Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

TOP 10 najčítanejších článkov v roku 2018

Vlani dominovali vodovodné batérie, filtre, hospodárenie s dažďovou vodou, ale aj atrazínová kauza na Žitnom ostrove.

TOP 10 najčítanejších článkov v roku 2018

Foto: National University of Singapore

Denník Voda-portal.sk zatiaľ existuje len vyše roka. Napriek tomu výsledky z jeho prvého výročia jasne dokazujú, že má vysoký potenciál prilákania čitateľov z rôznych sfér.

Zatiaľ čo v roku 2017, keď bol denník vo svojich začiatkoch, dosahovala mesačná návštevnosť len okolo tisíc unikátnych návštevníkov, už od začiatku minulého roku návštevnosť stabilne stúpala.

V júni po prvýkrát dosiahla hodnotu 5,6-tisíc unikátnych návštevníkov, pričom úplne najsilnejším mesiacom bol november so 6,1-tisíc unikátnymi návštevníkmi.

Čitatelia vlani klikli na naše články viac ako 62.000-krát. Za rok 2018 sme celkovo v denníku Voda-portal.sk zverejnili 338 článkov, väčšina obsahu bola v úplnom znení prístupná iba pre predplatiteľov.

Ako sa nám to podarilo?

Za naším úspechom stojí predovšetkým veľké množstvo originálneho spravodajstva a publicistických článkov, ktoré sú zamerané najmä pre cieľové skupiny.

Tými sú dodávatelia a odberatelia služieb vo vodnom hospodárstve, teda priemyselné podniky či samosprávy, ale aj dodávatelia tovarov a služieb pre vodné hospodárstvo, investori a vláda.

Okrem odbornej verejnosti naše články zaujali aj laickú verejnosť, ktorá sa s nimi mohla stretnúť najmä prostredníctvom Facebooku. Išlo predovšetkým o články zamerané na nové vodné technológie, ale aj situácie mimoriadneho zhoršenia vôd na Slovensku.

Ktoré témy najviac zaujali?

Vlani našich čitateľov zaujala naozaj široká paleta článkov – od takzvaných servisných tém cez technológie až po domáce spravodajstvo.

Veľmi obľúbenými boli články zamerané na kúpeľňové príslušenstvo a sanitu. Veľký záujem bol aj o šetrenie vody v domácnosti a efektívne využívanie alternatívnych zdrojov, ako je napríklad dažďová voda. Výrazný dopyt bol aj po nových zákonoch a hlavných zmenách, ktoré priniesli.

Kauzou roka však bolo atrazínové znečistenie pitnej vody na Žitnom ostrove, ktorému sa náš denník dopodrobna venoval. Čitateľov zaujala aj táto téma, čoho dôkazom je aj samotný rebríček najobľúbenejších článkov za rok 2018.

TOP 10 článkov v denníku Voda-portal.sk

A teraz rovno k štatistikám. Ponúkame vám 10 najobľúbenejších článkov za rok 2018. Pre zvedavcov, ktorí si chcú osviežiť pamäť, sme dokonca pripravili exkluzívny rebríček tridsiatky najúspešnejších článkov.

1. Kúpeľ v termálnej vode zadarmo? Pozrite si výber miest na Slovensku, kde nezaplatíte ani cent

Ste presýtení tlačeníc a vysokých cien v aquaparkoch a wellness centrách? Navštívte niektorý z našich prírodných termálnych prameňov. (Zuzana Žúžiová)

2. Žumpa verzus septik – v čom je rozdiel?

Často si to ani neuvedomujeme, ale miesta bez napojenia ku kanalizácii stále existujú. A nie je ich málo. Ako riešenie sa ponúka žumpa alebo o niečo viac sofistikovanejší septik. (Diana Motúzová)

3. Ako jednoducho sa dá zistiť tvrdosť vody

Okrem klasických testerov, ktoré si môžete zakúpiť v obchodoch, vám predstavíme domácke, ale aj presnejšie metódy merania tvrdosti vody. (Diana Motúzová)

4. Ako využiť dažďovú vodu v domácnosti

Viete, pri akých činnostiach sa dá využívať dažďová voda? Zaujímali ste sa o to, koľko môžete ušetriť? Ako sa takáto voda uchováva? Na tieto otázky vám odpovieme. (Diana Motúzová)

5. Čo prináša novela zákona o vodách

Dňa 15. marca 2018 nadobudla účinnosť novela vodného zákona1. Novela vodného zákona predovšetkým zavádza procesný postup na aplikáciu výnimky zo splnenia environmentálnych cieľov, t. j. dobrého stavu všetkých vôd. (Mgr. Mária Sadloňová, Mag. Annamária Tóthová / Dvořák Hager & Partners, advokátska kancelária, s. r. o.)

