Vyhrávajú svetové medaily a exportujú sa do vzdialených krajín. Slovensko má veľké zásoby podzemnej vody a na svojej rozlohe má takmer 1600 rozličných prameňov minerálnych a termálnych vôd. Sme krajinou, ktorá sa radí množstvom, výdatnosťou a chemickým zložením minerálnych vôd medzi najvýznamnejšie štáty sveta.
Minerálky sú dôležitým zdrojom príjmu tekutín nielen pre chorých, ale i zdravých ľudí. Najrozšírenejšie sú u nás minerálne vody studené, preplynené, z ktorých sú najpočetnejšie tie uhličité, nazývané aj kyselky.
Takýchto prameňov je na Slovensku 789. V súčasnosti sa u nás do spotrebiteľského obalu plní 23 prírodných minerálnych vôd a približne 40 značiek pramenitých vôd vrátane dojčenských a balených pitných vôd.
Budiš
Budiš je najpredávanejšia a najobľúbenejšia minerálna voda na Slovensku. Jej prameň sa nachádza na strednom Slovensku, v juhozápadnej časti Turčianskej kotliny. Objavil ho v roku 1573 prírodovedec a benediktínsky mních Mikuláš Pavol Brikcius.
Jednu z najznámejších slovenských minerálok si môžete v peknom prostredí načapovať aj zadarmo. | FOTO: Obec Budiš
Jednotlivé zdroje pôvodne vyvierali rozptýlene na nive potoka Jasenica, následkom sústredených záchytov, drenáže a regulácie však postupne zanikli. V 60. rokoch, kedy boli navŕtané na Budiši prvé dva vrty. Výdatnosť prvého z nich bola veľmi nízka a dnes slúži na odber prírodnej minerálnej vody pre samozásobovateľov. Ďalšie štyri vrty boli postupne navŕtané do roku 2000.
Táto minerálna voda je stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanovo-síranová. Priaznivo pôsobí na tráviaci, dýchací systém a činnosť obličiek a dopĺňa dennú potrebu vápnika.
Fatra
Ďalšou minerálnou vodou pochádzajúcou z oblasti Turca je Fatra. Mnohých prekvapí, že pochádza z vrtu s hĺbkou 172 metrov, ktorý sa nachádza priamo v meste Martin. Je známa od roku 1929 a od roku 1935 sa plní do fliaš a predáva v obchodoch.
Minerálna voda má v rámci Európy pomerne ojedinelé zásadité zloženie, napriek tomu má príjemnú chuť. Neutralizuje žalúdočné kyseliny, pomáha pri pálení záhy, upravuje narušené vnútorné prostredie žalúdka, podporuje trávenie a blahodárne pôsobí na tráviace ústrojenstvo. Pomáha aj pri žlčových kameňoch, cukrovke a pyróze.
Zaujímavosťou je, že neperlivá pitná voda, ktorú ťahajú zo studní záhradkári v blízkosti plniarne chutí podobne ako minerálna voda z vrtu.
Mapa minerálnych prameňov na Slovensku. Zdroj: zdravie.sk
Mitická
Obec Trenčianske Mitice leží na západom Slovensku na južných svahoch Strážovskej hornatiny. V chotári bývalých Rožňových Mitíc sa nachádza Mitická slatina – rašelinisko s výskytom minerálnych prameňov, ktoré spomínal už Matej Bel.
Ľudia zo širokého okolia si tu oddávna chodili plniť minerálku do prinesených fliaš.
Voda z vrtu hĺbky 120 m je stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanová, vápenato-horečnatá. Má priaznivé účinky pri poruchách zažívacieho traktu a pri zápalových ochoreniach močových ciest. Od roku 2003 sa plní do PET fliaš. Voľný odber minerálnej vody je možný i v altánku intravilánu obce, v časti Rožňové Mitice.
Baldovská
Baldovská minerálna voda pramení na Spiši v Baldovciach. Táto obec bola v minulosti známou kúpeľnou oblasťou a využívali sa tu aj pitné kúry. Z uhličitého prameňa sa už začiatkom 19. storočia plnila minerálna voda do fliaš.
Voda je vysoko mineralizovaná, hydrogenuhličitanová, vápenato-horečnatá. Je vhodná pri niektorých žalúdočných a črevných chorobách, pri ochorení žlčových, obličkových a močových ciest a aj pri liečbe osteoporózy.
Pod značkou St. Andrew ako jediná slovenská značka prechádza prísnymi švajčiarskymi chemickými testami na kontrolu kvality, a tak získava povolenie exportovať do Spojených štátov amerických.
Voľne vytekajúci prameň v Baldovskom rašelinisku. FOTO: geocatching.com/MIJAGA
Santovka
Obec Santovka sa nachádza na južnom Slovensku, juhozápadne od Levíc. Tunajšia minerálna voda bola spomínaná už v diele Juraja Wernhera De Admirandis Hvngariae Aquis Hypomnemation (O podivuhodných vodách Uhorska) zo 16. storočia.
