Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania.

Ak už strácate trpezlivosť kvôli účtom za energie a zároveň nedokonale vypranej bielizni, vyskúšajte parnú práčku.

Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania.

Foto: Youtube/ LG UK

V poslednej dobe je jednou z najzásadnejších zmien v technológii prania parné pranie, ktoré je šetrné a pritom veľmi účinné.

Technológia parného prania spočíva v prirodzenom rozvoľnení textilných vlákien pomocou pary. Umožní tak praciemu prostriedku preniknúť viac do hĺbky a odstrániť aj veľmi odolné škvrny.

Antibakteriálne ošetrenie parou s vysokou teplotou navyše účinne likviduje baktérie a zbavuje bielizeň až 99 % alergénov, prachových častíc a roztočov, uvádza stránka jedného z predajcov parných práčok Alza.sk.

Po spustení programu dezinfekcie je do bubna práčky vpustená para, ktorá bielizeň ozdraví a ošetrí, čím prejasní bielu aj ostatné farby.

Foto: Whirlpool.sk

Ak potrebujete vašu bielizeň zbaviť cigaretového dymu, či zápachu z varenia, možno to dosiahnuť aj bez nutnosti prania. K tomu je určený programy osvieženia “Refresh.

Ďalším programom, ktorý uľahčuje pranie je “Air Bubble“, ktorý pomocou vzduchových bubliniek lepšie rozpúšťa prací prášok v bubne.

Eco Program, podobne ako pri moderných umývačkách riadu, šetrí prírodu a snaží sa vypúšťať z parnej práčky čo najmenej kontaminovanú vodu.

Parné práčky bývajú často opatrené funkciou duálneho sprchovania. Jedná sa o šetrný systém, ktorý rozptyľuje vodu, ktorú čerpá zo spodnej časti bubna, i paru z parného generátora.

Táto technika prania zaisťuje stabilnú a optimálnu teplotu pri praní, informuje predajca Okay.sk.

V porovnaní s bežnými práčkami sú tie parné podstatne šetrnejšie a spoľahlivo vyperú aj tú najjemnejšiu bielizeň, napríklad hodváb. Bielizeň vypratá v parnej práčke je viac prevzdušnená a jemná.

 

Foto: Miele.sk

Väčší objem bubna poskytuje možnosť vysušiť viac bielizne, bez nutnosti nájsť v domácnosti ďalší priestor pre sušičku. Vďaka sušičke ostane bielizeň menej pokrčená, čo výrazne uľahčuje žehlenie.

Parné práčky perú rýchlejšie a vďaka priamemu pohonu bubna sú oproti bežným práčkam menej hlučné. Vďaka tento technológii sa u nich počíta s dlhšou životnosťou.

Napr. spoločnosť LG poskytuje na svoje parné práčky záruku až 10 rokov, informuje portál Bydlení pro každého.

Para zahrieva vnútro bubna rýchlejšie ako voda, a preto je parné pranie približne o tretinu rýchlejšie a tiež energeticky úspornejšie. Šetrí až 30 % bežne spotrebovanej energie a vody.

Foto: Nay.sk

Azda jedinou nevýhodou parných práčok je ich vyššia cena. Zatiaľ čo bežnú automatickú práčku možno dostať na trhu už od 180 eur, ceny parných modelov sa pohybujú v rozmedzí 350 – 1100 eur.

Optimálny pomer kvality a ceny možno dosiahnuť v cenových hladinách 500 - 600 eur.

Parnú práčku využijú najmä domácnosti s malými deťmi či alergikmi. Túto technológiu prania však ocení každý, kto chce voňavé oblečenie i po jednom nosení, nemá rád zdĺhavé žehlenie a chce šetriť energiu a čas.

Značky
práčkypranie

Mohlo by vás zaujímať

Nádrže na dažďovú vodu, druhá časť. Na čo nesmiete zabudnúť

Nádrže na dažďovú vodu, druhá časť. Na čo nesmiete zabudnúť

Aká je v súčasnosti cena nádrží na dažďovú vodu? Aký objem zvoliť pre klasickú rodinu? Aké ďalšie príslušenstvo je nevyhnutné? Odpovede nájdete v článku.

Nádrže na dažďovú vodu, prvá časť. Vyznajte sa v ich ponuke na trhu

Nádrže na dažďovú vodu, prvá časť. Vyznajte sa v ich ponuke na trhu

Slovenskí predajcovia nádrží radia, na čo nesmie zákazník pred ich samotnou kúpou zabudnúť. Ako zvoliť vhodný materiál či technológiu? Je vhodnejšia nadzemná či podzemná alternatíva?

Ako na krtkovanie? Poradíme vám

Ako na krtkovanie? Poradíme vám

Kedy je vhodné využiť profesionálne služby? Ako prebieha celý proces? Aká je cena za odborné krtkovanie? Odpovede nájdete v článku.