Eversheds Sutherland
INNOGY
INISOFT

Kmotrík neprišiel vypovedať o privatizácii BVS, vyhovoril sa na zdravotný stav

Štátny tajomník Peter Ďurček aj naďalej trvá na tom, že tohto kontroverzného podnikateľa nekryje. Právnici Kmotríka však nevedia vysvetliť, kto za schránkovými firmami stojí.

Ivan Kmotrík

Ivan Kmotrík / Foto: Denník N - Tomáš Benedikovič

Minulý utorok (19.3.) sa malo konať vypovedania známeho oligarchu Ivana Kmotríka vo veci privatizácie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.

Na Okresný súd Žilina však Kmotrík nakoniec neprišiel vypovedať s ospravedlnením, že sa mu náhle zhoršil zdravotný stav.

Informoval o tom Adam Valček z denníka SME, ktorý sa téme dlhodobo venuje a dokonca na Okresnom súde Žilina spochybnil zápis údajov o firme Infra Services v Registri partnerov verejného sektora.

Ivan Kmotrík pritom rázne odmieta spájanie s čiastočne sprivatizovanou firmou Infra Services, ktorá je dcérskou spoločnosťou BVS.

Skrytá privatizácia BVS

Všetko to začalo v roku 2010, kedy BVS predala 49 % podiel vo svojej dcérskej spoločnosti Infra Services.

Už v minulosti Valček poukazoval na podozrenia, že za ňou stojí práve Kmotrík. V spoločnosti Infra Services získala tento podiel dovtedy neznáma firma Hedin, ktorá vznikla len niekoľko mesiacov pred touto dohodou.

Zarážajúce tak bolo, že dovtedy neznáma firma zrazu dostala nárok aj na člena predstavenstva a dozornej rady.

Podľa informácií denníka SME spoločnosť Hedin získala 49-percentný balík akcií od zlatomoravskej firmy Hass. Tá kúpila podiel v Infra Services už v roku 2010, keď bol primátorom hlavného mesta Andrej Ďurkovský.

Foto: BVS, a. s.

„Kúpu akcií firma financovala vďaka peniazom z Privatbanky, ktorá patrí skupine Penta,“ konštatuje Valček.

Mnohí však považujú tento obchod za skrytú privatizáciu vodární a tunelovanie. Ďurkovského manažéri totiž uzavreli s dcérskou spoločnosťou exkluzívny kontrakt.

Biele kone?

Podľa údajov tak každoročne odtekalo z podniku asi 16 miliónov eur, čo predstavuje až pätinu celkových nákladov BVS.

Až tri eurá z každej desaťeurovej faktúry, ktorú vlani zákazníci spadajúci pod BVS zaplatili, skončili vo firme Infra Services.

Miestni politici sú presvedčení, že majiteľom firmy Hedin je práve Ivan Kmotrík. Situácia sa ešte viac zamotáva tým, že spoločnosť Hedin spravujú advokáti z kancelárie Ďurček & Bugala.

Bugala je právnikom Kmotríka. V septembri 2018 sa stal dokonca podpredsedom Úradu pre verejné obstarávanie.

Zaujímavé tiež je, že tento právnik v majetkovom priznaní neuviedol svoj podiel v Infra Services, ktorý vlastní cez akciovú spoločnosť Hedin.

Podnikateľove firmy zastupoval aj zmienený Peter Ďurček, ktorý je štátnym tajomníkom ministerstva dopravy. Do tejto funkcie ho nominovala Dankova SNS.

Kmotríkove kšefty

Spravodajský portál Akutality.sk poukazuje na to, že Kmotrík údajne garantoval vyplatenie 6,65 milióna eur za sprivatizovanú Infra Services.

BVS však stále drží väčšinu podielu (51 %) tejto dcérskej spoločnosti vo svojich rukách. Paradoxom teda je, že tento kontroverzný veľkopodnikateľ garantuje biznis vo firme, kde má väčšinový podiel verejný sektor.

„Kmotrík teda podľa zmluvy dokáže za spoločnosť Infra Services, s ktorou údajne nemá žiadny vzťah, zabezpečiť uzavretie zmluvy a vyplatenie miliónov eur. Pre Kmotríka je táto zmluva navyše nevypovedateľná,“ vysvetľuje Martin Turček zo spravodajského portálu Aktuality.sk.

Kmotrík záhadne ochorel

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

Personálnym zmenám v BVS ešte nie je koniec. Ani problémom s Infra Services

BVS si zvolila svoje vedenie. Podľa nových zásad výberu však ide len o dočasné riešenie, pričom výberový proces bude prebiehať od mája. Spoločnosť však stále rieši aj problém s Infra Services.

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Koniec antibiotikám vo vode? Slovenskí vedci pracujú na riešení

Vedecký tím odborníkov zo slovenských univerzít vyvíja unikátny proces čistenia vody. Ich metóda by mala ostrániť antibiotiká a iné farmakologické látky, ktoré bežné zariadenia vypúšťajú do prírody.

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

Hlavné mesto podporuje vodozádržné opatrenia, vyhlásilo aj výzvu

O finančný príspevok je možné zažiadať do konca septembra. Bratislava poskytne finančnú podporu do výšky 50 % preinvestovaných nákladov.