Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

Výsledky kontrol SIŽP za rok 2018: BVS sa previnila najviac

BVS tak bola uložená pokuta vo výške 10-tisíc eur. Veľa porušení bolo zistených aj v CHVO Žitný ostrov. Pozrite si zoznam všetkých hlavných prehreškov vo vodnom hospodárstve za rok 2018.

Výsledky kontrol SIŽP za rok 2018: BVS sa previnila najviac

Foto: Pixabay

Ochrana vody na Slovensku má značné medzery. Dôkazom je výročná správa SIŽP za rok 2018, ktorú nedávno zverejnila na svojej webovej stránke (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Vyhodnotenie plnenia Plánu hlavných úloh za rok 2018 ponúka výsledky kontrol dodržiavania predpisov v šiestich oblastiach, ktorými sú ochrana vody, ovzdušia, prírody a krajiny, odpadové hospodárstvo, biologická bezpečnosť, integrované povoľovanie a kontrola. Zistenia dokazujú, že oblasť ochrany vody je po sfére ochrany prírody a krajiny najproblematickejšou.

„V roku 2018 SIŽP vykonala v súlade s PHÚ spolu 2 806 kontrol, pri ktorých bolo v 989 prípadoch zistené porušenie právnych predpisov, čo predstavuje podiel 35,24 %,“ uvádza SIŽP vo výročnej správe.

Najvyšší počet kontrol so zisteným porušením právnych predpisov pritom naďalej zostáva v oblasti ochrany prírody a krajiny, a to až s nadpolovičným podielom.

Zistili až 258 porušení

V oblasti inšpekcie ochrany vody vykonali pracovníci SIŽP celkovo 591 kontrol, čo je len o sedem kontrol menej ako v roku 2017.

Porušenie právnych predpisov zistili inšpektori v 258 prípadoch, čo predstavuje 43,65 % z celkového počtu. Oproti roku 2017 je to napriek zníženému počtu kontrol nárast v zistených porušeniach o 10 prípadov. Horšie dopadla už len oblasť ochrany prírody a krajiny.

Foto: Výročná správa SIŽP

Z celkového počtu 303 prešetrených podnetov od občanov, mimovládnych organizácií, polície či podnikateľských subjektov bolo až v 60 prípadoch zistené porušenie zákona, pričom 38 prípadov je stále v šetrení.

Pokuty v hodnote 327-tisíc eur

Za zistené porušenie právnych noriem SIŽP ukladala pokuty a sankcie v správnom a priestupkovom konaní. Vlani tak uložila 651 pokút v celkovej výške 1 208 567 eur.

V oblasti vody tak SIŽP uložila celkovo 195 pokút vo výške takmer 327-tisíc eur. V porovnaní s rokom 2017 tak ide o nárast o 52-tisíc eur, pričom oblasť ochrany vody takmer predbehla tradične najproblematickejšiu oblasť ochrany prírody a krajiny.

Najvyššie pokuty za rok 2018

Bratislavská vodárenská spoločnosť – za mimoriadne zhoršenie vôd spôsobené vypúšťaním odpadových vôd do vodného toku Čierna voda bez povolenia orgánu štátnej vodnej správy. Pokuta: 10 000 eur.

ALAS SLOVAKIA, s. r. o., betonáreň Trnava – za mimoriadne zhoršenie vôd spôsobené vypúšťaním priemyselných odpadových vôd do vodného toku Trnávka bez povolenia orgánu štátnej vodnej správy. Pokuta: 10 000 eur.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.