V ambicióznom dokumente sa vláda zaviazala k rozsiahlej ochrane vôd.
Vláda SR v nedeľu schválila svoje programové vyhlásenie. Vládny dokument obsahuje 121 strán a obsahuje základnú os, ktorú by chcela nová vláda počas nadchádzajúcich štyroch rokov nasledovať. O schválení programového vyhlásenia bude rozhodovať parlament.
Denník Voda-portal.sk sa pozrel na to, k akým krokom sa nová vláda zaviazala v oblasti ochrany vôd (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).
V porovnaní s dokumentom, ktorý prijala predchádzajúca vláda v roku 2016, nové programové vyhlásenie predstavuje ambicióznejšie plány v oblasti ochrany životného prostredia.
Zatiaľ čo v dokumente z roku 2016 bolo otázke vôd venovaných len niekoľko riadkov, v novom programovom vyhlásení je jej poskytnutý značný priestor.
Novinkou má byť lepšie informovanie verejnosti o kvalite vody, rozsiahlejšia ochrana Žitného ostrova, ale aj prehodnotenie výstavby mnohých malých vodných elektrární s negatívnymi vplyvmi na životné prostredie.
Ochrana vôd ako jedna z hlavných výziev
Vo vyhlásení sa uvádza, že vláda sa zameria na komplexnejšiu starostlivosť o všetky zložky životného prostredia, teda o lesy, pôdu, vodu, ovzdušie a biodiverzitu s cieľom zmierňovať vplyvy klimatických zmien.
Podľa dokumentu medzi najväčšie environmentálne výzvy Slovenska patrí zlá kvalita ovzdušia, nízka miera recyklácie komunálneho odpadu a nedostatočná ochrana vôd, biodiverzity a lesných ekosystémov.
Vláda si takisto uvedomuje, že na dosiahnutie lepšieho stavu životného prostredia je potrebná integrácia environmentálnych princípov aj do iných politík na národnej, regionálnej a lokálnej úrovni a na zásade nadrezortného prístupu.
„Participácia verejnosti vrátane zapojenia samospráv, akadémie, podnikateľského, ako aj tretieho sektora pri príprave a implementácii zlepší kvalitu navrhovaných riešení,“ konštatuje sa ďalej.
Pomôcť má aj program verejnoprospešných prác
Vláda má takisto v pláne pripraviť projekt verejnoprospešných prác a prostredníctvom aktivačného príspevku zapojiť dlhodobo nezamestnaných do práce na zlepšení životného prostredia.
V praxi pôjde o projekty čistenia obcí, ale aj o práce na poliach, vodozádržných opatreniach, pomocné práce pri triedení odpadu a odstraňovaní čiernych skládok.
Vláda takisto plánuje zvýšiť investície do mitigačných a adaptačných opatrení z predaja emisných povoleniek.
Reformou prejde aj Envirofond
Vláda sa chce zamerať aj na vymáhateľnosť práva v životnom prostredí. Dôležitou súčasťou má byť aj takzvaná „ENVIROpolícia“, ktorá má pomôcť eliminovať poškodzovanie zložiek životného prostredia.
„Bude vykonaný audit fungovania Slovenskej inšpekcie životného prostredia a okresných úradov s cieľom posilniť výkonnosť rozhodovania a kontroly,“ uvádza dokument.
Komplexnou reformou má prejsť aj Environmentálny fond, pričom hlavný dôraz sa bude klásť na zvýšenie jeho transparentnosti.
Aké zmeny prinesie nová vodná politika?
Jedným z dôležitých prvkov ochrany životného prostredia má byť nová vodná politika, ktorá zabezpečí postupné obnovenie poškodených vodných útvarov, zastaví znečisťovanie vôd, pokles množstva podzemných vôd, ale aj dostatok pitnej vody v regiónoch.
Nový vládny kabinet sa chce zamerať najmä na ochranu a obnovu prirodzených záplavových území, mokradí, malých vodných nádrží a rybníkov, ochranu prirodzených, voľne tečúcich úsekov vodných tokov a revitalizáciu regulovaných úsekov tokov všade tam, kde je to možné, najmä však v extraviláne.
Vyššia miera odkanalizovania
Dôležitý prísľub, ktorý chýbal v programovom vyhlásení v predchádzajúcom období (2016 – 2020), sa týka budovania verejných vodovodov v obciach do 2 000 obyvateľov, a to najmä v lokalitách s environmentálnou záťažou.
„Všetci občania v aglomeráciách nad 2 000 ekvivalentných obyvateľov budú mať čo najskôr čistenú a odvádzanú odpadovú vodu. V menších obciach by mal tento pomer do roku 2030 dosiahnuť aspoň 50 %,“ uvádza sa v dokumente.
Podpora aj pre zadržiavanie dažďovej vody
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.