6. Ako správne vybrať vodovodnú batériu

Prečítajte si náš návod ako máte správne postupovať pri výbere vodovodnej batérie alebo tiež armatúry. (Radovan Kazda)

7. Parlament schválil novelu vodného zákona

Novelu podporilo 95 zo 141 hlasujúcich, proti bol Zsolt Simon, zdržalo sa 45. (Radovan Kazda)

8. Ako funguje domáca vodáreň

Poradíme vám, na čo sa zamerať pri výbere nového typu. Okrem toho sme si pre vás prichystali niekoľko rád, vďaka ktorým zaistíte bezchybnú prevádzku svojho zariadenia. (Diana Motúzová)

9. Najznámejšie prírodné minerálky na Slovensku. Aké majú účinky a odkiaľ pochádzajú?

Vyhrávajú svetové medaily a exportujú sa do vzdialených krajín. Slovensko má veľké zásoby podzemnej vody a na svojej rozlohe má takmer 1600 rozličných prameňov minerálnych a termálnych vôd. Sme krajinou, ktorá sa radí množstvom, výdatnosťou a chemickým zložením minerálnych vôd medzi najvýznamnejšie štáty sveta. (Zuzana Žúžiová)

10. Žitný ostrov: Ochranári podali trestné oznámenie, kauzou sa bude zaoberať aj Európska komisia

Podľa odborníčky Eleny Fatulovej je situácia ohľadom znečistenia podzemných a pitných vôd na Žitnom ostrove taká vážna, že je najvyšší čas, aby sa začali kauzou zaoberať orgány činné v trestnom konaní. (Diana Motúzová)

11. Ako odstrániť vodný kameň?

Nasledujúce rady vás nebudú takmer nič stáť, zato výsledky vás milo prekvapia. Vodný kameň už viac nebude vaším nepriateľom. (Diana Motúzová)

12. Zákon č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách

Zákon č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách (aktuálne znenie si môžete prečítať tu) je základnou právnou normou upravujúcou zriaďovanie, rozvoj a prevádzkovanie verejných vodovodov a verejných kanalizácií, práva a povinnosti pri ich zriaďovaní a prevádzkovaní a pôsobnosť orgánov verejnej správy na úseku verejných vodovodov a verejných kanalizácií. (rak)

13. Najväčšie priehrady sveta. Stavby, ktoré vyrážajú dych

Ohromujúce vodné diela možno nájsť po celom svete. Fascinujú vo všetkých smeroch - či už výškou, veľkosťou nádrže, alebo výkonom hydroelektrických jednotiek. (Zuzana Žúžiová)

14. Ako správne vybrať WC

Vďaka nasledujúcim radám budete schopní vybrať pre váš byt či dom správne WC, ktoré spĺňa parametre odolnosti a výkonnosti vo všetkých jeho stránkach. (Diana Motúzová)

15. Vyhláška č. 247/2017, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody, vyšla v zbierke zákonov

V Zbierke zákonov vyšla vyhláška č. 247/2017 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole kvality pitnej vody, programe monitorovania a manažmente rizík pri zásobovaní pitnou vodou. (rak)

16. Pitná voda z vlastnej studne. Na čo by ste nemali zabudnúť

Vlastná studňa má nespočet výhod. Nielen, že je odberateľ nezávislý na dodávke z verejného vodovodu, ale v ideálnom prípade tiež ušetrí na rastúcich cenách vody. V niektorých oblastiach Slovenska sú studne napriek neustálemu rozvoju vodárenstva stále nevyhnutnosťou. (Zuzana Žúžiová)

17. Ako ochrániť vodomery pred silnými mrazmi

Ak dodržíte tieto kroky, ochránite svoje merače pred poškodením a nespôsobíte zbytočný šok svojej peňaženke. (Diana Motúzová)

18. Na čo si dať pozor pri výbere filtrov na vodu

Poradíme vám, ako postupovať pri rozbore vody, ale aj samotnom výbere filtračného zariadenia. (Diana Motúzová)

19. Údržba vodovodných batérií – ako na to?

