Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

V malých obciach sa štandardné čistiarne nevyplatia. Staviť treba na koreňovky

Inštitút environmentálnej politiky je presvedčený, že „zelené“ čistenie odpadových vôd pomocou koreňov môže byť rovnako efektívne ako „sivé“.

V malých obciach sa štandardné čistiarne nevyplatia. Staviť treba na koreňovky

Veľká KČOV / Foto: Ekočističky (Adam Krakovský a Filip Baďo)

O výhodách koreňových ČOV písal denník Voda-portal.sk už v niekoľkých článkoch. Najnovšie sa Inštitút environmentálnej politiky (IEP) v krátkej analýze pozrel na to, kde tieto alternatívne systémy nájdu najväčšie využitie (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

Slovensko má problémy s odkanalizovaním

Viac ako dve tretiny obyvateľov v obciach pod 2 000 EO nemá pripojenie na verejnú kanalizáciu. V týchto obciach žije takmer tretina obyvateľov Slovenska, ale len 28 % z nich má odpadovú vodu odvádzanú verejnou kanalizáciou, konštatuje IEP. Najnižší podiel je pritom v Trenčianskom kraji, kde je pripojený len takmer každý desiaty človek.

Výstavba stokových sietí v malých obciach však nie je najefektívnejším riešením, keďže prináša vysoké investičné náklady vzhľadom na nízky počet obyvateľov aj hustotu osídlenia.

„Preto je potrebné hľadať aj iné alternatívy čistenia odpadových vôd, ktoré budú spĺňať predpísané normy čistenia a budú ekonomicky udržateľné,“ dodáva IEP s tým, že práve koreňové ČOV sú výbornou alternatívou.

Ide v podstate o prírodné čistiarne – umelo vybudované mokrade s rastlinami, ktoré svojimi vlastnosťami pomáhajú odstraňovať znečistenie v odpadových vodách.

Okrem „koreňoviek“ do tejto kategórie spadajú aj biologické rybníky, žaburinkové systémy alebo iné akvakultúry.

Investície sa vyplatia hlavne v malých obciach

Z dlhodobej perspektívy sa vyplatia najmä z ekonomického hľadiska. „Hoci počiatočná investícia môže byť v porovnaní s klasickými čistiarňami vyššia, vďaka lacnejšej prevádzke sa tento rozdiel v nákladoch môže vrátiť v priemere už od štyroch do desiatich rokov,” konštatuje sa v komentári.

Foto: IEP

IEP takisto pripomína, že pre obce s nižším počtom obyvateľov je návratnosť vyššia.

Priemerné investičné náklady bývajú oproti klasickým čistiarňam vyššie, pričom ich odhadovaná výška je v priemere od 484 do 556 eur na jedného ekvivalentného obyvateľa (EO).

Výšku investície ovplyvňuje viac faktorov

A prečo je vlastne koreňovka drahšia ako aktivačná ČOV? Je to najmä z toho dôvodu, že na výstavbu prírodnej čistiarne je potrebná niekoľkonásobne väčšia plocha pozemku ako pri klasických ČOV, teda výšku investície ovplyvňuje aj cena pôdy, ako aj dostupný materiál.

IEP zároveň zdôrazňuje, že jednotkové náklady českých koreňových ČOV sa v rokoch 2008 a 2009 pohybovali medzi 156 – 1 804 eur na EO.

Foto: IEP

„Ak má obec vo vlastníctve vhodné pozemky a dostupné ceny potrebného materiálu na koreňové čistiarne, výsledná cena výstavby môže byť tak výrazne nižšia,“ dodáva inštitút.

Účinné čistenie

Nejde pritom o alternatívu, ktorá by bola menej účinná ako klasické systémy. IEP zdôrazňuje, že koreňové ČOV dosahujú limitné požiadavky pre čistenie odpadových vôd a majú potenciál esteticky spríjemniť krajinu, ale aj vytvárať útočisko pre biodiverzitu.

Pri vhodnej kombinácii stupňov čistenia môžu byť dokonca dosiahnuté najprísnejšie požiadavky na kvalitu takto vyčistenej vody. Tento predpoklad potvrdzujú aj štúdie, podľa ktorých koreňové ČOV vykazujú vyššiu účinnosť odstraňovania liečiv v porovnaní s konvenčnými čistiarňami.

Pozor na projektovanie

Mierne negatíva vidí inštitút v skutočnosti, že ich vybudovanie si vyžaduje veľkú plochu a precízne projektovanie.

Nesprávny dizajn projektu, zlá kvalita výstavby a nesprávna prevádzka vrátane nedôsledného predčistenia od pevných nečistôt môže totiž podľa IEP viesť k zníženiu účinnosti a nedodržaniu požadovaných limitov, ako aj k zníženiu životnosti celého systému.

Nízke prevádzkové náklady

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Poľnohospodárstvo je pritom dôležitým zdrojom znečistenia vôd. Štatistiky ukazujú, že spotreba pesticídov na Slovensku kolíše a často medziročne narastá.

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

Nápady je možné zasielať do konca leta.

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Vedci varujú, že časom by mohla nastať ekologická katastrofa.