INNOGY
INNOGY
INISOFT

Ako vybrať správne čerpadlo

Neviete si vybrať medzi nespočetným množstvom čerpadiel na trhu? My vám poradíme. Zvážiť musíte predovšetkým typ vody, frekvenciu čerpania a hĺbku miesta.

Ako vybrať správne čerpadlo

  • Téma
  • 02.07.2018
  • Diana Motúzová

Ponuka čerpadiel je naozaj veľmi pestrá. Tieto zariadenia sú spravidla určené na konkrétny účel, od ktorého závisí ich celá konštrukcia, ale aj prevedenie.

Aby ste si však boli istí, že vaše nové čerpadlo bude slúžiť dobre a spoľahlivo dlhé roky, nemôžete zabudnúť zvážiť výber správneho modelu, ktorý má dostatočný výkon, ale aj všetky ostatné vlastnosti.

Poznáme viacero druhov čerpadiel, ktoré majú rôznorodé využitie. Majte teda na pamäti, že čerpadlo by ste mali používať len na ten účel, na ktorý bol aj skonštruovaný.

Prečítajte si tiež

Ako funguje domáca vodáreň

Ak ho budete používať v nevyhovujúcich podmienkach, jeho poškodenie je takmer isté. Využitie čerpadla by sa okrem toho stalo neekonomickou alternatívou, keďže by ste nikdy nedosiahli požadovaný výkon, a to aj napriek tomu, že jeho cena na trhu mohla byť pomerne vysoká.

Taktiež nezabudnite, že zložitejšiu inštaláciu v rodinných domoch by ste mali radšej prekonzultovať s odborníkmi. To isté platí aj pre väčšie objekty či špecifické prečerpávacie systémy.

Teraz vás určite potešíme – výber vodného čerpadla na zavlažovanie záhrady, odvodnenie zatopenej pivnice či zásobovanie vašej dovolenkovej chaty vodou zo studne hravo zvládne aj ten najväčší laik.

Pre výber správneho čerpadla totiž stačí, aby ste zvážili len niekoľko základných faktorov. Všetky z nich vám predstavíme v nasledujúcich častiach. Výber tohto zariadenia sa tak pre vás stane hračkou.

V tomto prípade sa však opäť oplatí venovať výberu viac času. Ten sa vám určite vráti v podobe spoľahlivého a bezproblémového používania čerpadla, ale aj jeho dlhodobej životnosti bez potreby početných opráv.

Akú vodu chceme čerpať

Na záhrade, ale aj v dome sa často nezaobídeme bez vhodného čerpadla. Ako si ale takéto zariadenie vhodne vybrať? Nemusí vždy ísť o najdrahšie čerpadlo – iné zariadenie si vyberiete na prečerpávanie dažďovej vody, iné na čistenie bazénu. Odlišné použitie má aj kalové čerpadlo. Poďme sa bližšie pozrieť na jednotlivé typy.

Pred samotnou kúpou čerpadla je vhodné, aby ste si najskôr ujasnili, akú vodu budete čerpať – či pitnú, úžitkovú, dažďovú, alebo splaškovú.

Ak chcete čerpať vodu z iných ako podzemných zdrojov, čerpadlo vyberajte podľa stupňa znečistenia vody. Pitnú vodu môžete čerpať z podzemných zdrojov, a to pomocou povrchových odstredivých čerpadiel alebo ponorných čerpadiel.

Ak čerpáte úžitkovú vodu alebo dažďovú vodu, nepotrebujete špeciálny typ čerpadla, ale odporúčame vaše zariadenie doplniť o sací kôš. Ten zabráni vstupu rôznych malých častíc, akými sú napríklad listy či tráva.

V prípade splaškovej vody najčastejšie používame liatinové či nerezové čerpadlá. V mnohých prípadoch je tiež potrebné použiť čerpadlo s rezacím zariadením, ktoré dokáže hrubé znečistenie rozdrviť a následne vyčerpať.

Ak sa chystáte čerpadlo používať len občas, postačí vám aj plastové prevedenie. Pre stále použitie ale odporúčame zakúpiť nerezové čerpadlá.

Základné delenie

Z technického hľadiska môžeme čerpadlá rozdeliť na dva základné druhy – odstredivé (hydrodynamické) a objemové (hydrostatické) čerpadlá.

Najčastejšie používame práve prvý variant. Ten je vhodný na čerpanie čistej aj znečistenej vody. Okrem toho dosahuje vysoké prietoky (teda množstvá čerpanej kvapaliny).

Používa sa predovšetkým na domáce využitie – zavlažovanie, zásobovanie vodou z vrtu, odvodňovanie, prečerpávanie.

Objemové čerpadlá priamo premieňajú mechanickú energiu na hydraulickú. Sem môžeme zaradiť piestové, membránové či lamelové čerpadlá. Používame ich predovšetkým pre menšie prietoky a vyššie tlaky. Ich cena je však nižšia.

Čo na záhradu

Vďaka dostatočnému prietoku a výtlaku sú na zalievanie najvhodnejšie záhradné povrchové čerpadlá. Môžete si vybrať medzi elektrickým či benzínovým motorom.

