INNOGY
MARIUS PEDERSEN

TOP 10 najčítanejších článkov v roku 2020

V roku 2020 dominovalo hospodárenie podnikov v oblasti vodného hospodárstva, vízie nových šéfov strategických podnikov a úradov, ale aj vodozádržné opatrenia či technológie vo vodárenstve.

TOP 10 najčítanejších článkov v roku 2020

Foto: Depositphotos

Napriek tomu, že denník Voda-portal.sk prináša originálne spravodajstvo zo sveta vôd, vodárenstva a vodného hospodárstva zatiaľ len tri roky, jeho čitateľská základňa neustále rastie, dôkazom čoho je aj stabilný rast čítanosti. V tomto roku čítanosť nášho denníka v niektorých mesiacoch rástla dokonca markantne.

Zatiaľ čo v roku 2017, keď bol denník vo svojich začiatkoch, dosahovala mesačná návštevnosť len okolo tisíc unikátnych návštevníkov, už od začiatku roku 2018 návštevnosť stabilne stúpala. V roku 2019 náš denník navštevovalo mesačne v priemere vyše 8-tisíc unikátnych návštevníkov.

V roku 2020 sa nám podarilo zvýšiť návštevnosť ešte viac. Už v januári navštívilo denník Voda-portal.sk dovtedy rekordných 11-tisíc unikátnych návštevníkov, pričom v máji toto číslo stúplo až na 13-tisíc unikátnych návštevníkov.  

Čitatelia vlani klikli na naše články takmer 190.000-krát, čo je medziročný nárast až o 84-tisíc kliknutí. Za rok 2020 sme celkovo v denníku Voda-portal.sk zverejnili 290 článkov. Väčšina obsahu bola pritom v úplnom znení prístupná iba pre predplatiteľov.

Čomu vďačíme za náš rast?

Za naším úspechom stojí hneď niekoľko faktorov. Prvým z nich je veľké množstvo originálneho spravodajstva a publicistických článkov, ktoré sú zamerané najmä pre cieľové skupiny.

Tými sú dodávatelia a odberatelia služieb vo vodnom hospodárstve, teda priemyselné podniky či samosprávy, ale aj dodávatelia tovarov a služieb pre vodné hospodárstvo, investori a vláda.

Napriek tomu, že našou hlavnou cieľovou skupinou je predovšetkým odborné publikum, naše články sa stretávajú s veľkým záujmom aj v radoch laickej verejnosti, čoho dôkazom je prudký nárast čitateľov prostredníctvom Facebooku.

V tomto prípade išlo predovšetkým o články zamerané na ochranu životného prostredia a vôd, nové technológie vo vodárenstve, ale aj opatrenia súvisiace s klimatickými zmenami.

Ktoré témy vás najviac zaujali?

V roku 2020 zaujala našich čitateľov opäť pestrá paleta oblastí – od takzvaných servisných tém cez hospodárenie a ekonomickú situáciu kľúčových podnikov vo vodárenstve a vodnom hospodárstve, programové vyhlásenie novej vládnej garnitúry v oblasti vodného hospodárstva, ale aj víziu nových šéfov strategických podnikov či úradov až po ochranu vôd, vodozádržné opatrenia a vodné technológie.

Veľmi obľúbenou oblasťou sú servisné témy, ktoré v priebehu rokov dosahujú jednu z najväčších mier čítanosti. V roku 2020 čitateľov zaujala najmä téma nádrží na dažďovú vodu.

Obľube sa tešili aj technologické riešenia, a to najmä v slovenskom a českom prostredí. Čitateľov zaujali aj alternatívy ku klasickým ČOV, takzvané koreňovky. Veľkú čítanosť dosahujú aj články o adaptačných opatreniach.

V súvislosti s ochranou životného prostredia čitateľov dlhodobo zaujíma najmä stav podzemných vôd v CHVO Žitný ostrov. Vedeli ste, že náš článok z roku 2019 o podnikateľských záujmoch v blízkosti vodárenského zdroja Šamorín má až 4,2-tisíc zdieľaní?

Čitateľov takisto zaujímala (nielen ekonomická) situácia v Slovenskom vodohospodárskom podniku, kde došlo k výmene na poste generálneho riaditeľa, ale aj pripravovaná nová regulačná politika Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Rok 2020 ovplyvnila aj globálna pandémia a mnohých čitateľov zaujímalo, ako ovplyvní prevádzku vodárenských spoločností, ale aj to, ako je možné využiť informácie o prítomnosti koronavírusu v odpadových vodách na detekciu miery jeho šírenia v rámci populácie.

