Nové vedenie ÚRSO chce zreálniť ceny vodného a stočného | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Nové vedenie ÚRSO chce zreálniť ceny vodného a stočného

Zároveň však zdôrazňuje, že pri príprave novej Regulačnej politiky je potrebné brať do úvahy aj sociálne vplyvy týchto zmien.

Nové vedenie ÚRSO chce zreálniť ceny vodného a stočného

Foto: Pixabay

Pred niekoľkými dňami zriadil nový predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris Komisiu na prípravu novej Regulačnej politiky.

Cieľom Komisie bude vypracovanie dodatku k súčasnej Regulačnej politike, ako aj vypracovanie novej Regulačnej politiky.

Denník Energie-portal.sk o tom podrobnejšie informoval v tomto článku. Návrh dodatku k Regulačnej politike na regulačné obdobie 2017-2021 by mala Komisia pripraviť už v najbližších týždňoch.

Koncom augusta sa zase uskutočnilo stretnutie predsedu ÚRSO so zástupkyňami pracovnej skupiny Asociácie vodárenských spoločností (AVS), ktoré bolo primárne zamerané na problematiku cenotvorby vo vodárenstve.

Obe strany diskutovali o všetkom, čo sa dá stihnúť vyriešiť ešte pred cenovými rozhodnutiami na rok 2021, o súčasnej a budúcej regulačnej politike, osobných nákladoch v cenách, odpisoch a fondoch obnovy, dvojzložkovej cene či primeranej výške zisku.

Na čo by sa mala zamerať Regulačná politika?

Nová Regulačná politika sa vo významnej miere týka aj vodárenstva. Vodárenské spoločnosti totiž už dlhodobo tvrdia, že je prísna, pričom umožňuje len veľmi mierny nárast cien vodného a stočného.

Podľa vodární najväčší problém spočíva v nemožnosti venovať do obnovy sietí toľko peňazí, koľko by si zaslúžili. Jedným z riešení by mala byť práve zmena cenotvorby.

Generálny riaditeľ Liptovskej vodárenskej spoločnosti Matej Géci koncom minulého roka pre denník Voda-portal.sk uviedol, že ak sa situácia v oblasti regulácie cien nezmení, môže dokonca dôjsť ku kolapsu vodárenskej infraštruktúry, keďže vodárenské spoločnosti jednoducho nemajú dostatok financií na obnovu majetku.

Vodovodná sieť je často na hranici životnosti. Na jej výmenu však chýbajú finančné prostriedky. Zmena cenotvorby by tak podľa vodární mohla byť dobrým impulzom.

Ide pritom o začarovaný kruh. Z dôvodu nedostatku financií nemajú vodárenské spoločnosti dostatok zdrojov na základné opravy infraštruktúry, pričom dôsledky sú viditeľné aj vo vysokých podieloch strát vody v potrubí, ktoré výrazne prevyšujú európsky priemer.

Foto: Depositphotos

Na tento problém poukazujú vodárenské spoločnosti aj vo svojich výročných správach. Napríklad Považská vodárenská spoločnosť vo svojej výročnej správe za rok 2019 konštatovala, že v dôsledku prísnej regulačnej politiky pravdepodobne neostanú peniaze na rekonštrukcie ČOV. Tie sú však z hľadiska ochrany životného prostredia aj spĺňania európskych cieľov kľúčové.

Nové vedenie úradu chce situáciu riešiť

Práve z tohto dôvodu zaujímalo denník Voda-portal.sk, či ÚRSO vo svojich pripravovaných zmenách v regulačnej politike plánuje dostatočne reflektovať aj spomínanú problematiku.

Na otázky denníka odpovedal hovorca úradu Radoslav Igaz. Ten hneď v úvode potvrdil, že predseda ÚRSO A. Juris plánuje zahrnúť systémové riešenia v oblasti regulácie vodárenstva aj do prípravy novej Regulačnej politiky.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Tržby vodární rástli aj počas vlaňajšieho covidového roku

Tržby vodární rástli aj počas vlaňajšieho covidového roku

Tržby z regulovaných činností rástli aj v roku 2021. Podobný trend však vodárne zaznamenali aj v oblasti nákladov, ukazujú najnovšie čísla Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Priemerná cena stočného medziročne narástla o viac ako dve percentá (GRAF)

Priemerná cena stočného medziročne narástla o viac ako dve percentá (GRAF)

Kde vlani domácnosti najviac zaplatili za vodu? Prinášame veľké porovnanie cien.

Prívalové povodne v obci pri Nitre spôsobujú časté škody. Pomôcť majú protipovodňové opatrenia

Prívalové povodne v obci pri Nitre spôsobujú časté škody. Pomôcť majú protipovodňové opatrenia

Počas prívalových povodní sa voda neriadene valí obcou a strháva so sebou poľnohospodársku pôdu, ale ničí aj majetok. Obec chce preto staviť na protipovodňové opatrenia.