Myslíte si, že všetko vyriešite soľou alebo citrónom? Nasledujúce rady vás presvedčia o opaku. Pri údržbe musíte zohľadniť predovšetkým to, s akým materiálom pracujete. (Diana Motúzová)

20. Vodárne a obce šafárili s eurofondmi. Zistenia NKÚ šokujú

NKÚ kontroloval dotácie na kanalizáciu. Úradníci zistili obrovské predraženie tovarov a prác, iba v časti kontrolovaných položiek sa mohlo ušetriť najmenej 3,5 milióna eur. Slovensko ani neplní ciele EÚ. (Radovan Kazda)

21. Ako na úpravu vody v domácnostiach a obciach

Aké zariadenie je vhodné na úpravu vody v domácnosti? A čo obce a podniky? Ako postupovať pri výbere? Odpovede nájdete v článku. (Diana Motúzová)

22. Buďte za vodou – výroba vodných filtrov

Počuli ste už niekedy o účinkoch pletiva borovice? Chceli ste si zostrojiť vlastný jednoduchší filter na vodu? Ak sa chcete dozvedieť viac, tento článok je pre vás ako stvorený. (Diana Motúzová)

23. Nový nebezpečný trend roku 2018: raw voda

Ľudia v dobe zdravého životného štýlu kúpia skutočne čokoľvek. Startupy ako Live Water, Tourmaline Spring alebo Zero Mass Water začali obchodovať s komoditou, bez ktorej ani jeden z nás nemôže žiť – s obyčajnou vodou. (Zuzana Žúžiová)

24. Ako zistiť nežiaduci únik vody

Až 500 eur za rok vám môže odtiecť do kanála. Je pre vás výhodnejšie, aby ste mali spotrebu vody pod kontrolou. (Radovan Kazda)

25. Na vodozádržné opatrenia rozdá envirorezort 17 miliónov. Eurofondy na zelené strechy aj záchytné nádrže

Najnovšia výzva ponúka príspevok tým subjektom, ktoré prídu so zaujímavými a efektívnymi vodozádržnými opatreniami na zníženie rizika povodní. Celkovo sa alokovalo 17 miliónov eur. (Diana Motúzová)

26. Ako vybrať správne čerpadlo

Neviete si vybrať medzi nespočetným množstvom čerpadiel na trhu? My vám poradíme. Zvážiť musíte predovšetkým typ vody, frekvenciu čerpania a hĺbku miesta. (Diana Motúzová)

27. Čo patrí a čo nepatrí do kanalizácie?

Ak patríte medzi tých, ktorí vylievajú zvyšky oleja do záchoda, robíte veľkú chybu. Vodári našli v kanalizáciách už naozaj takmer všetko. (Diana Motúzová)

28. Ako fungujú termostatické batérie

Prinášame vám základné výhody použitia termostatických batérií, ale aj hlavné skutočnosti, ktoré by ste pred ich kúpou mali zvážiť. (Diana Motúzová)

29. Je ochrana pitnej vody na Slovensku zanedbaná?

Podľa odborníkov predstavuje kontaminovaná voda na Žitnom ostrove len časť problémov environmentálneho zaťaženia v krajine. (Diana Motúzová)

30. Pozvánka na konferenciu: 50. medzinárodná konferencia vodohospodárov v priemysle

Jubilejná konferencia o vodnom hospodárstve v priemysle sa uskutoční 12. – 14. novembra 2018 v hoteli SITNO Forest Resort vo Vyhniach. Denník Voda-portal.sk je mediálnym partnerom podujatia. (Radovan Kazda)


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Rádiový odpočet vodomerov v teréne uľahčí získavanie dát o spotrebe

Rádiový odpočet vodomerov v teréne uľahčí získavanie dát o spotrebe

Spoločnosť Macro Components využíva skúsenosti z praxe, na svojom konte má 350 000 vodomerov odčítaných aplikáciou pre mobilný telefón.

ZsVS ako priekopník vo využívaní najnovších technológií IoT vo vodárenskom priemysle

ZsVS ako priekopník vo využívaní najnovších technológií IoT vo vodárenskom priemysle

Západoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. so sídlom v Nitre, ako jedna z najväčších vodárenských spoločností na Slovensku, realizovala v uplynulom roku komplexný projekt pre automatizáciu procesu odpočtov vodomerov.

Ceny za vodné a stočné na rok 2020 pre Trnavskú vodárenskú spoločnosť

Ceny za vodné a stočné na rok 2020 pre Trnavskú vodárenskú spoločnosť

Od januára platia nové ceny vodného a stočného pre TAVOS. Narástli najmä ceny za stočné.