Často si to ani neuvedomujeme, ale miesta bez napojenia ku kanalizácii stále existujú. A nie je ich málo. Ako riešenie sa ponúka žumpa alebo o niečo viac sofistikovanejší septik.
Rozhodnúť sa medzi týmito dvoma alternatívami nie je vždy jednoduché, pričom je potrebné, aby ste zvážili niekoľko odlišných faktorov.
A čo je teda lepšia voľba? Žiaľ, jednotná odpoveď neexistuje, keďže záleží na možnostiach a preferenciách konkrétnych domácností.
Septik aj žumpu môžeme definovať ako zariadenia, do ktorých sa privádzajú a uskladňujú odpadové vody. Budujú sa predovšetkým na tých miestach, kde neexistuje možnosť odvádzať splaškové alebo odpadové vody do verejnej kanalizácie.
Využívajú sa aj v lokaliách, kde sa takéto odpadové vody nemôžu čistiť v samostatnej malej čističke odpadových vôd.
Žumpy
Najjednoduchší systém predstavuje klasická žumpa. Ide o miesto, kde sa skladuje odpadová voda a po jej zaplnení sa necháva odviezť do čističky odpadových vôd.
Avšak tu je potrebné zdôrazniť, že žumpa odpadovú vodu len zadržiava – teda ju nečistí, a práve z tohto dôvodu ju musíte pravidelne vyprázdňovať.
Foto: ReliableCesspool
Podľa najnovšieho zákona však občania majú povinnosť sa do konca roku 2021 pripojiť ku kanalizácii. Ide však len o prípady, kedy ľudia majú kanalizáciu „pod nosom“, ale napriek tomu dávajú aj tak prednosť žumpe.
Podľa novely zákona o vodách z 15. marca 2018 musi ten, kto prevádzkuje žumpu, dvakrát ročne poskytovať obci potvrdenie o tom, že žumpu vyviezol na ČOV.
Praktické rady
K jej vybudovaniu budete potrebovať stavebné povolenie, avšak ak jej zastavaná plocha nebude presahovať 25 m2 a hĺbka 3 m, postačí vám len ohlásenie. Je hlavne vo vašom záujme, aby bola žumpa vodotesná.
Vo všeobecnosti sa odporúča, aby bola lehota vyvážania odpadovej vody menšia ako raz za 20 dní, ak počítame dennú produkciu vo výške 120 litrov odpadových vôd na osobu za deň.
Potrebná veľkosť žumpy pre jeden rodinný dom s 5 osobami je približne 12, 5 m3. Na vyvážanie žumpy slúžia fekálne vozidlá, preto by mala byť umiestnená tak, aby k nej bol umožnený prístup tohto zariadenia.
Foto: Getpumpedli.org
Nezabudnite tiež dodržať normou stanovené vzdialenosti jej umiestnenia od budov a ďalších vodných zdrojov. Vzdialenosť od studne musí byť minimálne 5 m.
Dôležité tiež je, aby bol priestor žumpy dostatočne odvetraný pripojenou vnútornou kanalizáciou alebo samostatným vetracím potrubím. V súčasnej dobe je inštalácia žumpy výhodná len v objektoch, v ktorých nie je prístup k vodovodu.
Náklady závisia od očakávaní
Cena žumpy sa odvíja od jej rozmerov aj kvality materiálu a vyhotovenia. Najlacnejšie alternatívy kúpite za 450 eur, ale na trhu nájdete aj nákladnejšie vyhotovenia, ktoré presahujú hodnotu 1000 eur. Určité typy sa rádovo pohybujú v tisíckach eur.
Cena za vyvážanie závisí od konkrétnej oblasti, kde je žumpa umiestnená, ale aj od frekvencie tohto procesu. Ak by sa odpad vyvážal častejšie ako jedenkrát za mesiac, náklady by mohli vystúpiť aj na viac ako 500 eur za kalendárny rok.
Ďalšia alternatíva – septik
Septiky predstavujú sofistikovanejší variant, keďže dokážu vodu čiastočne vyčistiť a zvyšková vyčistená voda sa za určitých podmienok môže nechať vsakovať do zeme. Okrem toho ju môžete použiť aj napríklad pri zalievaní záhrad.
Hlavné výhody
Nezabudnite na to, že strop septiku musí byť vždy prikrytý pevným vekom. V každej komore musí byť prístup pre vyberanie usadeného alebo vyhnívajúceho kalu.
Čiastočné čistenie odpadových vôd umožňujú čistiace komory, ktorými tieto zdroje prechádzajú. Počet komôr udáva činnosť septiku – čím vyšší je ich počet, tým je septik účinnejší.
Väčšinou ide o trojkomorový systém, v ktorom sa v prvej záchytke usadzujú kaly na dne, pričom navrchu zostáva mastná časť odpadovej vody. V druhej časti sa zase odkaľuje jemnejšia časť. Tretiu časť tvorí už prečistená voda.
Foto: Peconic Green Growth
Ďalšou výhodou je skutočnosť, že septik nevyužíva žiadne prevzdušnenie. Ide teda o čistiareň vody s takmer nulovou potrebou údržby. Účinnosť organického čistenia dosahuje približne 60 %.
Veľkou devízou je, že nepotrebujete pripojenie elektrickej energie.
