Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Nová vláda odmietla megalomanskú stavbu na východe

Stámiliónová vodná nádrž Tichý potok je už minulosťou. Čo na to hovoria zainteresované strany?

Nová vláda odmietla megalomanskú stavbu na východe

Foto: Youtube/Render System

Programové vyhlásenie vlády, ktoré včera (30. apríla) schválil aj parlament, prináša viaceré novinky v oblasti vôd. Podrobnejšie sme o nich písali v tomto článku.

Jednou z nich je aj stopka pre mnohé plánované investičné stavby vrátane vodnej nádrže Tichý potok, o výstavbe ktorej sa hovorilo už dlhé roky. Prvá myšlienka vodárenského využitia horného toku Torysy sa pritom objavila už v polovici 60. rokov minulého storočia.

Odštartovali už aj proces EIA

Vodná nádrž mala slúžiť ako veľkokapacitný povrchový zdroj pitnej vody pre obyvateľov východného Slovenska. Plné naštartovanie projektu sa však neustále presúvalo.

V roku 2014 bola vytvorená vizualizácia vodnej nádrže. Hlavným objektom stavby je priehrada, ktorej cena by podľa vtedajších informácií mala dosahovať 332 miliónov eur a so svojou výškou 61 metrov by mala patriť k najvyšším na Slovensku.

Koncom decembra Vodohospodárska výstavba (VV) oznámila, že spustila proces posudzovania jej vplyvu na životné prostredie (EIA).

V koncepcii vodohospodárskej politiky do roku 2015 sa pritom uvádza, že z dôvodov výhľadovej potreby ďalších zdrojov vody na zásobovanie deficitných oblastí pitnou vodou sa navrhuje už po roku 2010 uviesť do prevádzky veľkokapacitný zdroj pitnej vody pre oblasť Prešova a Košíc.

Podľa Vodohospodárskej výstavby by takáto stavba bola riešením v obdobiach sucha aj v prípade opačných extrémov, teda prívalových dažďov.

Plánovaný projekt sa stretol s kritikou z viacerých strán

Proti výstavbe však vystupovali mnohí ochranári, ale aj politické subjekty. Napríklad poslankyňa Anna Zemanová (SaS) označila plánovanú investíciu za zbytočný megalomanský projekt, ktorý pripomína budovateľské časy.

Podľa nej totiž existovalo päť zásadných dôvodov, prečo by nová vláda mala pustiť tento projekt dolu vodou.

V prvom rade zdôraznila, že projekt je starý a nevyhovuje súčasným potrebám. Podľa nej takisto VV odignorovala aj ďalšie možnosti, ako sú prehrádzky na východoslovenských tokoch či využitie už existujúcich veľkých studní a uzavretých vrtov.

Ďalším problémom bol aj fakt, že sa v plánoch úplne ignoroval hlas verejnosti, ktorá bola proti výstavbe a iniciovala dokonca aj petíciu.

Takisto uviedla, že prívalové dažde by paradoxne mohli dielo poškodiť a spôsobiť masívne priesaky a zosuvy skalných hornín. Teda dielo, ktoré by malo zabrániť povodniam, by v konečnom dôsledku spôsobovalo povodne.

V neposlednom rade by podľa A. Zemanovej takýto projekt negatívne zasiahol oblasť chráneného územia.

Plnili sme len zámer, zdôrazňuje VV

O osude tejto megalomanskej stavby je už rozhodnuté. Nová vláda sa zaviazala, že tento projekt nepodporí a ruší plánovanú investíciu.

Denník Voda-portal.sk zaujímalo, čo si o tomto kroku myslí VV, ktorá mala projekt realizovať, ale aj Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), ktorá dlhé roky poukazovala na potrebu takéhoto projektu na východe krajiny.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Poľnohospodárstvo je pritom dôležitým zdrojom znečistenia vôd. Štatistiky ukazujú, že spotreba pesticídov na Slovensku kolíše a často medziročne narastá.

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

Nápady je možné zasielať do konca leta.

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Vedci varujú, že časom by mohla nastať ekologická katastrofa.