Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Novoobjavené prekvapujúce vlastnosti vody by mohli spustiť éru "zelenej" chémie

Podľa nového prevratného výskumu voda dokáže samovoľne produkovať peroxid vodíka. Tím vedcov úspešne nadviazal na predošlé prekvapivé zistenie, že vodné mikrokvapky môžu nahradiť toxické látky používané pri výrobe nanočastíc zlata.

Novoobjavené prekvapujúce vlastnosti vody by mohli spustiť éru "zelenej" chémie

Foto: Peakpx

Zdá sa, že o vlastnostiach vody toho vieme stále málo. Aj napriek stáročiam jej výskumu vedci neustále objavujú jej podivné a nečakané vlastnosti.

Najnovšie na svoje obrovské prekvapenie zistili, že za správnych okolností môže voda spontánne produkovať peroxid vodíka. Výsledky svojej práce zhrnuli v novej štúdii, publikovanej v Zborníku Národnej akadémie vied (PNAS) v USA.

Chemik Richard Zare a jeho tím zo Stanfordskej univerzity dospeli k tomuto záveru, keď vodu rozprášili na mikroskopické kvapôčky s priemerom iba 1 až 20 mikrometrov.

Jeden mikrometer je len tisícina milimetra, takže reč je o neuveriteľne malých kvapôčkach. Tento proces podľa vedcov nevyžaduje žiadne chemické činidlo, katalyzátor, použitý elektrický potenciál alebo žiarenie.

Zare a jeho spolupracovníci vykonali niekoľko testov, vrátane rozprašovania mikrokvapôčok čistej vody na testovací prúžok, ktorý by sa zmenil na modrý len v prítomnosti peroxidu vodíka. Na videu nižšie vidno, že k tejto zmene naozaj došlo.


Ďalší experiment odhalil, že výsledné množstvo peroxidu vodíka bolo nepriamo úmerné veľkosti mikrokvapiek - čiže menšie mikrokvapky produkujú vyššie koncentrácie molekúl.

Vedci zatiaľ nevedia presne vysvetliť, na základe čoho dochádza k tomuto javu. Avšak domnievajú sa, že k spontánnej oxidácii vody pravdepodobne dochádza v dôsledku silného vnútorného elektrického poľa.

Toto pole na povrchu mikrokvapôčok, ktoré vzniká na rozhraní vody a vzduchu pravdepodobne môže vytvárať hydroxylové radikály, ktoré sa rekombinujú na peroxid vodíka.


Hoci túto hypotézu potvrdí alebo vyvráti až ďalší výskum, tím tvrdí, že samotná výroba peroxidu vodíka je jednoznačná a mohla by viesť k novým a ekologickejším spôsobom výroby tejto hojne využívanej chemikálie.

Navrhujeme, aby tento objav otvoril rôzne inovatívne príležitosti vrátane ekologickej a lacnej výroby peroxidu vodíka, zelenej chemickej syntézy, bezpečného čistenia a spracovania potravín,“ píšu autori.

Vedúci výskumného tímu profesor Richard Zare. Foto: Wikimedia Commons

Samotný Richard Zare, ktorý má najmenej 11 čestných doktorátov sa v rozhovore pre portál Stanfordskej univerzity vyjadril, že sa zrejme jedná o najdôležitejší objav jeho kariéry. Nejde však o jeho prvý veľký úspech.

Zare a jeho kolegovia totiž už minulý rok zistili, že pomocou nanesených mikrokvapôčok vody je možné vytvoriť zlaté nanočastice.

Z predchádzajúcich experimentov vedeli, že niektoré chemické reakcie prebiehajú oveľa rýchlejšie v mikrokvapkách, než je tomu u väčších objemov roztokov rôznych chemikálií..

Minuloročný výskum však odhalil, že práve vodné mikrokvapky nielen urýchľujú syntézu zlatých nanoštruktúr (viac ako 100 000 krát rýchlejšie), ale tiež spôsobujú ich spontánnu tvorbu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Nenapúšťajte bazény nárazovo, apelujú vodárne. Niektoré ponúkajú alternatívu

Napúšťanie bazénov môže skokovo znížiť tlak vo vodovodoch. Z potrubí sa zároveň môžu uvoľňovať inkrusty.

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Zaplavili lužné lesy pri Dunaji. Vodohospodári ukončili simuláciu

Prietok zvýšili z bežných hodnôt na dvojnásobok.

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Treba obrovské investície, do vodárenstva musí vstúpiť štát, mieni Soták

Vo vodárenstve je investičný dlh 10 miliárd eur a najväčšia vodárenská spoločnosť má tržby 120 miliónov eur, upozorňuje predseda Klubu 500.

X
X
X
X