Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Najznámejšie prírodné minerálky na Slovensku. Aké majú účinky a odkiaľ pochádzajú?

Vyhrávajú svetové medaily a exportujú sa do vzdialených krajín. Slovensko má veľké zásoby podzemnej vody a na svojej rozlohe má takmer 1600 rozličných prameňov minerálnych a termálnych vôd. Sme krajinou, ktorá sa radí množstvom, výdatnosťou a chemickým zložením minerálnych vôd medzi najvýznamnejšie štáty sveta.

Najznámejšie prírodné minerálky na Slovensku. Aké majú účinky a odkiaľ pochádzajú?

  • Aktuality |  08.05.2018 |  Zuzana Žúžiová

Minerálky sú dôležitým zdrojom príjmu tekutín nielen pre chorých, ale i zdravých ľudí. Najrozšírenejšie sú u nás minerálne vody studené, preplynené, z ktorých sú najpočetnejšie tie uhličité, nazývané aj kyselky.

Takýchto prameňov je na Slovensku 789. V súčasnosti sa u nás do spotrebiteľského obalu plní 23 prírodných minerálnych vôd a približne 40 značiek pramenitých vôd vrátane dojčenských a balených pitných vôd.

Budiš

Budiš je najpredávanejšia a najobľúbenejšia minerálna voda na Slovensku. Jej prameň sa nachádza na strednom Slovensku, v juhozápadnej časti Turčianskej kotliny. Objavil ho v roku 1573 prírodovedec a benediktínsky mních Mikuláš Pavol Brikcius.

Jednu z najznámejších slovenských minerálok si môžete v peknom prostredí načapovať aj zadarmo. | FOTO: Obec Budiš

Jednotlivé zdroje pôvodne vyvierali rozptýlene na nive potoka Jasenica, následkom sústredených záchytov, drenáže a regulácie však postupne zanikli. V 60. rokoch, kedy boli navŕtané na Budiši prvé dva vrty. Výdatnosť prvého z nich bola veľmi nízka a dnes slúži na odber prírodnej minerálnej vody pre samozásobovateľov. Ďalšie štyri vrty boli postupne navŕtané do roku 2000.

Táto minerálna voda je stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanovo-síranová. Priaznivo pôsobí na tráviaci, dýchací systém a činnosť obličiek a dopĺňa dennú potrebu vápnika.

Fatra

Ďalšou minerálnou vodou pochádzajúcou z oblasti Turca je Fatra. Mnohých prekvapí, že pochádza z vrtu s hĺbkou 172 metrov, ktorý sa nachádza priamo v meste Martin. Je známa od roku 1929 a od roku 1935 sa plní do fliaš a predáva v obchodoch.

Minerálna voda má v rámci Európy pomerne ojedinelé zásadité zloženie, napriek tomu má príjemnú chuť. Neutralizuje žalúdočné kyseliny, pomáha pri pálení záhy, upravuje narušené vnútorné prostredie žalúdka, podporuje trávenie a blahodárne pôsobí na tráviace ústrojenstvo. Pomáha aj pri žlčových kameňoch, cukrovke a pyróze.

Zaujímavosťou je, že neperlivá pitná voda, ktorú ťahajú zo studní záhradkári v blízkosti plniarne chutí podobne ako minerálna voda z vrtu.

Mapa minerálnych prameňov na Slovensku. Zdroj: zdravie.sk

Mitická

Obec Trenčianske Mitice leží na západom Slovensku na južných svahoch Strážovskej hornatiny. V chotári bývalých Rožňových Mitíc sa nachádza Mitická slatina – rašelinisko s výskytom minerálnych prameňov, ktoré spomínal už Matej Bel.

Ľudia zo širokého okolia si tu oddávna chodili plniť minerálku do prinesených fliaš.

Voda z vrtu hĺbky 120 m je stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanová, vápenato-horečnatá. Má priaznivé účinky pri poruchách zažívacieho traktu a pri zápalových ochoreniach močových ciest. Od roku 2003 sa plní do PET fliaš. Voľný odber minerálnej vody je možný i v altánku intravilánu obce, v časti Rožňové Mitice.

Baldovská

Baldovská minerálna voda pramení na Spiši v Baldovciach. Táto obec bola v minulosti známou kúpeľnou oblasťou a využívali sa tu aj pitné kúry. Z uhličitého prameňa sa už začiatkom 19. storočia plnila minerálna voda do fliaš.

Voda je vysoko mineralizovaná, hydrogenuhličitanová, vápenato-horečnatá. Je vhodná pri niektorých žalúdočných a črevných chorobách, pri ochorení žlčových, obličkových a močových ciest a aj pri liečbe osteoporózy.

Pod značkou St. Andrew ako jediná slovenská značka prechádza prísnymi švajčiarskymi chemickými testami na kontrolu kvality, a tak získava povolenie exportovať do Spojených štátov amerických.

Voľne vytekajúci prameň v Baldovskom rašelinisku. FOTO: geocatching.com/MIJAGA

Santovka

Obec Santovka sa nachádza na južnom Slovensku, juhozápadne od Levíc. Tunajšia minerálna voda bola spomínaná už v diele Juraja Wernhera De Admirandis Hvngariae Aquis Hypomnemation (O podivuhodných vodách Uhorska) zo 16. storočia. 

