Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Ako využiť dažďovú vodu v domácnosti

Viete, pri akých činnostiach sa dá využívať dažďová voda? Zaujímali ste sa o to, koľko môžete ušetriť? Ako sa takáto voda uchováva? Na tieto otázky vám odpovieme.

Ako využiť dažďovú vodu v domácnosti

  • Téma |  19.04.2018 |  Diana Motúzová

Množstvo spotrebovanej vody si veľakrát uvedomíme až vtedy, keď nám príde vyúčtovanie za vodné a stočné. Existuje však veľa spôsobov, ako môžeme znížiť jej spotrebu.

Jedným z nich je využitie dažďovej vody, ktorá dokáže vo viacerých činnostiach nahradiť pitnú vodu, ale aj ušetriť nemalú sumu peňazí.

Na Slovensku je priemerná spotreba vody na obyvateľa približne 79 litrov, avšak takmer polovica z tohto množstva sa dá ušetriť tým, že efektívne využijeme dažďovú alternatívu.

Kde ju môžete použiť?

Hospodárenie s dažďovou vodou je v Belgicku, Nemecku či v Japonsku úplnou samozrejmosťou. Okrem toho mnohé budovy, a to aj tie staršie, sú vybavené systémom na zadržiavanie takejto vody.

V rámci rozličných činností v domácnosti nekladieme vždy rovnaké nároky na kvalitu vody. Tam, kde prichádzame s vodou do styku osobne, musí byť, samozrejme, používaná voda pitná.

Zahŕňame sem činnosti ako varenie a pitie (približná spotreba 4 litre denne na osobu), umývanie riadu (približne 8 litrov) alebo telesnú hygienu.

Pri iných činnostiach však môžeme bez akýchkoľvek obáv používať dažďovú vodu. A ešte aj ušetríme. Sem môžeme zahrnúť pranie (16 litrov denne na osobu), splachovanie (40 litrov) či zalievanie (približne 7 litrov) a inú údržbu (4 litre).

Polievanie záhrady

Dažďová voda nie je slaná, čím nedochádza k zasoľovaniu pôdy. Okrem toho neobsahuje ani chlór. Celková mineralizácia atmosférickej vody sa spravila pohybuje v rozmedzí od 10 do 100 mg/l.

Existujú dokonca rastliny, pre ktoré je vhodná jedine dažďová voda. V neposlednom rade musíme pamätať na to, že pitná voda je príliš cenná na to, aby sme ňou zbytočne polievali záhradu. Najmä keď existuje alternatíva.

Zalievať ňou môžete, samozrejme, aj kvetiny vnútri bytu či domu. Ak použijete dažďovú vodu, vaše rastliny budú o niekoľko dní vyzerať ako znovuzrodené.

Pranie

Využitie dažďovej vody na pranie taktiež predstavuje výhodu. Takáto voda totiž lepšie rozpúšťa pracie prášky a nezaťažuje ani práčky, pretože je mäkká.

Z dlhodobého hľadiska je preto pranie menej nákladné aj z toho dôvodu, že nemusíte kupovať žiadne zmäkčovače vody.

Mydlo a prací prášok sa v nej omnoho rýchlejšie a dôkladnejšie rozpustia a napenia, čo znamená, že ho spotrebujeme omnoho menej, ako sme zvyknutí.

S klesajúcou spotrebou pracích práškov nešetríme len zdroje nášho domáceho rozpočtu, ale sa taktiež správame šetrne k životnému prostrediu.

Napríklad nemecká firma Miele ponúka práčky, ktoré majú dve oddelené prípojky na vodu – na pitnú a dažďovú vodu.

Počas predprania, hlavného prania a prvého plákania využíva práve dažďovú vodu. Pri poslednom plákaní spotrebuje už pitnú vodu.

Štátny hygienický ústav v Brémach nezistil žiadne rozdiely medzi praním bielizne v pitnej a dažďovej vode.

Dažďovú vodu môžeme využívať aj pri umývaní áut, upratovaní a čistení v tých miestach, kde nie je nevyhnutná hygienicky nezávadná pitná voda.

Vo všetkých prípadoch sa využíva značne vysoké množstvo vody, a práve táto alternatíva je ekologicky aj ekonomicky prospešná.

Splachovanie WC

Aj splachovaním každodenne miniete značné množstvo vody. Tomu sa však dá jednoducho vyhnúť. Opäť sa prejavuje výhoda mäkkosti dažďovej vody, vďaka čomu nedochádza k upchaniu WC vodným kameňom. Tým obmedzíme používanie silných čistiacich prostriedkov.

Zber vody

Zber dažďovej vody vôbec nie je náročný. Stačí nám odkvap a dostatočne veľká nádrž, v ktorej budeme vodu uchovávať.

Vo všeobecnosti sa neodporúčajú medené odkvapy a strešná krytina z asfaltu alebo eternitu. Takéto materiály totiž vodu pri zbere kontaminujú.

