Z areálu bývalého Istrochemu v Bratislave roky uniká do podzemných i povrchových vôd veľké množstvo zdravie ohrozujúcich látok. Vedenie Agrofertu českého premiéra Babiša 10 rokov utajovalo výsledky geologického prieskumu.
Na záležitosť upozornila strana Spolu, ktorá sa odvoláva na geologický prieskum, ktorý si dal urobiť samotný závod Istrochem v roku 2009. Už v tom čase spoločnosť spadala pod holding Agrofest súčasného českého premiéra Andreja Babiša.
Podľa podpredsedu strany Spolu Erika Baláža je najviac zarážajúce to, že štát o tomto znečistení vedel už najmenej 10 rokov. Strana preto plánuje preverovať aj trestnoprávne kroky.
Podľa slovenskej legislatívy totiž môže byť takýto prieskum utajený počas nasledujúcich 10 rokov od realizácie výskumu. K jeho odtajneniu došlo minulý týždeň. K dispozícii je v digitálnom archíve Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.
Baláž vyzval podľa portálu Aktuality ministra životného prostredia Jána Budaja, aby v tejto veci urýchlene konal. Minister na začiatok prisľúbil, že envirorezort bude iniciovať legislatívnu zmenu, aby podobné zistenia nebolo možné utajiť.
„V prípade, že ide o ohrozenie životného prostredia či zdravia je absurdné, aby mal súkromník možnosť správu utajiť,“ poznamenal Budaj.
„Podľa zákona bolo na rozhodnutí firmy, či využije celé 10 ročné obdobie na utajovanie alebo oznámi výsledky verejnosti, aby sa ľudia mohli chrániť. Istrochem si vybral maximálny rozsah aj maximálne trvanie utajenia výsledkov geologického prieskumu. Verejnosť tak 10 rokov o probléme nevedela a nemohla sa chrániť,“ objasnil podľa portálu Startitup Juraj Hipš zo strany Spolu.
Foto: Wikipedia
Erik Baláž poukázal na to, že ak by sa situácia riešila už pred 10 rokmi, náklady na sanáciu mohli byť nižsie. Vyslovil tiež obavy, či sa ju kvôli dlhodobému neriešeniu podarí vykonať v potrebnom rozsahu. Odhadované náklady predstavujú 350 miliónov eur.
Podľa Tamary Stohlovej zo Spolu ide o masívnu kontamináciu podzemnej vody aj pôdy organickými aj anorganickými látkami v areáli závodu. Pri pôvodnom prieskume tu namerali atrazín, toluén, arzén, olovo, benzén a PCB látky, pričom došlo aj k ich vzájomnému miešaniu.
Všetky tieto chemikálie predstavujú zdravotné riziko a viaceré z nich sú aj karcinogénne, či spôsobujú iné závažné ochorenia. Pri mnohých nameraných látkach boli povolené limity prekročené viac ako tisícnásobne.
„Samotní autori popisujú, že na viacerých lokalitách bolo cítiť silný chemický zápach, ktorý bolo ťažké uniesť. Vrty odhalili v zemi fialové polia s tekutými látkami, bielu vrstvu pesticídov, alebo štrkopiesky s mocným organickým zápachom,“ uviedla Stohlová.
Podľa predpokladaného modelu šírenia jednotlivých znečisťujúcich látok na najbližších 20 rokov, ktorý je súčasťou správy možno hovoriť o znečistení medzi Kuchajdou a Zlatými pieskami.
Najviac postihnutými oblasťami sú teda Trnávka, Ružinov a Vrakuňa, kde sa predpokladá, že dôjde ku kontaktu s Vrakunskou chemickou skládkou a môže tu dôjsť k ďalším chemickým reakciám. Autori spráy tiež varovali pred možným šírením znečistenia smerom na Žitný ostrov.
V okolí areálu závodu už v čase prieskumu vznikali obytné a rekreačné zóny. Výskumníci preto navrhovali najrozsiahlejšiu a najnákladnejšiu sanáciu v plnom rozsahu, ktorá by zahŕňala odčerpanie kontaminovanej vody a dekontamináciu pôdy.
V Istrocheme sa vyrábali pesticídy, hnojivá, kyselina sírová, gumárenské chemikálie a trhaviny, pričom k znečisťovaniu všetkých zložiek životného prostredia zrejme dochádzalo po celú históriu závodu.
Počas rokov, kedy prebiehala výroba malo podľa Stohlovej dochádzať k vylievaniu a zasypávaniu odpadu do bývalých mŕtvych ramien Dunaja.
Na odstránení environmentálnej záťaže z Istrochemu, ktorá sa odhaduje až na osem rokov je pripravené aktívne spolupracovať aj mesto Bratislava. Vyplýva to zo statusu primátora Matúša Valla na sociálnej sieti.
Vallo však podotkol, že odstraňovanie starých envirozáťaží je podľa zákona povinnosťou štátu, v tomto prípade ministerstva životného prostredia, nie samosprávy.
Mesto Bratislava na základe viacerých informácií už minulý rok oznámilo podozrenie na znečistenie podzemných vôd v lokalite Žabí majer, no vtedy podľa Valla ešte netušili o jeho skutočnom rozsahu.
Areál Istrochemu - chátrajúce bývalé Chemické závody Juraja Dimitrova. Foto: Youtube/Urbex MM
Strana Spolu vyzvala Istrochem na prevzatie morálnej zodpovednosti a poskytnutie pomoci na zmiernenie potenciálnych dôsledkov. Požadujú napríklad to, aby Istrochem Reality zafinancovala rozbory vody zo studní v ohrozených oblastiach.
Takto kontaminovaná podzemná voda je nevhodná nielen na pitie či kúpanie, ale i na zalievanie záhrad. Spolu preto okrem toho žiadajú aj o bezplatné prideľovanie nádrží na zber dažďovej vody pre rodinné či obytné domy v lokalitách, ktoré môžu byť kontamináciou ohrozené. Firma českého premiéra Andreja Babiša však zodpovednosť za ekologickú katastrofu odmieta.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.