Macro Components
INNOGY
INECS

ECOPLANET SLOVAKIA dokazuje, že vodozádržné opatrenia majú aj na Slovensku „zelenú“

Spoločnosť ponúka viaceré komplexné riešenia, ktoré výrazne zlepšujú mikroklímu.

Spoločnosť ECOPLANET SLOVAKIA dokazuje, že vodozádržné opatrenia majú aj na Slovensku „zelenú“

Vegetačná stena / Foto: ECOPLANET SLOVAKIA

Spoločnosť ECOPLANET SLOVAKIA sa snaží presadzovať vodozádržné opatrenia už niekoľko rokov. Konateľ Adam Krakovský predstavil denníku Voda-portal.sk hlavné riešenia, ale aj úspechy tejto rýchlo sa rozvíjajúcej spoločnosti.

Na úvod zdôrazňuje, že v poslednej dobe sa dôležitosť realizácie vodozádržných opatrení začala brať omnoho vážnejšie, čo je určite pozitívny trend.

„Taktiež o klimatických zmenách sa rozpráva oveľa viac a ľudia si začali uvedomovať ich reálne vplyvy,“ dodáva.

Pripomína, že zadržiavanie vody v krajine je veľmi efektívnym opatrením – či už ide o dažďové záhrady, zelené strechy, zelené steny či výmenu nepriepustných povrchov.

Vodozádržné opatrenia prinášajú viaceré výhody

A. Krakovský dodáva, že v zastavanom území je bezprostredný vplyv klimatických zmien na obyvateľov najväčší.

Extrémne teplé letá v mestách sú totiž znásobené prehrievaním betónových povrchov, ktoré sa počas dňa zahrejú a počas nocí sa nestihnú ochladiť a neustále produkujú sálavé teplo.

„Najlepšie klimatické opatrenie, ktoré dokáže teplo zmierňovať, je odparujúca voda. Vodozádržné opatrenia a zelená architektúra sú v mestách významným prvom z hľadiska kvality života,“ vysvetľuje ďalej.

https://www.inisoft.sk/

Žumpy sú stále veľkým problémom

Za problém považuje aj fakt, že na Slovensku máme stále značný počet obcí, penziónov, zariadení, rodinných domov, ktoré odpadové vody nečistia. Ide zhruba o 500-tisíc domácností.

„To znamená, že značná časť odpadových vôd končí v žumpách, ktoré treba vyťahovať. Legálne spracovanie odpadových vôd niečo stojí. Pri pravidelnom vyťahovaní žumpy sa tak môžeme rozprávať o stovkách eur ročne,“ vysvetľuje A. Krakovský.

Aj z tohto dôvodu odpadové vody často končia v potokoch, na poliach, záhradách a znečisťujú životné prostredie.

Foto: ECOPLANET SLOVAKIA

„Len pre porovnanie – trojčlenná domácnosť denne minie cca 360 litrov vody. To znamená, že za mesiac minú 10 800 litrov vody. Čiže ak majú žumpu v objeme 10 000 litrov, čo je taká bežná žumpa, musia ju vyťahovať každý mesiac. Priemerná cena za jedno vytiahnutie je 70 eur a za rok to máme cca 900 eur a kopec starostí,“ zdôrazňuje.

Pripomína, že vegetačné čistiarne sú pre obce, penzióny či rodinné domy hlavne z prevádzkového hľadiska ekonomickým riešením, ktoré ekologicky a esteticky dopĺňa krajinu a prostredie, v ktorom žijeme.

Dažďové záhrady aj vegetačné steny

Spoločnosť ponúka viaceré riešenia. Prvým z nich sú dažďové záhrady, čo sú vlastne vytvorené priehlbiny, ktoré sú určené na zber dažďovej vody z pevných plôch.

Voda tak dokáže prirodzene vsiaknuť do podložia a nedochádza k zbytočnému odvodňovaniu krajiny.

„Správne navrhnutá dažďová záhrada spomalí odtok vody z prostredia, čím sa zväčšia možnosti jej vsiaknutia do pôdy. Realizuje sa v pomere spevnenej plochy a rozlohy dažďovej záhrady 1:3 až 1:5 podľa absorpčnej funkcie pôdy,“ vysvetľuje ďalej.

