Eversheds Sutherland
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

SVP v rámci protipovodňových opatrení často porušuje zákon

Implementačná jednotka zistila viaceré pochybenia zo strany štátneho podniku. Ako nedostatočné hodnotí aj plnenie opatrení envirorezortu.

SVP v rámci protipovodňových opatrení často porušuje zákon

Foto: SVP, š. p.

Slovenský vodohospodársky podnik v rámci protipovodňových opatrení nepodporuje projekty najvyššej priority. Mnohé z nich nie sú ani uvedené v plánoch manažmentu povodňového rizika. Štátny podnik tak porušuje zákon. Na pochybenia v rámci protipovodňovej ochrany poukázala Implementačná jednotka.

Implementačná jednotka (IJ) vznikla na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu v lete 2017. Jej cieľom je sledovanie odpočtu opatrení definovaných v Revíziách výdavkov pripravovaných Útvarom hodnoty za peniaze. Od augusta 2018 pôsobí Implementačná jednotka dokonca na Úrade vlády SR.

Vláda SR spustila projekt Hodnota za peniaze zameraný na zreformovanie pravidiel, nastavenie procesov a posilnenie inštitúcií, ktoré podporia prijímanie dobrých rozhodnutí vo verejnom záujme a významne zvýšia hodnotu za peniaze v slovenskom verejnom sektore.

IJ nedávno vydala Súhrnnú implementačnú správu za rok 2018, v ktorej hodnotí implementáciu opatrení revízií výdavkov projektu Hodnota za peniaze (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Je zameraná na také oblasti ako zdravotníctvo, doprava, informatizácia, vzdelávanie, životné prostredie, trh práce či sociálne politiky.

Zistili niekoľko problémov

Pomerne veľkým zisteným problémom je protipovodňová ochrana, keďže v správe sa zdôrazňuje, že prioritizácia pre nové protipovodňové projekty je nepostačujúca a k zvýšeniu hodnoty za peniaze v prípade protipovodňovej ochrany zatiaľ nedochádza.

Prostriedkom na zvýšenie hodnoty za peniaze v prípade protipovodňovej ochrany je totiž prioritne podpora projektov s najvyšším pomerom prínosov a nákladov.

Tieto projekty by sa tak podľa správy aj ako prvé mali pripravovať, avšak SVP vlani nezačal aktivity smerujúce k lepšiemu dodržiavaniu existujúcej prioritizácie stanovenej v plánoch manažmentu povodňového rizika (PMPR) na roky 2016 až 2021. Opatrenie tak ku koncu roku 2018 nebolo splnené.

SVP podporuje projekty s nižšou prioritou

„Naďalej plánuje a aj podporuje projekty podľa stavu ich pripravenosti na realizáciu. Po roku 2018 má SVP v pláne rozpracovať alebo pokračovať v projektovej príprave spolu 71 projektov za 158 miliónov eur, z ktorých iba 27 % je z 1. prioritnej skupiny v PMPR, takmer polovica je z druhej skupiny,“ vysvetľuje dokument.

Zároveň dodáva, že až v jednej desiatke prípadov ide o úplne nové investičné akcie v počiatočných štádiách rozpracovanosti , ktoré sa nachádzajú sa v PMPR v 3. prioritnej skupine. Realizácia projektov sa okrem toho často spomalí pri majetkoprávnych vysporiadaniach.

A to je aj dôvod, prečo SVP v záujme vyššieho čerpania finančných prostriedkov na protipovodňové opatrenia začne realizovať jednoduchšie projekty, aj keď sú s nižšou prioritou.

Implementačná jednotka preto odporúča plánovať realizáciu projektov najmä z 1. prioritnej skupiny, pretože prinášajú najvyššiu hodnotu za peniaze v protipovodňových opatreniach.

Ide pritom až o 200 projektov, čo poskytuje dostatočný rozsah na výber vhodných projektov na prípravu a realizáciu.

Zistili porušenia zákona

V druhom polroku 2018 realizoval SVP investície do projektov protipovodňovej ochrany v celkovej výške 2,2 milióna eur, pričom drvivá väčšina zdrojov smerovala na projekt protipovodňovej podzemnej tesniacej steny ĽSOH Váhu. Zaujímavé je, že tento projekt však nie je v PMPR ani uvedený.

Okrem spomenutého projektu išlo o osem ďalších projektov. Implementačná jednotka však zdôrazňuje, že ani jeden z nich nie je z prvej prioritnej skupiny PMPR.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Komárňanské vodárne vlani zhodnotili viac kalov na bioplyn

Protipandemické opatrenia sa však prejavili na tržbách. V niektorých odpočtových okrskoch vodárne zaznamenali až päťdesiatpercentý výpadok.

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Väčšina plastov pláva pri pobreží, nie na otvorenom mori, tvrdí štúdia

Švajčiarski vedci skúmali pohyb plastov v oceáne. Zistili, že najviac odpadu sa zhlukuje pozdĺž pobreží a veľká časť sa vyplavuje na pláže. Na otvorenom mori je koncentrácia plastov menšia, ako sa predpokladalo.

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Slovenský nápad šetrí vodou aj v zahraničí

Najväčší záujem o technológie je v Ázii.