Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Nové vedenie ÚRSO chce zreálniť ceny vodného a stočného

Zároveň však zdôrazňuje, že pri príprave novej Regulačnej politiky je potrebné brať do úvahy aj sociálne vplyvy týchto zmien.

Nové vedenie ÚRSO chce zreálniť ceny vodného a stočného

Foto: Pixabay

Pred niekoľkými dňami zriadil nový predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris Komisiu na prípravu novej Regulačnej politiky.

Cieľom Komisie bude vypracovanie dodatku k súčasnej Regulačnej politike, ako aj vypracovanie novej Regulačnej politiky.

Denník Energie-portal.sk o tom podrobnejšie informoval v tomto článku. Návrh dodatku k Regulačnej politike na regulačné obdobie 2017-2021 by mala Komisia pripraviť už v najbližších týždňoch.

Koncom augusta sa zase uskutočnilo stretnutie predsedu ÚRSO so zástupkyňami pracovnej skupiny Asociácie vodárenských spoločností (AVS), ktoré bolo primárne zamerané na problematiku cenotvorby vo vodárenstve.

Obe strany diskutovali o všetkom, čo sa dá stihnúť vyriešiť ešte pred cenovými rozhodnutiami na rok 2021, o súčasnej a budúcej regulačnej politike, osobných nákladoch v cenách, odpisoch a fondoch obnovy, dvojzložkovej cene či primeranej výške zisku.

Na čo by sa mala zamerať Regulačná politika?

Nová Regulačná politika sa vo významnej miere týka aj vodárenstva. Vodárenské spoločnosti totiž už dlhodobo tvrdia, že je prísna, pričom umožňuje len veľmi mierny nárast cien vodného a stočného.

Podľa vodární najväčší problém spočíva v nemožnosti venovať do obnovy sietí toľko peňazí, koľko by si zaslúžili. Jedným z riešení by mala byť práve zmena cenotvorby.

Generálny riaditeľ Liptovskej vodárenskej spoločnosti Matej Géci koncom minulého roka pre denník Voda-portal.sk uviedol, že ak sa situácia v oblasti regulácie cien nezmení, môže dokonca dôjsť ku kolapsu vodárenskej infraštruktúry, keďže vodárenské spoločnosti jednoducho nemajú dostatok financií na obnovu majetku.

Vodovodná sieť je často na hranici životnosti. Na jej výmenu však chýbajú finančné prostriedky. Zmena cenotvorby by tak podľa vodární mohla byť dobrým impulzom.

Ide pritom o začarovaný kruh. Z dôvodu nedostatku financií nemajú vodárenské spoločnosti dostatok zdrojov na základné opravy infraštruktúry, pričom dôsledky sú viditeľné aj vo vysokých podieloch strát vody v potrubí, ktoré výrazne prevyšujú európsky priemer.

Foto: Depositphotos

Na tento problém poukazujú vodárenské spoločnosti aj vo svojich výročných správach. Napríklad Považská vodárenská spoločnosť vo svojej výročnej správe za rok 2019 konštatovala, že v dôsledku prísnej regulačnej politiky pravdepodobne neostanú peniaze na rekonštrukcie ČOV. Tie sú však z hľadiska ochrany životného prostredia aj spĺňania európskych cieľov kľúčové.

Nové vedenie úradu chce situáciu riešiť

Práve z tohto dôvodu zaujímalo denník Voda-portal.sk, či ÚRSO vo svojich pripravovaných zmenách v regulačnej politike plánuje dostatočne reflektovať aj spomínanú problematiku.

Na otázky denníka odpovedal hovorca úradu Radoslav Igaz. Ten hneď v úvode potvrdil, že predseda ÚRSO A. Juris plánuje zahrnúť systémové riešenia v oblasti regulácie vodárenstva aj do prípravy novej Regulačnej politiky.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Povrchové odtoky v čase prívalových dažďov zaťažujú stokové siete. Riešením sú vodozádržné opatrenia

Okrem odľahčenia stokovej siete by priniesli aj iné výhody z hľadiska životného prostredia. Takisto by obyvateľom znížili náklady na stočné.

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

Vlani SEVAK spoplatnil rekordný objem odkanalizovanej vody

V medziročnom porovnaní ide o nárast o 260-tisíc metrov kubických odpadovej vody vypustenej do verejnej kanalizácie.

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

V Novozámockom okrese plánujú vybudovať menšiu ČOV s terciárnym stupňom dočistenia

Investícia by mala stáť takmer 1,4 milióna eur.