Macro Components
INISOFT
BELIMO

Aké sú výhody a nevýhody reverznej osmózy?

Úprava vody reverznou osmózou je jednou z najúčinnejších metód na domáce použitie. Prináša však so sebou aj určité nevýhody.

Aké sú výhody a nevýhody reverznej osmózy?

Technológia reverznej osmózy (RO) bola vyvinutá koncom 50. rokov minulého storočia prostredníctvom financovania vládou USA ako možná metóda odsoľovania morskej vody.

Dnes sa tieto systémy používajú v miliónoch domácností a dokonca aj v NASA na zabezpečenie toho, aby astronauti mali vo vesmíre čistú a bezpečnú pitnú vodu.

Prečo si teda milióny spotrebiteľov vyberajú pre svoju domácnosť systémy pitnej vody s reverznou osmózou? Aké sú výhody a nevýhody tejto metódy?

Odstraňuje takmer všetky znečistenia

Prvou výhodou je vynikajúca kvalita vody. Technológia RO má schopnosť odstrániť 95 až 99 percent celkového množstva rozpustených pevných látok, ako aj chuť a vôňu chlóru.

Zároveň ide o jednu z najúčinnejších metód zmäkčovania vody. Je tu zapojených veľa procesov, ale počiatočná fáza zahŕňa prechod vody cez semipermeabilnú membránu a ďalšie väčšie častice.

Niektoré častice z tvrdej vody, ako sú ióny vápnika a horčíka, sa odstránia v osmotickej membránovej komore.

Ďalej musí byť na polopriepustnú oblasť vyvíjaný väčší tlak, aby došlo k deionizácii tvrdej vody, teda k zmenšeniu obsahu soli v nej.

Táto metóda sa tak používa na zmäkčovanie vody aj na čistenie. Avšak celý proces si vyžaduje veľa energie, čo je značným limitom.

V nej sú tieto ióny oddelené od vody, čo je možné vďaka tomu, že membrána má veľmi malé otvory, ktoré sú vhodné len pre molekuly vody.

Ďalším nesporným kladom je pomerne nízka cena. Systém reverznej osmózy produkuje chutnú vodu v cene pár centov na niekoľko litrov vody, ktorá vám môže ušetriť peniaze pri nákupe balenej vody, nehovoriac o výhode, že ju máte k dispozícii v kuchynskom kohútiku.

Pokiaľ ide o varenie, mnohí zistili, že varenie s vodou upravenou systémom reverznej osmózy ovplyvňuje chuť väčšiny jedál. Nie je teda tajomstvom, prečo väčšina reštaurácií v súčasnosti pri varení používa práve filtrovanú vodu.

Problémom je zanášanie

Systém reverznej osmózy však so sebou prináša aj určité nevýhody. Jednou z nich je zanášanie. Malé póry sa môžu upchať a systém sa tak musí udržiavať. Dokonca aj bežný chlór môže poškodiť systém RO.

Na udržanie systému tak veľa majiteľov investuje aj do predfiltra, ktorý chráni jednotku RO pred znečistením.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Čistiarenské kaly môžeme zhodnocovať rôzne. Aj na registrované hnojivo

Čistiarenské kaly môžeme zhodnocovať rôzne. Aj na registrované hnojivo

Odborník Jan Ševčík vysvetľuje, ako prebieha celý proces sušenia kalov a aké výhody prináša materiálová transformácia čistiarenských kalov na registrované hnojivo.

Vodárne dokážu optimalizovať prevádzkové náklady na ČOV pomerne jednoducho

Vodárne dokážu optimalizovať prevádzkové náklady na ČOV pomerne jednoducho

Ako znížiť prevádzkové náklady na čistenie odpadových vôd? Odborník zo spoločnosti Xylem prináša niekoľko zaručených tipov.

Aký vplyv majú zrážkové vody na ČOV? Odborník z brnianskych vodární vysvetľuje

Aký vplyv majú zrážkové vody na ČOV? Odborník z brnianskych vodární vysvetľuje

Kľúčom k pochopeniu je systematický a sofistikovaný monitoring.