INNOGY
INISOFT
BELIMO

Ktoré vodárne taja autá svojich manažérov?

Neziskovka Transparency International Slovensko sa pozrela na to, na akých drahých autách jazdia šéfovia slovenských vodární. Niektoré vodárenské spoločnosti však takéto informácie sprístupňovať odmietajú.

Ktoré vodárne taja autá svojich manažérov?

Foto: Pixabay

V tomto článku sa dozviete:

  • na akých drahých autách jazdia šéfovia slovenských vodární
  • kto má úplne najdrahší automobil
  • ktoré vodárenské spoločnosti odmietajú informovať verejnosť o svojom hospodárení
  • ktoré vodárne ignorujú reagovať na infožiadosti

Nezisková mimovládna organizácia Transparency International Slovensko zisťovala, na akých autách sa vozia manažéri vybraných verejných podnikov. Jej hľadáčiku neunikli ani vodárenské spoločnosti.

Posvietila si na riaditeľov slovenských vodární, ale takisto zisťovala ceny áut, na ktorých sa vozia viacerí primátori ako Matúš Vallo, Peter Fiabáne, Ján Nosko či Jaroslav Polaček.

Z tabuľky, ktorú neziskovka zverejnila, je úplne zrejmá jedna vec – primátori krajských miest jazdia mnohokrát na lacnejších autách ako šéfovia (aj pomerne malých) vodární. Jedinou výnimkou sú Vodárne a kanalizácie mesta Komárna, v prípade ktorých vrcholový manažment nemá služobné auto.

Transparency International Slovensko pritom konštatuje, že aktuálne platí najviac za auto pre svojho šéfa Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS), ktorá si vozidlo prenajíma za 125-tisíc eur od firmy spoluvlastnenej Ivanom Kmotríkom.

Superb prémiovej triedy

Šéfovia 14 slovenských vodárenských spoločností, ktoré sú výlučne vo vlastníctve miest a obcí, sa podľa neziskovky vozia na drahých Superboch, ale aj ďalších prémiových modeloch vychytanejších značiek.

Transparency píše, že generálny riaditeľ Severoslovenských vodární a kanalizácií (SEVAK) Miroslav Kundrík sa vozí na BMW GT za 96-tisíc eur (všetky sumy sú uvedené vrátane DPH) a šéf Oravskej vodárenskej spoločnosti Jozef Revaj využíva „skromnejší“ model Audi A4 za vyše 47-tisíc eur.

Podtatranská vodárenská spoločnosť zase zakúpila nový Volkswagen Tiguan Allspace za 43-tisíc svojmu riaditeľovi Petrovi Ďuroškovi.

Drahé prenájmy vozidiel

Zvyšní šéfovia vodární dávajú prednosť prenájmu vozidiel. Výnimkou nie je ani Stredoslovenská vodárenská spoločnosť, ktorú riadi Vladimír Svrbický. Za trojročný prenájom a údržbu najdrahšieho modelu Volva – sedemmiestneho SUV-éčka XC90 – zaplatí takmer 85-tisíc eur.

Trojročný nájom rovnakého modelu za 87-tisíc vodárňam vypršal tento rok, zmluvu teda opäť predĺžili.

„Prenájom športového modelu BMW X4 za vyše 42-tisíc na tri roky využíva aj šéf Považskej vodárenskej spoločnosti Ján Balušík,“ dodáva neziskovka.

Úplne najvyššiu sumu však v súhrne zaplatí práve BVS. Jej šéf Stanislav Beňo využíva prenájom Volkswagenu Touareg, pričom vodárne za tento model platia mesačne 2 620 eur.

Kto jazdí na najdrahšom aute? / Foto: Transparency International Slovensko

Zmluva je platná na štyri roky, čo znamená, že do roku 2021 vodárne za automobil celkovo zaplatia sumu 125-tisíc eur. Neziskovka však zároveň upozorňuje na to, že viac ako polovicu tejto sumy tvoria súvisiace služby ako opravy, výmeny pneumatík alebo zabezpečenie havarijného poistenia.

Zmluvy s Infra Services

Zaujímavé tiež je, že BVS si vozidlo pre S. Beňa neprenajíma od lízingovej spoločnosti, ale od dcérskej spoločnosti Infra Services.

Na tú je napojený práve kontroverzný veľkopodnikateľ Ivan Kmotrík, ktorý tu vlastní 49 % podiel. Len nedávno dal protimonopolný úrad zelenú koncentrácii Kmotríkovho Grafobalu, BVS a Infra Services.

„BVS pritom dlhodobo čelí podozreniam z tunelovania práve cez Infra Services,“ zdôrazňuje Transparency International Slovensko.

Už v júni denník Aktuality.sk poukázal na to, že BVS si cez svoju dcérsku spoločnosť prenajíma päticu objektov za premrštené ceny.

Objekty pritom vlastní 30-ročný mladík, ktorý ich kúpil krátko pred podpisom nájomnej zmluvy. Obskúrnosti celej situácie pridáva aj fakt, že zákazky získal bez akejkoľvek súťaže.

BVS dáva prednosť Touaregu

Z odpovede bratislavských vodární však nie je jasné, o aké prevedenie modelu ide. Neziskovka ale dodáva, že bežné ceny Touaregov sa aktuálne pohybujú v rozmedzí od 49 990 do 89 340 eur.

„Ak započítame aj nadštandardné služby nad rámec záruky, BVS mohla vozidlo získať podstatne lacnejšie od predajcu,“ dodáva Transparency.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Výzva „Veľké vody“:  Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Výzva „Veľké vody“: Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Dôvodom sú závažné zistenia pri kontrole verejného obstarávania. Všetky obce však koordinujú kroky s Envirofondom, okrem jednej. Envirofond podal aj trestné oznámenie.