Nasledujúce rady vás nebudú takmer nič stáť, zato výsledky vás milo prekvapia. Vodný kameň už viac nebude vaším nepriateľom.
Vodný kameň potrápil už asi každého z nás. Neviete, ako si poradiť s usadeninami v toaletnej mise alebo v práčke? My vám poradíme.
Čo je vlastne vodný kameň a čo ho spôsobuje? Ide o usadeninu, ktorá vzniká na stenách rôznych predmetov, v ktorých sa voda prepravuje alebo uchováva.
Vodný kameň škodí a nevyzerá priam reprezentatívne. Okrem toho zvyšuje aj samotné výdavky domácnosti, keďže kvôli jeho prítomnosti si elektrický spotrebič vyžaduje väčšiu dávku energie. Tým sa jeho prevádzka značne predražuje.
Problémom je teplo
Vzniká vtedy, keď sa vo vode rozpúšťajú horečnaté a vápenaté soli v dôsledku zmien v teplote. Môže ísť o jemný, ale aj o značne drsný povlak, ktorého sfarbenie sa líši – stretneme sa s bielym, ale aj nažltnutým či dokonca hnedým odtieňom.
Prečo sa ale usadzuje práve na teplých miestach? Dôvodom je skutočnosť, že v týchto podmienkach sa najjednoduchšie odohráva premena z hydrogénuhličitanu na uhličitan.
Ako sme už uviedli, najčastejšie sa môžete stretnúť s vodným kameňom na miestach, kde dochádza k väčším zmenám teplôt. Práve preto najviac trpia rýchlovarné kanvice, hrnce na varenie či žehličky – ide teda o predmety, ktoré dennodenne používame.
Často je však dobre viditeľný aj v kúpeľniach, kde zanáša batérie, sprchu a v podstate všetko naokolo. Výnimkou nie je ani jeho usádzanie v potrubiach, ktoré môže úplne upchať.
Ďalším problémom je, že sa na ňom s obľubou usádzajú škodlivé baktérie, čo predstavuje starosti predovšetkým na toalete.
Viaceré možnosti
A ako sa dá zbaviť vodného kameňa? Pomerne rýchlo a jednoducho. Môžete si vybrať medzi viacerými spôsobmi odstránenia – mechanickými aj chemickými.
Chemické odstránenie vodného kameňa je založené na použití agresívnej chémie, kedy dôjde k jeho rozpusteniu pomocou využitia rôznych kyselín.
Mechanické odstránenie naopak spočíva v jeho obrusovaní použitím sily. V súčasnosti na trhu nájdeme mnoho zariadení a pomôcok, ktoré bojujú voči týmto usadeninám.
Zmäkčovač verzus filter
Preferujete zmäkčovač vody alebo vodný filter? Spôsob čistenia a zmäkčovania vody si ľudia často pletú.
Zatiaľ čo zmäkčovače tvrdej vody fungujú ako vhodné pomôcky na odstránenie niektorých minerálov z vody alebo na ich úpravu tak, aby nevznikal vodný kameň, filtre slúžia úplne na iný cieľ.
Hlavná úloha filtru spočíva v tom, že zachytáva znečisťujúce látky a odstraňuje chlór z vody. Tým dochádza k jej lepšej chuti.
Ak máme zovšeobecňovať, zmäkčovače sa zameriavajú na zníženie obsahu minerálov spôsobujúcich tvrdosť vody, zatiaľ čo filter sa viac zaoberá zdravotnými vplyvmi pitnej vody.
Na trhu nájdeme obrovské množstvo filtrov. Môžeme si vybrať medzi filtrami do kanvice, filtračnými vložkami, ale aj takými druhmi, ktoré sa montujú priamo na vodovodnú batériu v kúpeľni alebo v kuchyni.
Trpí práčka, ale aj umývačka
Práčku je potrebné pravidelne odvápňovať. Len tým docielite, aby vám bez problémov slúžila dlhšiu dobu. Často sa používa čistiaca chémia na odstránenie usadenín a nečistôt.
Vďaka hĺbkovému čisteniu sa odstraňujú zvyškové nečistoty z tesnenia dvierok, potrubia a bubnu, kde sa časom hromadia usadeniny.
Tie okrem nepríjemného zápachu spôsobujú aj iné problémy. Môžu dokonca zašpiniť vašu bielizeň, čo nie je priam najpozitívnejšie zistenie.
Na trhu existuje už viacero pomôcok, ktoré dokážu predísť usadzovaniu vodného kameňa, čím aj predĺžia životnosť vašich elektrospotrebičov. Účinnými sú napríklad odvápňovacie zariadenia na báze magnetu.
Tie rozkladajú kryštáliky uhličitanu vápenatého na neškodný minerál, ktorý sa ľahko rozpustí vo vode a počas vypúšťania sa dostáva zo spotrebiča von.
Môžu sa použiť na odvápnenie práčky, umývačky riadu, ale aj ohrievačov vody. Zariadenie sa inštaluje pomerne jednoducho.