TOP 10 článkov v denníku Voda-portal.sk

A teraz už prinášame sľúbený rebríček obľúbenosti. Ponúkame vám 10 najobľúbenejších článkov za rok 2020. Pre zvedavcov, ktorí si chcú osviežiť pamäť a informácie o tom, aké hlavné udalosti rezonovali vo svete vôd, sme dokonca pripravili exkluzívny rebríček tridsiatky najúspešnejších článkov. Dočítania, priatelia!

1. Mladí Slováci vynašli efektívny čistič. Šetrí aj prírodu

Produkt košických študentov z Gymnázia Poštová prináša mnohé výhody.

Produkt TUČI / Foto: Študentská firma REN

2. SVP má nového šéfa. S akou víziou rozvoja prišiel?

V štátnom podniku došlo k zmene vo vedení. SVP teraz čaká hĺbkový audit. Nový šéf však už počas výberového procesu predstavil víziu rozvoja podniku. Obsahuje tri kľúčové oblasti.

3. Kontroly SIŽP za rok 2019: Najvyššiu pokutu dostali Fortischem a BVS

Čo boli najväčšie prehrešky vo vodnom hospodárstve za minulý rok?

4. SVP: Ekonomické vyhliadky podniku sú dlhodobo neudržateľné

Podľa SVP nedostatok financií zo štátneho rozpočtu spôsobuje, že mnohé vodné stavby sú v havarijnom stave. Aj napriek tomu štát vlani vyčlenil 30 miliónov eur na opravy a údržby v rámci podniku.

5. ECOPLANET SLOVAKIA dokazuje, že vodozádržné opatrenia majú aj na Slovensku „zelenú“

Spoločnosť ponúka viaceré komplexné riešenia, ktoré výrazne zlepšujú mikroklímu.

6. Róbert Hok: Z Plánu obnovy vieme využiť 280 miliónov eur, investičný dlh je veľký

V Slovenskom vodohospodárskom podniku sme po mojom nástupe spustili „veľké upratovanie.“ Záväzky podniku sa podarilo bez dodatočnej pomoci štátu znížiť o sedem miliónov eur.

Róbert Hok, generálny riaditeľ SVP, š. p. / Foto: SVP

7. Na koronavírus reagujú aj vodárne. Ako veľmi sa zmeny dotknú zákazníkov?

Vodárenské spoločnosti uzatvárajú svoje zákaznícke centrá a presúvajú viaceré podujatia či bezplatné rozbory vzoriek vody.

8. Prečo staviť na kúpu podzemných zásobníkov na dažďovú vodu?

Ako si vybrať správny zásobník na dažďovú vodu? Poradíme vám.

9. Z eurofondov poputuje ďalších 10 miliónov eur na vodozádržné opatrenia

Ministerstvo životného prostredia podporí budovanie bioretenčných systémov na zadržiavanie zrážkovej vody, projekty budovania vegetačných stien, ale aj mnohé iné aktivity.

10. ZsVS ako priekopník vo využívaní najnovších technológií IoT vo vodárenskom priemysle

Západoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s. so sídlom v Nitre, ako jedna z najväčších vodárenských spoločností na Slovensku, realizovala v uplynulom roku komplexný projekt pre automatizáciu procesu odpočtov vodomerov.

11. Aké sú výhody a nevýhody reverznej osmózy?

Úprava vody reverznou osmózou je jednou z najúčinnejších metód na domáce použitie. Prináša však so sebou aj určité nevýhody.

12. Agrofert odmieta prevziať zodpovednosť za chemikálie unikajúce z Istrochemu

Z areálu bývalého Istrochemu v Bratislave roky uniká do podzemných i povrchových vôd veľké množstvo zdravie ohrozujúcich látok. Vedenie Agrofertu českého premiéra Babiša 10 rokov utajovalo výsledky geologického prieskumu.

13. Dusičnany, pesticídy aj arzén. Čo odhalil monitoring kvality vôd na Žitnom ostrove?

Prekročenie limitných hodnôt znečistenia bolo zistené v 185 prípadoch.

Foto: Depositphotos

14. Nová vláda odmietla megalomanskú stavbu na východe

Stámiliónová vodná nádrž Tichý potok je už minulosťou. Čo na to hovoria zainteresované strany?

15. Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa opäť odkladá

Ministerstvo argumentuje nutnosťou zapracovať odporúčania NKÚ SR, prebiehajúcimi konzultáciami, ale aj covidom.

16. Programové vyhlásenie: Vláda sľubuje stopku pre mnohé MVE aj väčšiu ochranu Žitného ostrova

V ambicióznom dokumente sa vláda zaviazala k rozsiahlej ochrane vôd.

17. V malých obciach sa štandardné čistiarne nevyplatia. Staviť treba na koreňovky

Inštitút environmentálnej politiky je presvedčený, že „zelené“ čistenie odpadových vôd pomocou koreňov môže byť rovnako efektívne ako „sivé“.

