Macro Components
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

Parlament schválil dôležité opatrenia v oblasti vôd

Poslanci tak reagujú na situáciu ohrozenia koronavírusom. Zmeny majú mať pozitívne vplyvy na podnikateľské prostredie aj sociálnu oblasť.

Parlament schválil dôležité opatrenia v oblasti vôd

Foto: Fotolia

Poslanci Národnej rady SR včera (8. apríla) v skrátenom legislatívnom konaní schválili zákon o niektorých opatreniach v pôsobnosti ministerstva životného prostredia v súvislosti s ochorením COVID-19 (odkaz na návrh zákona nájdete na konci článku).

Právna úprava sa zameriava predovšetkým na plynutie procesných lehôt a predĺženie lehôt ustanovených v jednotlivých zákonoch.

Spravidla ide o doplnenie prechodných ustanovení, ktoré sú dočasné. Dočasnosť je podľa NR SR viazaná na zrušenie mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti so šírením COVID-19 (ďalej len „krízová situácia“).

„Týmito dôležitými novelizáciami zákonov v oblasti starostlivosti o životné prostredie reagujeme na krízu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj.

Zmeny sa dotknú viacerých oblastí

Legislatívnu zmenu podporilo 88 poslancov parlamentu, proti návrhu bolo 24 poslancov a 18 poslancov sa zdržalo hlasovania.

Zmeny sa tak podľa envirorezortu dotknú najmä zákona o zálohovaní nápojových obalov, zákona o ochrane prírody, zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, zákona o povodniach, zákona o vodách, geologického zákona, zákona o ovzduší, ako aj zákona o Environmentálnom fonde.

So zálohovaním PET fliaš a plechoviek sa na Slovensku začne najskôr v roku 2023, teda o rok neskôr, ako sa pôvodne počítalo.

Foto: Pixabay

Dôležitá zmena sa týka aj posudzovania vplyvov na životné prostredie. Podľa novely zákona nebudú plynúť lehoty ustanovené na vydanie rozhodnutí v konaniach, v ktorých sa vyžaduje vykonanie napríklad miestnej obhliadky, ústneho pojednávania či nazerania do spisov. Tieto úkony tak budú následne realizované až po zrušení krízovej situácie.

Posuny lehôt sa dotknú aj zákona o vodách, geologického zákona, zákona o ovzduší či zákona o odpadoch.

V neposlednom rade sa posunie aj termín zverejňovania špecifikácií na webe Envirofondu, a to do 31. augusta 2020. Ministerstvo pripomína, že legislatívne zmeny nadobudnú účinnosť dňom vyhlásenia v zbierke zákonov.

Aké zmeny nastali vo vodách?

Zmena bola prijatá aj v súvislosti so spomínaným zákonom o vodách. Podľa pôvodného znenia bolo totiž potrebné do 31. decembra 2020 zosúladiť povolenia na odbor podzemných vôd so znením účinným od 15. marca 2018. Novým návrhom zákona sa táto lehota posunula na koniec roka 2021.

Zároveň záverečné správy s výpočtom množstiev podzemných vôd, ktoré neboli schválené ministerstvom podľa predpisov účinných od 1. júla 1988, budú rezortu odovzdané do 30. júna 2021.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.