Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Ako správne vybrať zmäkčovač vody

Existujú viaceré typy zmäkčovačov vody. My vám poradíme, ktorý je pre vás ten najvhodnejší.

Ako správne vybrať zmäkčovač vody

  • Téma |  12.02.2019 |  Diana Motúzová

Zdá sa vám, že káva z vašej vody nejako zvláštne chutí? Trysky v sprche sa neustále upchávajú a pracie prostriedky sa nedokážu rozpustiť. Často riešite zanášanie dna vodnej kanvice? V tom prípade máte zjavne problém s tvrdou vodou.

Tvrdosť vody potrápila väčšinu domácností. Nepoškodzuje len spotrebiče, ale môže dráždiť dokonca aj pokožku.

Tomu, ako je možné zistiť tvrdosť vody, sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku. Ako s ňou ale účinne bojovať? Odpoveďou sú zmäkčovače vody. Ako si však v pestrej ponuke vybrať? Ktorý produkt je vhodný práve pre vašu domácnosť? My vám poradíme.

Ako fungujú zmäkčovače vody

Čo je to vlastne tvrdá voda? Ide o vodu s vysokým obsahom minerálov. Najčastejšie sú to ióny vápnika a horčíka.

Jej najviditeľnejším dôsledkom je takzvaný vodný kameň. Okrem spomínaného poškodenia spotrebičov a zvyšovania ich energetickej náročnosti tiež znižuje účinnosť pracích prostriedkov. Je teda jasné, že s tvrdou vodou je nutné niečo robiť. Všetky odpovede nájdete v článku.

A čo je vlastne zmäkčovač vody a ako funguje? Ide o typ zariadenia na úpravu vody, ktorý znižuje jej tvrdosť, teda podiel vápenatých a horečnatých iónov.

Zmäkčovač vody ich však účinne nahrádza iónmi sodíka. Najčastejšie miesto inštalácie je centrálny prívod vody do domu. Kvalitnejšia voda je potom k dispozícii v celej budove.

Výhody mäkkej vody

Vďaka tomuto procesu viac nebudete mať problémy s odstraňovaním usadenín. Čo je však ešte možno dôležitejšie, ušetríte taktiež nemalé náklady na opravy zanesených spotrebičov či možné zaobstaranie nových.

Výhodou mäkkej vody je aj jej väčšia účinnosť počas umývania, čo sa, samozrejme, odzrkadlí na ušetrení peňazí za prostriedky na umývanie riadu.

Ďalším prínosom pre vás bude aj vyšší komfort počas sprchovania, kúpania, čistenia zubov a ostatných rutinných úkonoch.

Stavte na kvalitu

V podstate rozlišujeme medzi zmäkčovačmi vody, ktoré sú určené pre domácnosti a na priemyselné účely. V prvom rade je teda nevyhnutné určiť, či potrebujete takéto zariadenie pre domácnosť alebo pre firmu.

Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý zmäkčovač je zároveň aj zárukou kvality, pozrite sa na celosvetový predaj a známosť danej značky. Tu je však dôležité poznamenať, že ani vynikajúce vlastnosti prístroja nie sú garanciou skutočne kvalitne vykonanej filtrácie.

Práve z tohto dôvodu stavte na dodávateľa, ktorý vám dokáže ponúknuť nadštandardné služby, kde spadá analýza vody a návrh riešenia. Nezabudnite na to, že dobrý dodávateľ ich ponúka zväčša nezáväzne a zdarma.

Okrem toho by mali služby zahrňovať aj odbornú inštaláciu, odskúšanie systému, predaj spotrebného materiálu pre zmäkčovače (napríklad regeneračné tablety), bezproblémový záručný aj pozáručný servis, ako aj dodávku systému na miesto určenia.

Dávajte si pozor na podozrivo lacné zmäkčovače, ktorých prevádzka sa môže v priebehu niekoľkých rokov výrazne predražiť.

Práve z tohto dôvodu radšej stavte na značkové mäkčovače, ktoré ponúkajú garanciu nízkych prevádzkových nákladov a súčasne minimálnu spotrebu solí. V tomto prípade aj po mnohých rokoch využívania bude ich prevádzka ekonomicky výhodná.

Výber ovplyvňuje aj prietok vody

Keď sa rozhodnete pre kúpu nového zariadenia, je nevyhnutné, aby ste poznali hlavné faktory, ktoré budú jeho fungovanie ovplyvňovať.

V prvom rade ide o tvrdosť vstupnej vody. Druhým faktorom je okamžitá spotreba vody, ktorú môžete jednoducho odvodiť na základe počtu osôb žijúcich v domácnosti.

Nezabúdajte však na to, že nejde len o napríklad celodennú spotrebu vody, ale dôležitým indikátorom je aj to, aká vysoká môže byť spotreba vody naraz. Je to z toho dôvodu, že zariadenie funguje na báze prietoku.

Na základe týchto parametrov môžete vybrať filter na vodu, ktorý dokáže tvrdú vodu účinne zmäkčiť a zároveň neovplyvní jej bežnú prevádzku a využívanie vody v objekte.

Katexové (soľankové) zmäkčovače

Takéto zariadenia poskytujú asi najúčinnejšiu možnosť zmäkčenia tvrdej vody. Zaručujú trvalé odstránenie vodného kameňa, a to v domácnostiach aj v priemysle. Ide o najbežnejšiu metódu zmäkčovania vody.