Špičkové zariadenia s elektronickou riadiacou jednotkou, prietokovým a tlakovým senzorom a vodným chladením motora však v obchodoch zakúpite až za 300 eur.

Postupuje sa naozaj jednoducho. Povrchové nasávacie čerpadlo umiestnite nad čerpanú vodu. Najčastejšie sa však inštaluje do šachty alebo búdky v blízkosti miesta, odkiaľ chcete vodu čerpať.

Všetky takéto čerpadlá sú vhodné na nezávislé čerpanie čistej úžitkovej vody z bazénov, studní, nádrží. Sú ľahko prenosné a ich ďalšou výhodou je skutočnosť, že hravo „utiahnu“ aj väčšie zavlažovacie systémy s niekoľkými postrekovačmi.

Vodu čerpadlo nasáva sacou hadicou a vytláča ju nad seba cez výtlačnú hadicu. Maximálna hĺbka, odkiaľ dokáže čerpať vodu, je 7 metrov. Ak máte studňu vo väčšej hĺbke, takéto čerpadlo nie je pre vás vhodné.

Taktiež nezabudnite na to, aby ste po dlhšej nečinnosti naliali do komory čerpadla vodu. Naplňte ju do celého svojho objemu. Tým zaručíte bezchybné fungovanie.

Častou nevýhodou týchto čerpadiel je však skutočnosť, že ich musíte najskôr zapnúť a následne sa rýchlo dostať ku koncu hadice. Tento problém však môžete riešiť takzvanými automatmi, ktoré fungujú podobne ako vodáreň v dome. Vďaka tomu sa bude čerpadlo zapínať a vypínať automaticky s otočením kohútika na hadici.

Hlbinné čerpadlá

Ak potrebujete dopraviť vodu z väčšej hĺbky, v tomto prípade vám odporúčame vybrať si tlakové ponorné čerpadlo.

Pre vŕtané studne sú preto najvhodnejším riešením hlbinné čerpadlá, ktoré dokážu vyčerpať vodu z hĺbky až 90 metrov. Tieto zariadenia sú určené na čistú vodu s prímesou pevných častí v maximálnom pomere 40mg/m3, a to bez ohľadu na to, či sa jedná o pitnú alebo úžitkovú vodu.

Ak nemáte v dosahu elektrický prúd a potrebujete čerpať značné objemy vody, radšej si zakúpte čerpadlo s benzínovým motorom.

Kalové čerpadlá

Takéto zariadenia používame predovšetkým pre čerpanie splaškov a kalov. Majú špeciálnu konštrukciu, ktorá je vyrobená z odolných materiálov.

Ich obežné koleso dokáže čerpať aj husté kvapaliny s prímesami. Neprekáža im teda hustý kal, piesok, kúsky dreva či iný odpad.

Kalové čerpadlo tiež môže byť osadené rezacím zariadením, o ktorom sme už písali vyššie. Osobitou kategóriou sú kalové čerpadlá, ktoré sú určené na čerpanie abrazívnych kvapalín (najčastejšie s prímesou piesku). Tieto zariadenia sú ple odolné voči obrusovaniu obežného kolesa a ostatných hydraulických častí čerpadla.

Uloženie čerpadla

To, kam uložíme naše zariadenie, závisí od jeho typu a spôsobu využitia. Kalové čerpadlá spúšťame priamo do nádoby, septiku, studne či jazierka, a to vždy pod hladinu vody.

Na tieto miesta ich môžeme nainštalovať prakticky natrvalo. Určite však nebude vadiť, ak ich budete používať len dočasne. V prípade, ak čerpadlo nebudete dlhšiu dobu používať, radšej ho dobre vyčistite a uložte na suché miesto.

Naopak hlbinné čerpadlá inštalujeme natrvalo priamo na dno vrtu. Prúdové čerpadlá alebo domáce vodárne nainštalujte natrvalo do technických priestorov domu. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí si na ochranu čerpadla postavia prístrešok.

Nezabudnite však, že tieto čerpadlá nemôžu v žiadnom prípade prísť do priameho styku s kvapalinou (vodou). Preto je nevyhnutné, aby ste ich taktiež chránili pred poveternostnými vplyvmi počasia.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako na krtkovanie? Poradíme vám

Ako na krtkovanie? Poradíme vám

Kedy je vhodné využiť profesionálne služby? Ako prebieha celý proces? Aká je cena za odborné krtkovanie? Odpovede nájdete v článku.

Ako vybrať nádrž na dažďovú vodu

Ako vybrať nádrž na dažďovú vodu

Poradíme vám, čo musíte zohľadniť pri výbere materiálu pre vašu novú nádrž na dažďovú vodu. Zameriame sa na ceny, odolnosť, náklady na prepravu aj údržbu.

Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania.

Parné práčky. Spoznajte moderný spôsob prania.

Ak už strácate trpezlivosť kvôli účtom za energie a zároveň nedokonale vypranej bielizni, vyskúšajte parnú práčku.