Je však potrebné zdôrazniť, že aj septiky sa odporúčajú používať len na malých rekreačných priestranstvách. V prípade využívania v trvalo obývaných objektoch do zemného filtra často unikajú rôzne hrubé nečistoty, a tým sa rýchlo redukuje jeho prietokovosť.
Okrem toho ak zrátame náklady na septik spolu so zemným filtrom, dostaneme sa takmer na rovnakú hodnotu ceny lacnejšej domovej čističky odpadových vôd.
Ako ich „vylepšiť“
Bežné septiky však nedokážu prečistiť odpadové vody dokonale. Po filtrácii nedosahujú takú úroveň čistoty, aby mohli fungovať ako jediný čistiaci mechanizmus.
Ich funkciu však môžete vylepšiť pomocou biologického zemného filtru. Aby ste zabezpečili minimálne nároky na prevádzku a energiu, musíte zemný filter situovať v miestach s dostatočným výškovým rozdielom medzi výškou prítoku na filter a výškou odtoku.
Foto: Balkandraincleaning
Výhodou zemných filtrov je nízka náročnosť na údržbu a spoľahlivá funkčnosť aj pri prerušovanej prevádzke. Z toho vyplýva, že prevádzkové náklady sú v podstate nulové. Ďalšou devízou je ich dlhá, takmer neobmedzená životnosť a pomerne vysoká čistiaca účinnosť.
Odhaduje sa, že po tom, ako voda prešla takýmto filtrom, miera jej vyčistenia dosahuje až 92 %. Problémom však je, že septik sa nedokáže účinne zbaviť fosfátov.
Nižšie prevádzkové náklady
Cena kvalitnejšieho septiku sa pohybuje v rozmedzí od 1000 do 3000 eur. Jeho prevádzkové náklady sú však cez rok podstatnejšie nižšie ako v prípade žumpy, keďže sa vyváža približne raz alebo dvakrát do roka..
Náklady naviac predstavuje výmena filtra. Ten však vydrží aj viac ako dekádu, avšak cena za jeden zásyp je približne 1000 eur.
Legislatívna stránka
V prípade, že nemáte možnosť napojiť sa na kanalizáciu, ako individuálny spôsob odvádzania odpadových vôd môžete zo zákona využiť buď žumpu, alebo domovú čistiareň odpadových vôd.
Ďalšou potenciálnou alternatívou je typ DČOV na báze septiku s filtračnou jednotkou, pričom musí existovať možnosť odberu vzoriek. DČOV musí mať, samozrejme, certifikát.
V aktuálnej verzii vodného zákona však už nenájdeme odborný termín septik. Legislatívnymi zmenami bol vypustený zo zákona už v roku 2002 (text je aktualizovaný).
Povoľujúcim orgánom štátnej vodnej správy je okresný úrad životného prostredia. Združenie miest a obcí Slovenska však upozorňuje, že v súčasnosti je len malý počet takýchto zariadení „legálne“ v prevádzke, keďže účinnosť čistenia nie je taká vysoká.
Okrem toho podľa nich vypúšťané odpadové vody nedosahujú kvalitatívne ciele stanovené Nariadením vlády SR č. 491/2002 Z. z., ktorými sa definujú limitné hodnoty ukazovateľov znečistenia odpadových vôd.
Výstavba septikov je však zakázaná - kto osadí septik, musí dodržať rovnaké podmienky ako pre žumpu, čiže ide v podstate o zbytočne predražený systém. Z tohto dôvodu sa septik nikde neuvádza, lebo ho žiaden úrad nepovolí.
Podľa vodného zákona tiež ten, kto akumuluje odpadové vody v žumpe, je povinný zabezpečovať ich zneškodňovanie odvozom do čistiarne odpadových vôd a na výzvu obce) alebo orgánu štátnej vodnej správy predložiť doklady o odvoze odpadových vôd najviac za posledné dva roky
Ak sa rozhodujete, či si radšej zaobstarať žumpu alebo septik, musíte najskôr zvážiť viaceré faktory. Dôležité je napríklad to, či riešite odvod odpadu z trvalo obývaného rodinného domu alebo len z rekreačného objektu.
Malé ČOV sa však môžu budovať len na tých miestach, kde je možnosť vypúšťania predčistených vôd do povrchového toku, do podzemných vôd cez dočisťovací systém. V oboch prípadoch je potrebné povolenie.
Obec alebo orgán štátnej vodnej správy môže žiadať predloženie dokladov o odvoze odpadových vôd najskôr od 15. septembra 2020; do 15. septembra 2020 môže žiadať predloženie dokladov o odvoze odpadových vôd vykonanom po 15. septembri 2018.
Budovanie malých domových ČOV na závlahy trávnikov je zakázané, pretože ide o infiltráciu odpadových vôd do podzemných vôd.
To znamená, že stavba malých domových ČOV sa povoľuje len v tom prípade, ak je možné vyústenie do nejakého recipientu – povrchového toku.
Nezabudnite zvážiť tiež možnosti pozemku, ale aj vlastné nároky na obsluhu. Ak je pre vás daná problematika „španielskou dedinou“, je dobré požiadať o radu odborníka, ktorý vám s výberom poradí.
V súčasnej dobe sa však z ekologického hľadiska stále viac odporúča budovanie vyhovujúcich domových čističiek odpadových vôd.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.