Vegetačná stena / Foto: ECOPLANET SLOVAKIA 

Ďalej sú to vegetačné steny, ktoré zlepšujú mikroklímu v urbanizovanom prostredí, pričom dokážu ochladiť zastavanú plochu až o 17 stupňov. Vytvárajú tiež zvukovú izoláciu a filtrujú vzduch.

Ponúkajú aj ďalšie ekologické riešenia

Zaujímavým riešením sú aj zelené strechy, ktoré navracajú zeleň do miest, ekologicky a aj esteticky podporujú životné prostredie. 

Vegetačné strechy akumulujú dažďovú vodu a následne uvoľňujú vlhkosť do prostredia, čím prispievajú k výraznému zmenšeniu prehrievania vzduchu v mestách.

„Pri dnešných klimatických problémoch je zelená strecha rozumnejšou voľbou v súčasnej architektúre. V urbanizovanej krajine dochádza k extrémnemu prehrievaniu najviac,“ konštatuje A. Krakovský.

Spoločnosť sa venuje aj náhrade a výmene nepriepustných povrchov. Zatrávňovacie alebo eko tvárnice totiž poskytujú viacero výhod v porovnaní s ostatnými typmi záhradnej dlažby.

Plastové vegetačné tvárnice / Foto: ECOPLANET SLOVAKIA 

„Vďaka viac než 40 % vsakovacej plochy zabezpečujú dokonalý odvod dažďovej vody do pôdy. Sú ekologickým riešením ozelenenia veľkých spevnených plôch, dokážu dokonale kopírovať nerovný terén,“ vysvetľuje.

Uvedomujú si aj význam mokradí

Dôležitým prvkom sú aj podzemné a povrchové nádrže, ktoré zadržiavajú dažďovú vodu pre jej ďalšie využitie. Strecha s plochou 100 metrov štvorcových dokáže pri 10 mm zrážkach zachytiť až 1 000 litrov vody, ktorú je možné následne použiť.

Riešenie, ktoré prináša viaceré výhody, sú umelo vytvorené mokrade. Tie odstraňujú dusík a fosfor z pritekajúcich vôd a počas sucha zadržiavajú vodu v krajine. Mokrade stabilizujú vodný režim vo svojom okolí, sú tiež miestami s najvyššou biodiverzitou.

Významným riešením sú aj retenčné jazerá, kde sa zbiera dažďová voda, ktorá sa počas veľkých horúčav odparuje a priaznivo vplýva na mikroklímu okolia.

Koreňové čističky majú obrovský potenciál

Denník Voda-portal.sk sa v jednom článku venoval aj projektu ekočističiek, ktorý sa takisto stretol s veľkým záujmom.

„Ekočistička® funguje na rovnakom princípe ako koreňová čistiareň odpadových vôd, avšak s tým rozdielom, že na dokonalé vyčistenie odpadovej vody v Ekočističke® používame patentovanú technológiu a inovatívne postupy založené na najnovších vedeckých poznatkoch. Celý systém je postavený na prírodnej báze a nepoužíva žiadne technické súčasti, ktoré by mohli časom vypovedať svoju službu,“ konštatuje A. Krakovský.

Veľká stavba koreňovej ČOV / Foto: ECOPLANET SLOVAKIA

Nie je ničím výnimočným, ak sa v Ekočističke® udomácnia dnes už nie celkom bežné tvory ako vážky a šidielka. Rôzne druhy týchto predátorov potom na záhrade plnia funkciu prirodzeného repelentu, pretože sa živia drobným hmyzom, ako sú napríklad komáre a otravné muchy.

Spoločnosť má za sebou veľký projekt

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Schopnosť Atlantiku pohlcovať CO2 je menšia, ako sa predpokladalo

Schopnosť Atlantiku pohlcovať CO2 je menšia, ako sa predpokladalo

Poukazuje na to najnovšia štúdia. Zistenia tak naznačujú, že doterajšie klimatické modely boli až príliš optimistické.

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Vedci predstavujú nový spôsob čistenia podzemnej vody pomocou hydrogélových guľôčok

Na svete je nový spôsob čistenia kontaminovanej podzemnej vody. Špeciálne guľôčky obsahujú baktérie a zásobník potravy s pomalým uvoľňovaním, vďaka čomu sú schopné vodu čistiť nepretržite niekoľko mesiacov.

Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Prítomnosť koronavírusu zistili aj v holandských odpadových vodách

Podľa výskumníkov môžu byť zistenia nápomocné pri sledovaní cirkulácie vírusu v rámci populácie.