Nádoba na vodu tiež môže obsahovať poklop, ktorý vám zaručí, že voda sa neznečistí. Vybrať si môžete medzi nadzemnou a podzemnou nádobou na uskladnenie vody.

Nádrže

Voda uchovávaná v podzemnej nádrži bez priameho prístupu slnečného žiarenia a pôsobenia poveternostných podmienok vykazuje výrazne menšiu tendenciu „kaziť sa“ ako voda z nadzemných nádrží.

Ďalšou výhodou je, že vďaka podzemnej nádrži ušetríte aj miesto na svojej záhrade, nehovoriac o estetike. Z takejto úschovne je vidieť len poklop, po ktorom môžu prechádzať aj osobné automobily (samozrejme, závisí od materiálu).

Materiál

Vybrať si môžete medzi viacerými alternatívami. Stretnete sa s oceľovými, betónovými, sklolaminátovými, ale aj plastovými variantmi.

Práve posledný typ je veľmi obľúbený, a to predovšetkým vďaka prijateľnej hmotnosti, jednoduchej manipulácii a dlhej životnosti. Taktiež jeho inštalácia nevyžaduje toľko stavebných prác a údržba je pomerne nenáročná.

To, aký typ nádrže zvolíte, nezávisí len od geologických podmienok, ale aj od účelu využívania dažďovej vody.

Musíte zvážiť, či ju potrebujete využívať len na polievanie záhrady alebo ako úžitkovú vodu pri splachovaní toaliet a iných činnostiach.

Veľkosť nádrže

Veľkosť nádrže taktiež závisí od plochy odvodňovacej strechy a počtu zrážok v danej lokalite.

Ak dažďovú vodu používate len na zalievanie záhrady, ročne budete potrebovať približne 60 litrov na meter štvorcový plochy. Vtedy odporúčame zakúpiť nádrž, ktorá má približnú veľkosť 3000 litrov. Samozrejme, počítame aj prípadnú rezervu.

Ak však dopredu viete, že takúto vodu budete používať len na občasné zalievanie, stačí vám zakúpiť lacnejší variant s objemom od 200 do 500 litrov.

Vzhľadom na možné primárne mikrobiologické znečistenie neodporúčame využívať dažďovú vodu v oblastiach s vysokou mierou prašnosti a vedľa veľkých komunikácií. Na trhu však existujú rôzne UV filtre, ktoré môžu takúto vodu dezinfikovať.

Skladovanie

Ak dodržíte správny spôsob skladovania dažďovej vody, nebudete musieť riešiť problém s udržaním jej hygieny a kvality.

Ako sme už uviedli, ideálne je umiestniť nádrž pod zem, keďže v týchto miestach nedochádza k veľkému kolísaniu teplôt.

Z hygienických dôvodov sa taktiež neodporúča, aby ste skladovali zachytenú vodu v nádrži príliš dlhú dobu. Ak idete na dlhšiu dovolenku, radšej pred odchodom nádrž vypustite.

Taktiež nezabudnite zbaviť vodu hrubých nečistôt, akými sú rôzne listy či vetvičky. Pomôžu vám s tým rôzne filtre, vďaka ktorým nedôjde k zanášaniu akumulačnej nádrže.

Inštalácia nádrže nad povrch je síce lacnejšia, ale umožňuje len krátkodobejšie skladovanie vody. V prípade, že budete vodu používať doma, nemala by teplota skladovanej vody prekročiť 16 °C. U vyššej teploty totiž hrozí množenie baktérií.

Dôležitá je tiež spomenutá filtrácia vody. Odporúča sa inštalácia minimálne troch filtrov. Filter na zachytávanie najväčších nečistôt, akými sú napríklad listy, môžete nahradiť aj obyčajnou sieťkou proti hmyzu. Nezabudnite však na pravidelné čistenie.

Ďalší filter by ste mali mať ešte pred nádržou. Ten má zachytiť drobné nečistoty, akými sú kamienky či drobný piesok. Interné filtre sú umiestnené vnútri nádrže.

Fungovanie systému

Do nádrže sa dostáva dážď prostredníctvom zvodov zo strechy a zberným potrubím. Ak používate vodu v domácnosti, na prívod vody z odkvapov nainštalujte filtre na hrubé nečistoty – lapače strešných splavenín.

Pomocou rúrky zavedenej na dno sa voda následne dostáva do nádrže. Tým dochádza k zníženiu vírivosti vody a k urýchleniu usadenia sa ťažkých častíc, pričom ľahšie čiastočky vyplávajú na hladinu.

Peľ a prach zostáva na hladine do naplnenia záchytky. Potom sa prepadom s nadbytočnou vodou odplavia do kanalizácie alebo vsakovacieho objektu.

Keď sa nádrž naplní, voda odteká zo sifónového prepadu cez spätnú klapku. Vodu získate využitím sacej súpravy.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Prečítajte si, koľko zaplatíte za vodné a stočné v tomto roku.

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Prinášame veľký prehľad cien naprieč regiónmi Slovenska.

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Podporu bude možné využiť aj na vybudovanie zelenej strechy.

X
X
X
X