Ak už strácate trpezlivosť kvôli účtom za energie a zároveň nedokonale vypranej bielizni, vyskúšajte parnú práčku.
V poslednej dobe je jednou z najzásadnejších zmien v technológii prania parné pranie, ktoré je šetrné a pritom veľmi účinné.
Technológia parného prania spočíva v prirodzenom rozvoľnení textilných vlákien pomocou pary. Umožní tak praciemu prostriedku preniknúť viac do hĺbky a odstrániť aj veľmi odolné škvrny.
Antibakteriálne ošetrenie parou s vysokou teplotou navyše účinne likviduje baktérie a zbavuje bielizeň až 99 % alergénov, prachových častíc a roztočov, uvádza stránka jedného z predajcov parných práčok Alza.sk.
Po spustení programu dezinfekcie je do bubna práčky vpustená para, ktorá bielizeň ozdraví a ošetrí, čím prejasní bielu aj ostatné farby.
.jpg)
Foto: Whirlpool.sk
Ak potrebujete vašu bielizeň zbaviť cigaretového dymu, či zápachu z varenia, možno to dosiahnuť aj bez nutnosti prania. K tomu je určený programy osvieženia “Refresh“.
Ďalším programom, ktorý uľahčuje pranie je “Air Bubble“, ktorý pomocou vzduchových bubliniek lepšie rozpúšťa prací prášok v bubne.
Eco Program, podobne ako pri moderných umývačkách riadu, šetrí prírodu a snaží sa vypúšťať z parnej práčky čo najmenej kontaminovanú vodu.
Parné práčky bývajú často opatrené funkciou duálneho sprchovania. Jedná sa o šetrný systém, ktorý rozptyľuje vodu, ktorú čerpá zo spodnej časti bubna, i paru z parného generátora.
Táto technika prania zaisťuje stabilnú a optimálnu teplotu pri praní, informuje predajca Okay.sk.
V porovnaní s bežnými práčkami sú tie parné podstatne šetrnejšie a spoľahlivo vyperú aj tú najjemnejšiu bielizeň, napríklad hodváb. Bielizeň vypratá v parnej práčke je viac prevzdušnená a jemná.
Foto: Miele.sk
Väčší objem bubna poskytuje možnosť vysušiť viac bielizne, bez nutnosti nájsť v domácnosti ďalší priestor pre sušičku. Vďaka sušičke ostane bielizeň menej pokrčená, čo výrazne uľahčuje žehlenie.
Parné práčky perú rýchlejšie a vďaka priamemu pohonu bubna sú oproti bežným práčkam menej hlučné. Vďaka tento technológii sa u nich počíta s dlhšou životnosťou.
Napr. spoločnosť LG poskytuje na svoje parné práčky záruku až 10 rokov, informuje portál Bydlení pro každého.
Para zahrieva vnútro bubna rýchlejšie ako voda, a preto je parné pranie približne o tretinu rýchlejšie a tiež energeticky úspornejšie. Šetrí až 30 % bežne spotrebovanej energie a vody.
Foto: Nay.sk
Azda jedinou nevýhodou parných práčok je ich vyššia cena. Zatiaľ čo bežnú automatickú práčku možno dostať na trhu už od 180 eur, ceny parných modelov sa pohybujú v rozmedzí 350 – 1100 eur.
Optimálny pomer kvality a ceny možno dosiahnuť v cenových hladinách 500 - 600 eur.
Parnú práčku využijú najmä domácnosti s malými deťmi či alergikmi. Túto technológiu prania však ocení každý, kto chce voňavé oblečenie i po jednom nosení, nemá rád zdĺhavé žehlenie a chce šetriť energiu a čas.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.