V Santovke sa nachádzajú až tri druhy minerálnych prameňov, z ktorých jeden sa stal legendárnym. Do istej doby to bola vari najznámejšia minerálka, ktorú si najmä staršie generácie pamätajú plnenú v sklených fľašiach s etiketami. Dovedna získala 28 medailí z rôznych medzinárodných výstav.
Po privatizácií Západoslovenských žriediel prešla niekoľkými vlastníkmi a dnes ju možno dostať len v niektorých menších obchodných sieťach. Súčasný vlastník postupne opäť rozbieha jej export aj do zahraničia. Vďaka obsahu vzácneho lítia zaujala napríklad spotrebiteľov až vo Švédsku.
V obci je ešte aj dnes možné vidieť vzácnu filagóriu, ktorá bola súčasťou pavilónu na výstave v Budapešti v roku 1885, v ktorom bola Santovka prezentovaná. FOTO: mineralkasantovka.sk
Zemitá, zásaditá a uhličitá kyselka je vhodná na niektoré žalúdočné a črevné choroby, pri cukrovke, chorobách obličiek, pečene a pri kataroch horných ciest dýchacích.
Slatina
Slatina pochádza zo zdroja pri rovnomennej obci na juhu Slovenska, neďaleko Santovky. Prvé zmienky o prameni tejto minerálnej vody sa datujú od prvej polovice 18. storočia. Prvá podrobná analýza bola vykonaná už v rokoch 1802 – 1803, kedy bola okrem jej zloženia zmeraná aj jej stabilná teplota – až 14,4 °C.
Spolu so Santovkou to boli prvé do fliaš plnené minerálne vody na území Slovenska. Závod však v roku 2014 zatvorili. Ako jediná z minerálok, ktoré sú spomínané v článku je dostupná len osobným odberom z prameňa v obci, prípadne z obnoveného vrtu slatinskej pramennej sústavy v neďalekom kúpeľnom meste Dudince.
Obnovený vrt slatinskej minerálnej vody zastrešený altánkom pri lesoparku v Dudinciach. FOTO: My Zvolen
Slatinská voda je chladnejšia od dudinskej a neobsahuje sírovodík, čiže nezapácha. Slatinský podnik svojho času exportoval i do niektorých pobaltských štátov, ale podiel vývozu na výrobe bol len do jedného percenta.
Voda je stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanovo-chloridová, sodno-vápenatá. Pomáha liečiť žalúdočné a črevné ochorenia, cukrovku, DNU, uratúriu (náchylnosť k tvorbe kamienkov), pomáha pri kataroch horných dýchacích ciest a povzbudzuje činnosť srdca.
Salvator
Na východe Slovenska sa v okrese Prešov medzi obcami Lipovce a Šindliar nachádza štátna prírodná rezervácia Kamenná Baba. Je tu zdokumentovaných 16 prameňov, z ktorých najznámejší je práve Salvator (Spasiteľ).
Táto voda patrí medzi najstaršie balené minerálne vody na Slovensku. Gróf Szakmáry už začiatkom 19. storočia začal minerálnu vodu plniť do fľašiek a expedovať do obchodnej siete. Lipovce sa napriek nízkej teplote vody stali v prvej polovici 19. storočia významným kúpeľným strediskom, v ktorom sa schádzali šľachtické rodiny z Prešovského okrsku.
Je to vysoko mineralizovaná kyselka, hydrogen-uhličitanovo-vápenato-horečnato-sodná. Má zo všetkých slovenských minerálnych vôd najvyšší obsah horčíka.
Je vhodná pri niektorých žalúdočných a črevných ochoreniach, pri poruchách látkovej výmeny, pri cukrovke, dne a pri náchylnostiach na tvorbu kamienkov v močových cestách.
Gemerka
O minerálnych prameňoch v bývalej Gemerskej stolici podal správu panovníčke Márii Terézii aj stoličný fyzikus František Keszler 13.9.1769.
Minerálna voda Gemerka vyviera v hĺbke 99, 5 m v oblasti Slovenského krasu neďaleko mesta Tornaľa. Patrí medzi najznámejšie minerálky, vyvierajúce v tejto oblasti.
Voda je stredne mineralizovaná, vápenato – horečnatá. Je výnimočná tým, že má ideálny obsah magnézia a vápnika v optimálnom pomere 1:3 pre ich najefektívnejšie vstrebávanie.
Ich kombinácia zmierňuje príznaky únavy, pomáha pri prevencii srdcových chorôb, znižuje krvný tlak, pomáha v prevencii cukrovky, utišuje nervový systém a podporuje činnosť čriev a močového mechúra. Vďaka zvýšenému obsahu hydrogénuhličitanov je mimoriadne vhodná aj pre diabetikov, napomáha tiež tráveniu.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.