Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Kto je zodpovedný za kopu nelegálneho odpadu na Žitnom ostrove?

Katarína Začková z Reportérov si posvietila na nelegálnu skládku na Žitnom ostrove, ale aj pochybné machinácie, ktoré sú s ňou spojené. Medzičasom sú podzemné vody v možnom ohrození.

Kto je zodpovedný za kopu nelegálneho odpadu na Žitnom ostrove?

Foto: Reportéri

Najväčšia skládka v chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov má nového majiteľa. Podozrenia z nelegálne nakladania s odpadmi smerujú k firme Vassal EKO, o ktorej denník Voda-portal.sk písal v tomto článku.

Tá však nedávno v tichosti zmenila svoj názov aj vlastníka. Od začiatku decembra minulého roku vystupuje pod menom Bratislavská recyklačná s. r. o.

Niekdajšieho podnikateľa Michala Kováča, ktorý vlastnil podnik prostredníctvom svojich materských firiem, nahradil František Vizváry.

Konateľom je RNDr. Oto Hornák, ktorý bol v minulosti dlhoročným generálnym riaditeľom Slovenskej inšpekcie životného prostredia.

Hoci sa má táto spoločnosť aj naďalej venovať recyklácii, nad osudom jej slávnostne ohlasovanej linky na triedenie plastu a papiera visí veľký otáznik.

Situáciu však komplikuje predovšetkým možný environmentálny vplyv skládky, ktorá môže do veľkej miery ohroziť stav podzemných vôd na Žitnom ostrove.

Stavebný aj zdravotnícky odpad

Skutočné zámery firiem či úradov môžu byť často pravým opakom toho, čo navonok prezentujú. V najnovšej časti Reportérov sa tak Katarína Začková snažila dostať pod povrch oficiálnych prehlásení.

Problém skládky, ktorá presahuje minimálne deväť poschodí obytného domu, bol medializovaný už v lete. Odvtedy sa toho však moc nezmenilo.

Spoločnosť plánuje skládku recyklovať na modernej linke, ktorú kúpil ešte bývalý majiteľ Vassalu Michal Kováč. Niekoľko mesiacov bol dokonca vo väzbe.

Obrovský kopec údajne nepatrí firme Vassal EKO ani novej spoločnosti. Odpovede na to, čo všetko sa v obrovskej mase odpadu nachádza, sú nejasné. Odpad je tu pritom dovážaný už od roku 1985.

„Ministerstvo životného prostredia je plne zodpovedné za tento stav, a ak sa tam zistí kontaminácia podzemnej vody, tak by sa mala vyvodiť aj osobná zodpovednosť,“ konštatuje Elena Pätoprstá, námestníčka župana BSK.

Viac ako milión kubíkov odpadu

Hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák tvrdí, že rezort sa zaoberá aj touto otázkou, a to hneď v dvoch rovinách.

„Minister životného prostredia vydal pokyn prekontrolovať rozhodnutia príslušného okresného úradu. Podozrenia, ktoré táto kontrola priniesla, boli také závažné, že celá vec skončila na generálnej prokuratúre,“ zdôrazňuje Ferenčák.

Skládka obsahuje viac ako milión kubíkov odpadu. Miestni obyvatelia tvrdia, že v mase sa nachádza odpad zo zdravotníckych zariadení. Okrem toho leží na podloží štrkov a pieskov.

 „Realizovalo sa geodetické zameranie tejto skládky a v súčasnosti sa pripravujú podklady pre geologické vrty,“ konštatuje hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Ján Pálffy.

„Celý problém spočíva v tom, že podzemná voda akumulovaná v štrkoch nie je žiadnym spôsobom chránená pred vstupom kontaminácie z povrchu do podložia,“ vysvetľuje geológ Martin Šujan.

Odpad vyvážala aj spoločnosť Infra Services

Spoločnosť OLO zase tvrdí, že na miesto vyvážala len komunálny odpad, ale prechodne mimo odstávky spaľovne aj iný odpad, naviac, popol a škváru zo spaľovne.

„Podľa dostupných informácií tam vyvážali odpad aj niektoré mestské časti a aj iné spoločnosti, ktoré patria aj pod mesto, napríklad spoločnosť Infra,“ vysvetľuje námestníčka hlavného mesta Tatiana Kratochvílová.