Tento proces umožňuje takzvaná katexová živica, ktorá má obrovskú schopnosť viazať vápnik a horčík. Jeden liter takejto náplne stojí približne sedem eur.

Po nasýtení je potrebná regenerácia zmesi, ktorá prebieha prostredníctvom soľného roztoku. Tento proces je však vďaka riadiacej hlavici plnoautomatický a jediná údržba spočíva v pravidelnom dosypávaní tabletovanej soli.

Počas regenerácie sa len prepláchne katexová zmes soľným roztokom, vďaka čomu je vyplavený nahromadený vápnik a horčík do odpadu. Zmes je znovu nasýtená sodíkom a proces zmäkčovania vody prebieha aj naďalej. 

Výhodou zároveň je, že samotná katexová živica má životnosť až jednu dekádu a nie je potrebné ju dopĺňať.

Malý katexový zmäkčovač zakúpite za približnú cenu 300 eur, vo väčších a komplexnejších prevedeniach si siahnete hlbšie do vrecka – pripravte sa na investíciu od 700 do 1 300 eur.

Katalytické zmäkčovače vody

Na rozdiel od katexových zmäkčovačov takéto zariadenia fungujú na inom princípe – vodný kameň z vody neodstraňujú, ale len zabraňujú jeho tvorbe.

Ich hlavnou výhodou je predovšetkým fakt, že sú ekologické a šetrné k životnému prostrediu. Okrem toho nevyžadujú žiadnu regeneráciu, čo znamená, že ušetríte náklady za soľ či iné chemické náplne.

Po vysušení vody na vodovodných batériách či armatúre vzniká len jemný biely povlak, ktorý však môžete jednoducho zotrieť.

Katalytické zmäkčovače sa však oplatia len pre tie domácnosti, ktoré chcú zabrániť vzniku vodného kameňa. Ak už bojujete s týmto problémom, katalytické zmäkčovače nie sú pre vás vhodným riešením.

Takéto zariadenia sú podstatne lacnejšou alternatívou. V obchodoch ich nájdete v cene od 170 do 700 eur. Výsledná investícia, samozrejme, závisí od veľkosti maximálneho prietoku.

Polyfosfátové zmäkčovače vody

Takýto filter je zložený z obalu, tuby náplne a samotnej polyfosfátovej náplne. Táto chemická látka, ktorá sa rozpúšťa do vody, tvorí spolu s vápnikom a horčíkom komplexne rozpustné zlúčeniny. Tým dochádza k zabráneniu vzniku vodného kameňa.

Medzi ich hlavné výhody patrí vysoký prietok (až tisíc litrov za hodinu), ochrana všetkých technológií pripojených k rozvodu vody pred vodným kameňom, jednoduchá výmena náplne a dlhá životnosť. Približná cena jedného kilogramu polyfosfátovej náplne je 30 eur.

Je tiež dôležité zdôrazniť, že takéto filtre sú najvhodnejšie na zmäkčenie úžitkovej vody, a to hlavne ako práčkové či sprchové vodné filtre. Je to z toho dôvodu, že pri uvoľňovaní kryštalického polyfosfátu, ktorý nie je vhodný na pitie, tieto zlúčeniny prenikajú do vody.

Takéto filtre sú najlacnejšou možnosťou, pričom v obchodoch ich nájdete v cene od 15 do 50 eur.

Tipy na záver

Použitie zmäkčovačov vody je bezproblémové aj v prípade ČOV. Ak sa rozhodnete namontovať zariadenie, nezabudnite na to, že priestory by mali byť dostatočne vlhké.

Dôležité tiež je, aby v týchto priestoroch nemrzlo. Nevyhnutnou podmienkou je, aby bol v mieste zavedený odpad aj elektrická energia. Táto podmienka sa však netýka bezelektrických zmäkčovačov.

Údržba spočíva v pravidelnom dosypávaní tabletovanej soli. Nezabudnite aspoň raz ročne vykonať dezinfekciu či výmenu filtračných vložiek.

Dôležitá je tiež mechanická či uhlíková predfiltrácia, ktorá ochráni zariadenie pred sedimentami, ako sú piesok či úlomky potrubia. Tým zaistíte jeho bezproblémové fungovanie.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Atrazín v pitnej vode? Austrálski vedci poukázali na možné dôsledky

Atrazín v pitnej vode? Austrálski vedci poukázali na možné dôsledky

Okrem zvýšenej hmotnosti je to najmä negatívny vplyv na mužskú reprodukčnú schopnosť.

Aj parazity môžu byť užitočné: Tie rybie dokážu včas upozorniť na ťažké kovy vo vode

Aj parazity môžu byť užitočné: Tie rybie dokážu včas upozorniť na ťažké kovy vo vode

Juhoafrickí vedci zistili, že takzvané rybie vši možno využiť ako citlivé indikátory na včasné upozornenie výskytu znečisťujúcich kovov vo vode.

LVS: Vodovodná sieť je na hranici životnosti, dôsledkom sú veľké straty vody

LVS: Vodovodná sieť je na hranici životnosti, dôsledkom sú veľké straty vody

Liptovské vodárne vlani opäť potrápila zastaraná vodovodná sieť, na výmenu ktorej však chýbajú finančné prostriedky.