V štátnom podniku došlo k zmene vo vedení. SVP teraz čaká hĺbkový audit. Nový šéf však už počas výberového procesu predstavil víziu rozvoja podniku. Obsahuje tri kľúčové oblasti.
V článku sa dozviete:
- kto je novým šéfom štátneho podniku,
- čo od neho očakáva minister životného prostredia,
- dokedy má predstaviť konkrétny koncept budúcej transformácie podniku,
- s akou víziou prišiel nový šéf SVP počas výberového procesu,
- ako by sa podľa nového generálneho riaditeľa mal prenastaviť vzťah medzi SVP a Vodohospodárskou výstavbou,
- prečo neregulované platby spôsobujú problémy,
- aké sú tri kľúčové oblasti, na ktoré sa chce nový šéf SVP zamerať.
Novým generálnym riaditeľom Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) sa pred pár dňami stal Róbert Hok. Informoval o tom štátny podnik na svojej webovej stránke.
Vo výberovom konaní získal 129 bodov. Na druhom mieste sa umiestnil Jozef Krška, na treťom Juraj Jurica.
V máji minister životného prostredia Ján Budaj odvolal bývalého šéfa SVP Stanislava Gáboríka. Vedením podniku bol medzitým poverený Ladislav Glinda.
„Pán Robert Hok nie je v tomto podniku novým človekom, je zvnútra podniku, čo má plusy aj mínusy. Komisia ocenila znalosti a skúsenosť,“ konštatuje šéf envirorezortu na sociálnej sieti.
Štátny podnik čaká audit
Podľa ministra je dôležité, aby v podniku prebehol zásadný audit a bol uskutočnený projekt budúcnosti jeho riadenia a fungovania.
„Snažil som sa, aby si nový riaditeľ bol vedomý, že ministerstvo, ako zriaďovateľ SVP, už nestrpí žiadne plytvanie s verejnými prostriedkami. Že nestrpíme ani náznak korupcie a že očakávam od neho víziu podniku schopného uskutočňovať nie iba betónové múry a bagrovacie zásahy, ktoré neraz namiesto ochrany poškodzovali prírodu,“ zdôrazňuje J. Budaj.
Minister je zároveň presvedčený, že štátny podnik musí obciam a regiónom ponúkať dômyselné úpravy krajiny, ktorými sa bude zvyšovať jej vodozádržná schopnosť.
Aj z tohto dôvodu požiadal o dôkladný audit vodných stavieb, ako aj o revíziu nájmov pozemkov na okraji tokov a vodných nádrží, kde podľa neho neraz prekvitala korupcia.
„Očakávam, že sa nový riaditeľ obklopí mladými a schopnými ľuďmi,“ zdôrazňuje J. Budaj ďalej.
Personálne prehodnotenie
Minister takisto požiadal nového šéfa podniku, aby neodkladne prehodnotil prácu jednotlivých odštepných závodov a povodí.
Pripomenul, že tam, kde na to existujú jasné dôvody, by malo dôjsť k rozchodu s neschopnými, respektíve všetkého schopnými kádrami SVP.
Foto: Výročná správa SVP za rok 2019
Na záver dodáva, že R. Hok prisľúbil do prvého septembra predložiť konkrétny koncept, ako plánuje transformovať SVP z niekdajšej neefektívnej a po mnohých stránkach zastaralej firmy na podnik užitočný pre Slovensko 21. storočia. S týmto projektom bude následne oboznámená aj verejnosť.
Nový šéf sa chce zamerať na niekoľko priorít
V druhom kole výberového procesu R. Hok predstavil vlastnú koncepciu rozvoja SVP. Podľa neho je najväčšou výzvou nového vedenia vrátiť SVP morálny, spoločenský a odborný kredit, keďže v minulosti podnik uskutočnil viaceré opatrenia, ktoré sa v súčasnosti len ťažko vysvetľujú pred ekologickejšie zmýšľajúcou verejnosťou.
Z tohto dôvodu je presvedčený, že podnik pod novým vedením by mal uskutočniť viaceré opatrenia. Malo by ísť o zintenzívnenie kontaktov s odbornou, ale aj laickou verejnosťou.
Takisto si myslí, že by SVP malo so zriaďovateľom, teda envirorezortom, nájsť vhodnú platformu pre spoluprácu.
„Je však potrebné, aby aj ministerstvo rešpektovalo určité veci, ktoré zabezpečuje SVP v rámci svojej aktivity,“ dodáva.
Zdôrazňuje, že nové vedenie podniku by malo myslieť aj na estetický a ekologický aspekt nových stavieb.
Nevyhnutné je podľa R. Hoka taktiež prizvanie kompetentných organizácií do kľúčových projektov – do veľkých vodných stavieb, ale aj drobných opatrení, ako sú napríklad vodozádržné opatrenia, ktoré sú v súčasnosti preferované.
Nový šéf je presvedčený, že na Slovensku je potrebné vzdelávať ďalších a ďalších inžinierov, vodohospodárov so zameraním na riešenie týchto problémov v súvislosti s ekológiou.
Problémom sú neregulované platby
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.