Infra Services je dcérska spoločnosť BVS s pochybnou vlastníckou štruktúrou. Tá je v poslednej dobe spájaná s kontroverzným veľkopodnikateľom Ivanom Kmotríkom. Okrem toho verejnosť prekvapilo aj zistenie, že vedenie predalo 49 % spoločnosti práve Infra Services.

Ivan Kmotrík mal svojho času reálny záujem o BVS. Naviac mal dosadiť do Infra Services ľudí, s ktorými bol v istých firmách, ako je napríklad Juraj Bugala či Peter Ďurček.

Bugala je právnikom Kmotríka. V septembri 2018 sa stal dokonca podpredsedom Úradu pre verejné obstarávanie.

Podnikateľove firmy zastupoval aj zmienený Peter Ďurček, ktorý je štátnym tajomníkom ministerstva dopravy. Do tejto funkcie ho nominovala Dankova SNS.

Kto je zodpovedný?

Podľa Ferenčáka koncom minulého roka minister životného prostredia uvoľnil 40-tisíc eur z rozpočtu, aby došlo k vykonaniu potrebných geologických prác. Výsledky prieskumov však ešte nie sú známe.

Zodpovednosť za kvalitu vody na tomto území má práve BVS. Tá tvrdí, že vrty vodných zdrojov sú ďaleko. To však ešte neznamená, že vedenie spoločnosti aj vie, akú kvalitu tu voda dosahuje.

Tento kopec odpadu je tu už viac ako tri dekády. Podľa Kratochvílovej mal teda envirorezort už dávno zisťovať, odkiaľ pochádza znečistenie. Opak je pravdou – tridsať rokov sa o túto masu takmer nikto nezaujímal.

„Zaujímame sa o to, aké zmluvy mala spoločnosť OLO uzatvorené s firmou Vassal,“ vysvetľuje Kratochvílová.

Katarína Začková dodáva, že sú k dispozícii fotografie, ktoré dokladujú, že odpad na skládku bol vyvážaný. Obe firmy Vassal EKO aj OLO to však popierajú.

Podľa Pätoprstej polícia zaevidovala vozidlá, ktoré vynášali odpad na skládku. „Tam chodili autá, bohužiaľ, aj z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, z Infra Services, žiaľ, aj z mestských častí, aj z mesta, pretože si mysleli, že je to v poriadku,“ dodáva.

Robili tak aj napriek tomu, že starostka ich neustále varovala, že ide o čiernu skládku.

Vyrieši problém nová recyklačná linka?

Oto Hornák, konateľ spoločnosti Bratislavská recyklačná, je pritom presvedčený, že nová recyklačná linka je jedinečná, keďže je vypracovaná presne podľa projektu, ktorý vznikol pre potreby Bratislavy. Nová spoločnosť zároveň dodáva, že už približne jednu pätinu z najväčšej masy odpadu zlikvidovali.

SIŽP dala v roku 2008 firme Vassal EKO povolenie podľa IPKZ (pozn. redakcie: integrovaná prevencia a kontrola znečisťovania. Podľa Hornáka vtedy Vassal EKO splnil všetky potrebné kritériá.

V roku 2011 však bola vykonaná štúdia vyhodnotenia vplyvov na životné prostredie (EIA), kde bolo zistené, že firma veľa podmienok nespĺňala.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Dokážu krajiny s nedostatkom vody zabrániť šíreniu koronavírusu?

Dokážu krajiny s nedostatkom vody zabrániť šíreniu koronavírusu?

Nový koronavírus jasne ukazuje, ako sú jednotlivé globálne problémy navzájom prepojené.

Aké sú výhody a nevýhody reverznej osmózy?

Aké sú výhody a nevýhody reverznej osmózy?

Úprava vody reverznou osmózou je jednou z najúčinnejších metód na domáce použitie. Prináša však so sebou aj určité nevýhody.

Mladí Slováci vynašli efektívny čistič. Šetrí aj prírodu

Mladí Slováci vynašli efektívny čistič. Šetrí aj prírodu

Produkt košických študentov z Gymnázia Poštová prináša mnohé výhody.