Je potrebné ho priamo zaskrutkovať na vodovodný ventil a pripojiť prívodnú hadicu daného spotrebiča za pomoci dodávaného tesnenia. Nezabudnite sa však uistiť, že nedochádza k žiadnemu úniku vody.
V zásobníku či v bojleri však takýto zmäkčovač nemá význam, keďe vodu ako takú nezmäkčuje, len mení jej štruktúru. Ak sa nechá odstáť, odmagnetizuje sa a jej štruktúra sa taktiež vráti na pôvodnú.
Úprava iónovýmenou
Pomocou tejto metódy odstránite z vody dopredu nastavený podiel vápnika. Spočíva na princípe výmeny iónov vápnika za ióny sodíka.
Medzi jej hlavné výhody patrí vysoká účinnosť a úplné zbavenie vody vápniku. Nevýhodou však môže byť pomerne vysoká cena, ale aj nutnosť pravidelnej údržby.
Ďalším problémom je samotná zámena vápnika za sodík. Zo zdravotných dôvodov sa príliš neodporúča zvyšovať koncentrácie sodíka, a to obzvlášť vtedy, keď už na vstupe voda určitý obsah tohto prvku obsahuje.
Okrem toho táto metóda znižuje pH vody, čo zo zdravotného hľadiska tiež nie je najvhodnejšie riešenie. Tento problém sa však dá vyriešiť tým, že filtrovanie budete používať len lokálne, teda v mieste, kde potrebujete veľmi kvalitný zdroj zmäkčenej vody.
Tiež si musíme uvedomiť, že úplná demineralizácia vody nie je žiaduca, využíva sa prakticky len v priemysle.
Vodný kameň v záchodovej mise
Ak máte v domácnosti vo všeobecnosti tvrdšiu vodu, častým splachovaním sa v misách WC vytvárajú hnedé usadeniny. Tie estetický dojem vašej toalete rozhodne nepridajú.
Vodného kameňa sa však zbavíte pomerne jednoducho. Ráno pred odchodom do práce nalejte do záchoda kuchynský ocot (nebojte sa tam vyliať aj celý liter) a nechajte ho pôsobiť celý deň.
Po príchode domov toaletu poriadne vydrhnite WC kefou. Tento postup však nemusí pomôcť v prípade, ak je vaša misa výrazne zanesená.
Vtedy vám pomôže roztok kyseliny soľnej. Za tento prípravok neminiete takmer žiadne peniaze a jeho účinok je pomerne vysoký.
Postup je tiež jednoduchý. Nalejte roztok do misy, nechajte ho krátku dobu pôsobiť a následne toaletu poriadne vydrhnite kefou.
Pomôže aj kyselina citrónová
Či zvolíte práškovú, alebo tekutú, na tom nezáleží. Postup je úplne zhodný s tým, aký sme uviedli v prípade octu a kyseliny soľnej.
Výhodou je, že kyselina citrónová nevytvára taký nepríjemný zápach ako ocot. Okrem toho ďalšou devízou tejto metódy je opäť nízka obstarávacia cena. Nezabudnime tiež na to, že ide o ekologickú alternatívu.
Ak sa vám po prvom použití octu alebo kyseliny citrónovej nepodarilo úplne zneškodniť vodný kameň, nezúfajte. Proces zopakujte a uvidíte, že výsledku sa dočkáte.
Okrem toho si môžete tiež vytvoriť vlastný roztok proti vodnému kameňu. Zmiešajte 1 diel octu, 1 diel vody a pol dielu citrónovej šťavy. Potom roztok nalejte do nádobky s rozprašovačom.
Samozrejme, tento postup nemusíte aplikovať len v prípade WC. Podobne môžete odstrániť vodný kameň aj z práčky či iných spotrebičov.
Coca-Cola
No, povedzme si úprimne, že po prečítaní nasledujúcich riadkov si asi rozmyslíte, aký nápoj si kúpite na ďalšom obede.
Na internete existuje veľa videí o tom, ako Coca-Cola dokáže účinne odmasťovať alebo navracať lesk. Okrem toho však dokáže odstrániť aj vodný kameň. Je to z toho dôvodu, že obsahuje v pomerne vysokej miere kyselinu citrónovú a fosforečnú.
Ako postupovať? Nalejte minimálne jednu dvojlitrovú fľašu do záchodovej misy. Nechajte ju pôsobiť aj celý deň, minimálne však aspoň 10 – 12 hodín. Po spláchnutí budete naozaj prekvapení.
Rady na záver
Samozrejme, na trhu nájdeme pomerne bohaté množstvo kvalitných prípravkov určených priamo na vodný kameň. Nezabudnite sa však pri používaní riadiť návodom výrobcu, aby ste daný chemický prípravok vždy použili len na vhodný materiál.
Vodný kameň spôsobuje problém aj na vodovodnej batérii. Potrite miesto citrónom alebo octovým roztokom a nechajte ho chvíľu pôsobiť.
Môžete použiť tampón alebo starú kefku na zuby, vďaka ktorej sa dostane do všetkých možných rohov. Dávajte však pozor! Napríklad lesklé chrómové batérie môžete kyselinou zničiť.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.