Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania. | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
INNOGY
MARIUS PEDERSEN

Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania.

Ak už strácate trpezlivosť kvôli účtom za energie a zároveň nedokonale vypranej bielizni, vyskúšajte parnú práčku.

Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania.

Foto: Youtube/ LG UK

  • Téma |  12.02.2019 |  ZuZ

V poslednej dobe je jednou z najzásadnejších zmien v technológii prania parné pranie, ktoré je šetrné a pritom veľmi účinné.

Technológia parného prania spočíva v prirodzenom rozvoľnení textilných vlákien pomocou pary. Umožní tak praciemu prostriedku preniknúť viac do hĺbky a odstrániť aj veľmi odolné škvrny.

Antibakteriálne ošetrenie parou s vysokou teplotou navyše účinne likviduje baktérie a zbavuje bielizeň až 99 % alergénov, prachových častíc a roztočov, uvádza stránka jedného z predajcov parných práčok Alza.sk.

Po spustení programu dezinfekcie je do bubna práčky vpustená para, ktorá bielizeň ozdraví a ošetrí, čím prejasní bielu aj ostatné farby.

Foto: Whirlpool.sk

Ak potrebujete vašu bielizeň zbaviť cigaretového dymu, či zápachu z varenia, možno to dosiahnuť aj bez nutnosti prania. K tomu je určený programy osvieženia “Refresh.

Ďalším programom, ktorý uľahčuje pranie je “Air Bubble“, ktorý pomocou vzduchových bubliniek lepšie rozpúšťa prací prášok v bubne.

Eco Program, podobne ako pri moderných umývačkách riadu, šetrí prírodu a snaží sa vypúšťať z parnej práčky čo najmenej kontaminovanú vodu.

Parné práčky bývajú často opatrené funkciou duálneho sprchovania. Jedná sa o šetrný systém, ktorý rozptyľuje vodu, ktorú čerpá zo spodnej časti bubna, i paru z parného generátora.

Táto technika prania zaisťuje stabilnú a optimálnu teplotu pri praní, informuje predajca Okay.sk.

V porovnaní s bežnými práčkami sú tie parné podstatne šetrnejšie a spoľahlivo vyperú aj tú najjemnejšiu bielizeň, napríklad hodváb. Bielizeň vypratá v parnej práčke je viac prevzdušnená a jemná.

 

Foto: Miele.sk

Väčší objem bubna poskytuje možnosť vysušiť viac bielizne, bez nutnosti nájsť v domácnosti ďalší priestor pre sušičku. Vďaka sušičke ostane bielizeň menej pokrčená, čo výrazne uľahčuje žehlenie. Ďalšie výhody sušičiek sú bližšie rozoberané napríklad v tomto samostatnom článku o výbere sušičky.

Parné práčky perú rýchlejšie a vďaka priamemu pohonu bubna sú oproti bežným práčkam menej hlučné. Vďaka tento technológii sa u nich počíta s dlhšou životnosťou.

Napr. spoločnosť LG poskytuje na svoje parné práčky záruku až 10 rokov, informuje portál Bydlení pro každého.

Para zahrieva vnútro bubna rýchlejšie ako voda, a preto je parné pranie približne o tretinu rýchlejšie a tiež energeticky úspornejšie. Šetrí až 30 % bežne spotrebovanej energie a vody.

Foto: Nay.sk

Azda jedinou nevýhodou parných práčok je ich vyššia cena. Zatiaľ čo bežnú automatickú práčku možno dostať na trhu už od 180 eur, ceny parných modelov sa pohybujú v rozmedzí 350 – 1100 eur.

Optimálny pomer kvality a ceny možno dosiahnuť v cenových hladinách 500 - 600 eur.

Parnú práčku využijú najmä domácnosti s malými deťmi či alergikmi. Túto technológiu prania však ocení každý, kto chce voňavé oblečenie i po jednom nosení, nemá rád zdĺhavé žehlenie a chce šetriť energiu a čas.

Značky
práčkypranie

Mohlo by vás zaujímať

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Prečítajte si, koľko zaplatíte za vodné a stočné v tomto roku.

Číňania sa opäť zahrávajú s prírodou. Chcú vyvolať masívny umelý dážď

Číňania sa opäť zahrávajú s prírodou. Chcú vyvolať masívny umelý dážď

Čína sa chystá vybudovať obrovské zariadenie na výsev mrakov v Himalájach. Ide o najväčší projekt svojho druhu na svete.

Sivá voda zatiaľ na Slovensku neprerazila, v zahraničí je však populárna

Sivá voda zatiaľ na Slovensku neprerazila, v zahraničí je však populárna

Je pritom dokázané, že jej úprava výrazne znižuje náklady na stočné a šetrí životné prostredie. Využívať ju môžeme v domácnosti, na zavlažovanie, ale aj ako energetickú alternatívu.