V Santovke sa nachádzajú až tri druhy minerálnych prameňov, z ktorých jeden sa stal legendárnym. Do istej doby to bola vari najznámejšia minerálka, ktorú si najmä staršie generácie pamätajú plnenú v sklených fľašiach s etiketami. Dovedna získala 28 medailí z rôznych medzinárodných výstav.

Po privatizácií Západoslovenských žriediel prešla niekoľkými vlastníkmi a dnes ju možno dostať len v niektorých menších obchodných sieťach. Súčasný vlastník postupne opäť rozbieha jej export aj do zahraničia. Vďaka obsahu vzácneho lítia zaujala napríklad spotrebiteľov až vo Švédsku.

V obci je ešte aj dnes možné vidieť vzácnu filagóriu, ktorá bola súčasťou pavilónu na výstave v Budapešti v roku 1885, v ktorom bola Santovka prezentovaná. FOTO: mineralkasantovka.sk

Zemitá, zásaditá a uhličitá kyselka je vhodná na niektoré žalúdočné a črevné choroby, pri cukrovke, chorobách obličiek, pečene a pri kataroch horných ciest dýchacích.

Slatina

Slatina pochádza zo zdroja pri rovnomennej obci na juhu Slovenska, neďaleko Santovky. Prvé zmienky o prameni tejto minerálnej vody sa datujú od prvej polovice 18. storočia. Prvá podrobná analýza bola vykonaná už v rokoch 1802 – 1803, kedy bola okrem jej zloženia zmeraná aj jej stabilná teplota – až 14,4 °C.

Spolu so Santovkou to boli prvé do fliaš plnené minerálne vody na území Slovenska. Závod však v roku 2014 zatvorili. Ako jediná z minerálok, ktoré sú spomínané v článku je dostupná len osobným odberom z prameňa v obci, prípadne z obnoveného vrtu slatinskej pramennej sústavy v neďalekom kúpeľnom meste Dudince.

Obnovený vrt slatinskej minerálnej vody zastrešený altánkom pri lesoparku v Dudinciach. FOTO: My Zvolen

Slatinská voda je chladnejšia od dudinskej a neobsahuje sírovodík, čiže nezapácha. Slatinský podnik svojho času exportoval i do niektorých pobaltských štátov, ale podiel vývozu na výrobe bol len do jedného percenta.

Voda je stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanovo-chloridová, sodno-vápenatá. Pomáha liečiť žalúdočné a črevné ochorenia, cukrovku, DNU, uratúriu (náchylnosť k tvorbe kamienkov), pomáha pri kataroch horných dýchacích ciest a povzbudzuje činnosť srdca.

Salvator

Na východe Slovenska sa v okrese Prešov medzi obcami Lipovce a Šindliar nachádza štátna prírodná rezervácia Kamenná Baba. Je tu zdokumentovaných 16 prameňov, z ktorých najznámejší je práve Salvator (Spasiteľ).

Táto voda patrí medzi najstaršie balené minerálne vody na Slovensku. Gróf Szakmáry už začiatkom 19. storočia začal minerálnu vodu plniť do fľašiek a expedovať do obchodnej siete. Lipovce sa napriek nízkej teplote vody stali v prvej polovici 19. storočia významným kúpeľným strediskom, v ktorom sa schádzali šľachtické rodiny z Prešovského okrsku.

Je to vysoko mineralizovaná kyselka, hydrogen-uhličitanovo-vápenato-horečnato-sodná. Má zo všetkých slovenských minerálnych vôd najvyšší obsah horčíka.

Je vhodná pri niektorých žalúdočných a črevných ochoreniach, pri poruchách látkovej výmeny, pri cukrovke, dne a pri náchylnostiach na tvorbu kamienkov v močových cestách.

Gemerka

O minerálnych prameňoch v bývalej Gemerskej stolici podal správu panovníčke Márii Terézii aj stoličný fyzikus František Keszler 13.9.1769.

Minerálna voda Gemerka vyviera v hĺbke 99, 5 m v oblasti Slovenského krasu neďaleko mesta Tornaľa. Patrí medzi najznámejšie minerálky, vyvierajúce v tejto oblasti.

Voda je stredne mineralizovaná, vápenato – horečnatá. Je výnimočná tým, že má ideálny obsah magnézia a vápnika v optimálnom pomere 1:3 pre ich najefektívnejšie vstrebávanie.

Ich kombinácia zmierňuje príznaky únavy, pomáha pri prevencii srdcových chorôb, znižuje krvný tlak, pomáha v prevencii cukrovky, utišuje nervový systém a podporuje činnosť čriev a močového mechúra. Vďaka zvýšenému obsahu hydrogénuhličitanov je mimoriadne vhodná aj pre diabetikov, napomáha tiež tráveniu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jozef Revaj končí. Oravská vodárenská spoločnosť bude mať nového šéfa

Jozef Revaj končí. Oravská vodárenská spoločnosť bude mať nového šéfa

Personálna zmena sa týka aj predstavenstva spoločnosti.

Koľko stojí pripojenie na kanalizáciu? ÚRSO vodárňam určil maximálne ceny

Koľko stojí pripojenie na kanalizáciu? ÚRSO vodárňam určil maximálne ceny

Od začiatku roka 2024 regulačný úrad vydal viacero nových rozhodnutí. Ceny sa rôznia.

Kde hrozia povodne? Mapa ukazuje miesta s najväčším rizikom

Kde hrozia povodne? Mapa ukazuje miesta s najväčším rizikom

Európska komisia do prehľadu zaradila 14 000 lokalít v štátoch EÚ, vrátane Slovenska.

X
X
X
X