stredozápade Nového Južného Walesu.

Obyvatelia niektorých miest už boli nútení začať prepravovať pitnú a úžitkovú vodu za cenu niekoľkých stoviek dolárov mesačne, informuje The Australian.

Zhoršujúce sa suchá sú v juhovýchodnej Austrálii dlhodobým problémom. Zdroj: Wikipedia

Minister pre infraštruktúru, dopravu a regionálny rozvoj sa domnieva, že nový orgán pre vodnú infraštruktúru, ktorý má začať fungovať budúci mesiac, by mohol zjednodušiť byrokraciu, ktorá komplikuje realizáciu nových projektov, ako sú priehrady.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Ministerstvo predloží právnu úpravu na rokovanie vlády až v roku 2020. Dovtedy sa chce radiť so ZMOS aj Asociáciou vodárenských spoločností.

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Nominantov schválili vodárne jednohlasne. Nad Infra Services však aj naďalej visia otázniky.

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

Najnovšia správa EEA poukazuje na hlavné výzvy v oblasti čistenia komunálnych odpadových vôd v Únii. Ponúka aj niekoľko príkladov dobrej praxe, ktorými sa môže inšpirovať aj samotné Slovensko.