18. Parlament schválil dôležité opatrenia v oblasti vôd

Poslanci tak reagujú na situáciu ohrozenia koronavírusom. Zmeny majú mať pozitívne vplyvy na podnikateľské prostredie aj sociálnu oblasť.

19. Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Podľa výskumníkov môžu byť zistenia nápomocné pri sledovaní cirkulácie vírusu v rámci populácie.

20. Nové vedenie ÚRSO chce zreálniť ceny vodného a stočného

Zároveň však zdôrazňuje, že pri príprave novej Regulačnej politiky je potrebné brať do úvahy aj sociálne vplyvy týchto zmien.

21. Prírode blízke protipovodňové opatrenia aj zelené strechy. Ako bude vyzerať plán obnovy?

Veľká časť prostriedkov poputuje do adaptácie na zmenu klímy. Štát chce však investovať aj do vodovodov a kanalizácií.

Foto: Depositphotos 

22. Odpredaj štátnych pozemkov na Domaši sa stretol s kritikou, SVP sa bráni

Podľa SVP ide o cielenú diskreditáciu podniku bez dôkazov. Podnik už pripravuje potrebné právne kroky.

23. Ján Budaj: Potrebujeme vodozádržné opatrenia, nie veľké a drahé vodné nádrže

Minister životného prostredia vysvetľuje, prečo nová vláda rozhodla o definitívnom zrušení plánovanej výstavby vodnej nádrže Tichý potok.

24. Rádiový odpočet vodomerov v teréne uľahčí získavanie dát o spotrebe

Spoločnosť Macro Components využíva skúsenosti z praxe, na svojom konte má 350 000 vodomerov odčítaných aplikáciou pre mobilný telefón.

25. Česi vyvinuli zariadenie na recykláciu vody. Reagujú tak na požiadavky európskej legislatívy

To, že opätovné využívanie vyčistenej odpadovej vody má zmysel, dokazuje aj český projekt výskumníkov z VŠCHT.

26. Peter Cmorej: Machinácie v Infra Services spôsobili škody za desiatky miliónov eur

O tom, ako sa za viac ako desať rokov zaobchádzalo s verejnými zdrojmi v dcérskej spoločnosti BVS, hovoril poslanec NR SR Peter Cmorej.

27. NKÚ SR: Nedostatok financií zo štátneho rozpočtu ohrozuje činnosť SVP

Štátny podnik je presvedčený, že dlhodobo poddimenzované financovanie sa podpísalo na technickom stave vodných stavieb. Bezpečnostné riziká však podľa neho zatiaľ nehrozia.

28. Do roku 2027 je potrebné investovať do obnovy objektov verejných vodovodov viac ako dve miliardy eur

Do existujúceho majetku, ktorý si vyžaduje obnovu prioritne, keďže sú ohrozené jeho základné funkcie a predstavuje zvýšené riziko, je potrebné investovať takmer 40 miliónov eur.

29. Klimatické scenáre narážajú na rad nepredvídateľných udalostí, tvrdí odborníčka

Hydrologička Pavla Pekárová hovorí o tom, ako klimatická zmena ovplyvňuje kvantitu aj kvalitu vody v riekach, ale aj o tom, na čo sa môže pripraviť Slovensko v najbližšej dobe.

Foto: Depositphotos 

30. Na Spiši vybudujú novú vodnú nádrž, proces EIA sa na ňu vzťahovať nebude

Vodná nádrž by mala byť dokončená v roku 2026 a odhadované náklady predstavujú sumu 27 miliónov eur.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: SANHYGA 2021

Pozvánka na konferenciu: SANHYGA 2021

Jubilejný 25. ročník medzinárodnej vedecko - technickej konferencie so zameraním na vodovody, kanalizácie a plynovody sa uskutoční v dňoch 18. a 19. októbra 2021 v Piešťanoch.

Vodou treba šetriť, pomôžu jednoduché riešenia, zdôrazňuje VSE

Vodou treba šetriť, pomôžu jednoduché riešenia, zdôrazňuje VSE

Spoločnosť Východoslovenská energetika nedávno predstavila krátke video, v ktorom pripomína, prečo je dôležité šetriť vodou a ako môže každý z nás prispieť k pozitívnej zmene.

Jedna investícia, dva spôsoby rádiového odpočtu

Jedna investícia, dva spôsoby rádiového odpočtu

Nový produkt spoločnosti Softlink, s.r.o., ktorú na slovenskom trhu zastupuje Macro Components, s.r.o., prináša do problematiky diaľkových odpočtov novú kvalitu a nové možnosti.