Macro Components
INISOFT
Belimo

Mladí Slováci vynašli efektívny čistič. Šetrí aj prírodu

Produkt košických študentov z Gymnázia Poštová prináša mnohé výhody.

Mladí Slováci vynašli efektívny čistič. Šetrí aj prírodu

Produkt TUČI / Foto: Študentská firma REN

  • Téma |  22.01.2020 |  Diana Motúzová

O tom, že aj mladí Slováci prichádzajú s inovatívnymi nápadmi, svedčí produkt študentskej firmy REN, ktorý má priniesť viaceré benefity.

Ide o tuhý čistič, ktorý je cenovo výhodný, ekologický a zdravotne neškodný. Efektívne odstraňuje mastnotu a vodný kameň aj v studenej vode a taktiež má využitie aj v umývačke riadu. Je však ideálny aj na použitie vo voľnej prírode.

Inšpirovali sa Škandináviou

„Áno, sme mladí študenti. A máme aj vysoké ciele. Ale namiesto snívania ťažko pracujeme. Každý z nás má vlastnú funkciu, ktorá vyhovuje jeho schopnostiam a aj to je jeden z faktorov ovplyvňujúcich efektívnosť práce. Snažíme sa o inováciu v oblasti, ktorá vyzerá, že ju nepotrebuje. Ako študentská firma sme sa rozhodli vyrábať tuhý čistič,“ uviedol pre denník Voda-portal.sk Alex Blandón z oddelenia marketingu.

Názov Ren je inšpirovaný škandinávskym prostredím, keďže po dánsky znamená „čistý“. A Blandón pripomína, že Dánsko je jedna zo škandinávskych krajín, ktoré sú známe svojím pokrokovým a inovatívnym myslením, a to nielen v ekologickej oblasti.

Mali aj odbornú pomoc

„Naším produktom chceme ukázať, že umývanie riadu v prírode je úplne možné. Pre oblasť čistiacich prostriedkov, možno nielen do domácnosti, sme sa rozhodli, pretože sme si uvedomili, že čo je dlhodobo zaužívané, nemusí znamenať aj najlepšiu možnosť,“ vysvetľuje ambiciózny študent.

Študentská firma REN

Táto skupina mladých ľudí dostala nápad na výrobu produktu úplnou náhodou, keď sa členovi firmy vylial tekutý čistiaci prostriedok pri prevoze autom a musel ho potom hodinu čistiť.

https://www.inisoft.sk/

„Následne sme preto pátrali po nejakom tuhom čističi na riad, a aj napriek tomu, že sme našli pár produktov, ktoré si vieme pripraviť sami doma, tak ich príprava je časovo náročná, sú škodlivé pre zdravie alebo prírodu,“ zdôrazňuje A. Blandón.

Po študovaní informácií na internete, ale aj experimentovaní a konzultovaní s odborníčkou na chémiu, vytvorili produkt, ktorý hľadali.

Ide o takzvaný tuhý čistič alebo „TUČI“, ktorý je zložený z uhličitanu sodného, hydrogenuhličitanu sodného, kyseliny 2-hydroxypropán-1,2,3-trikarboxylovoej a z chloridu sodného.

Produkt REN / Foto: Firma REN

Neobľúbené umývanie riadu sprevádza príjemná a svieža vôňa citrónu, čierneho hrozna, vanilky, levandule alebo čerešne, ktorá je dosiahnutá 100 % prírodnými silicami.

Šetria životné prostredie

„Naše kocky sú jednoduché, neškodné, úsporné a vyriešia každý nepraktický problém. Každú jednu vyrábame my, ako zamestnanci firmy, v našom voľnom čase. Ľahko sa skladujú. Efektívne odstraňujú mastnotu vo vode akejkoľvek teploty. Neuškodia ani štetcom na make-up alebo maľovanie, ani oblečeniu a prírode,“ vysvetľuje A. Blandón.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

LVS: Vodovodná sieť je na hranici životnosti, dôsledkom sú veľké straty vody

LVS: Vodovodná sieť je na hranici životnosti, dôsledkom sú veľké straty vody

Liptovské vodárne vlani opäť potrápila zastaraná vodovodná sieť, na výmenu ktorej však chýbajú finančné prostriedky.

Tlaková kanalizácia: Kedy má zmysel ju riešiť a aké sú jej výhody?

Tlaková kanalizácia: Kedy má zmysel ju riešiť a aké sú jej výhody?

S tlakovou kanalizáciou môžete ušetriť na výkopových prácach a odkanalizovať aj oblasti, kde by gravitačná kanalizácia nefungovala. Moderné systémy naviac dokážu ovládať celý systém automaticky a odhaliť rôzne závady.

Agrofert odmieta prevziať zodpovednosť za chemikálie unikajúce z Istrochemu

Agrofert odmieta prevziať zodpovednosť za chemikálie unikajúce z Istrochemu

Z areálu bývalého Istrochemu v Bratislave roky uniká do podzemných i povrchových vôd veľké množstvo zdravie ohrozujúcich látok. Vedenie Agrofertu českého premiéra Babiša 10 rokov utajovalo výsledky geologického prieskumu.