Eversheds Sutherland
INNOGY
INECS

Odpredaj štátnych pozemkov na Domaši sa stretol s kritikou, SVP sa bráni

Podľa SVP ide o cielenú diskreditáciu podniku bez dôkazov. Podnik už pripravuje potrebné právne kroky.

Odpredaj štátnych pozemkov na Domaši sa stretol s kritikou, SVP sa bráni

Foto: FB Domaša City Dobrá

V pondelok (27. apríla) bola na stránke Domaša City zverejnená informácia o tom, že Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý je vo vlastníctve štátu, rozpredáva pozemky okolo Domaše súkromným vlastníkom.

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) tvrdí, že išlo o plne transparentný proces. Zároveň poukazuje na to, že ide o sústavnú snahu zdiskreditovať činnosť SVP aj MŽP SR zo strany autora tejto webovej stránky.

Na odpredaj mali poukázať chatári

Ku odpredaju kedysi štátnych pozemkov malo dôjsť 23. marca, na čo upozornili chatári zo Zajačej Debry na Domaši. Má ísť o štátne pozemky, ktoré boli kedysi vodnou plochou.

„Chatári z Domaše zo zátoky Zajačia Debra už niekoľko rokov sledujú kauzu výstavby luxusných chát, ktoré boli postavené vo vode na pláži. Stavebné pozemky na luxusné rezidencie sa vytvorili priamo na vodnej ploche Domaše, ktorá patrila štátu a ktorú spravoval Slovenský vodohospodársky podnik,“ uvádza sa na stránke.

Chatári konštatujú, že zo dňa na deň na pláži, kam radi chodili, a zároveň na jedinom prístupe k vode, vyrástol múr, ktorý bol zavezený hlinou, čím sa vytvoril stavebný pozemok priamo v Domaši. Údajne nezabrali ani protesty chatárov.

V nájomných zmluvách SVP zabezpečil voľný prístup k vode

Nájomné zmluvy boli podpísané a v Centrálnom registri zmlúv zverejnené až vo februári 2017 (tutu), teda v čase, keď už bolo všetko postavené a zrealizované.

Z videozáznamu zverejnenom na internete koncom januára 2017 má však údajne vyplývať, že chaty v danom čase už boli dokončené.

Do zmlúv v článku 5 dali vodohospodári klauzulu, podľa ktorej sa nájomca zaväzuje zabezpečiť voľný prístup k vode pre verejnosť.

Foto: Domaša City

V praxi to znamená, že z prístupovej cesty podnik umožní prístup k vode verejnosti cez pozemok, ktorý je v jeho spoluvlastníckom podiele.

Na webovej stránke sa zároveň uvádza, že pri uzatvorení májomnej zmluvy ešte v roku 2017 bol zmenený druh pozemku z vodnej plochy na plochu zastavanú a ostatnú.

V marci došlo k odpredaju pozemkov

Začiatkom apríla 2020 však uzreli svetlo sveta nové zmluvy, ale tentoraz už nie nájomné, ale zmluvy kúpne. Tie vodohospodári podpísali 23. marca.

„Tým štátny podnik SVP definitívne odpredal pozemky, ktoré tvorili kedysi súčasť vodnej stavby Domaša, vlastníkom luxusných chát. Zmluvy podpísal priamo riaditeľ SVP z Odštepného závodu Košice Roman Ivančo. Klauzula o prístupe verejnosti k vode zo zmluvy záhadne vypadla,“ konštatuje sa na stránke Domaša City.

Kúpne zmluvy sú už takisto zverejnené v Centrálnom registri zmlúv (tutu). „Štátne je už súkromné, z prístupu verejnosti k vode ostal zdrap papiera. Myslíte si, že takéto niečo by bolo za normálnych okolností možné?“ pýtajú sa na záver.

Ide len o snahu zdiskreditovať nás, tvrdí SVP

Denník Voda-portal.sk zaujímalo stanovisko samotného SVP. Na otázky denníka odpovedal hovorca podniku Marián Bocák.

Hneď na začiatku zdôraznil, že ide o pochybný portál, pričom autor článku sa už viackrát neúspešne snažil zdiskreditovať aktivity štátneho podniku.

Foto: Domaša City

„Svojimi pseudokauzami poškodzuje dobré meno nášho podniku, MŽP aj iných, no keďže doteraz nedokázal žiadne konanie SVP, ktoré je v rozpore so zákonom, máme za to, že ide o cielenú diskreditáciu nášho podniku bez dôkazov. Z tohto dôvodu, ako aj z dôvodu, že týmito výplodmi šíri neoverené tvrdenia medzi občanmi, pripravujeme potrebné právne kroky,“ konštatuje M. Bocák.

SVP odpredal len nehnuteľnosti, ktoré sú pod chatami

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Štát chce znížiť spotrebu pesticídov, realita ukazuje opak

Poľnohospodárstvo je pritom dôležitým zdrojom znečistenia vôd. Štatistiky ukazujú, že spotreba pesticídov na Slovensku kolíše a často medziročne narastá.

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

A. Zemanová spustila projekt záchrany Žitného ostrova. Zapojiť sa môžu odborníci aj aktivisti

Nápady je možné zasielať do konca leta.

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Rusko plánuje vyzdvihnúť dekády ukladaný rádioaktívny odpad z arktických vôd

Vedci varujú, že časom by mohla nastať ekologická katastrofa.