Eversheds Sutherland
BELIMO
INISOFT

Údržba vodovodných batérií – ako na to?

Myslíte si, že všetko vyriešite soľou alebo citrónom? Nasledujúce rady vás presvedčia o opaku. Pri údržbe musíte zohľadniť predovšetkým to, s akým materiálom pracujete.

Údržba vodovodných batérií – ako na to?

  • Téma |  10.05.2018 |  Diana Motúzová

Každé vybavenie v domácnosti si vyžaduje pravidelnú údržbu. Vodovodné batérie nie sú výnimkou. Ak budete nasledovať tieto rady a tipy, budú vaše vodovodné batérie dlhé roky vyzerať ako nové.

Určite poznáte ten pocit, keď si zakúpite novú vodovodnú batériu. Celý byt sa vám následne rozblýska. Tento elán vás však po niekoľkých použitiach prejde. Nemusí však.

Ak od začiatku budete dodržiavať správnu údržbu, vodovodná batéria môže byť dlhú dobu ozdobou vašej kuchyne či kúpeľne.

Osobitnú údržbu si vyžadujú predovšetkým určité špeciálne súčasti, ktoré sú neustále zaťažované tlakom a okolitými vplyvmi.

Pravidelná starostlivosť sa vám rozhodne vyplatí. Neznamená len bezproblémové používanie, ale aj predĺženie životnosti.

Pravidelnosť údržby

V prípade normálneho a pravidelného používania by sme mali naše vodovodné batérie čistiť minimálne raz za tri alebo štyri dni.

Pri súčasnom hektickom živote sa to zdá ako takmer nereálna úloha, avšak pravidelnosť vám zaručí, že pri ďalšom čistení nebudete potrebovať drahé a silné čistiace prostriedky.

Ak však patríte medzi ľudí, ktorí čistenie zanedbali a nevedia, ako ďalej postupovať, nezúfajte. Na trhu je v súčasnosti mnoho takýchto prostriedkov „silného kalibru“, ktoré dokážu napraviť aj to, čo považujete za nenapraviteľné.

Vybrať si môžete podľa svojho vkusu, ale nezabudnite sa držať jednej zásady – mali by byť použiteľné na pochrómovaný povrch a mať tekutú podobu.

Držte sa rád v návode. Obvykle je však postup jednoduchý. Nechajte dobre nasiaknuť hubku čistiacim prostriedkom, zašpinený povrch jemne vyčistite, veľmi opatrne povrch prepláchnite vlažnou až teplou vodou, osušte ju a na konci procesu ju vyleštite suchou mäkkou handričkou. Posledná etapa – do budúcna nezabudnúť na pravidelnú údržbu.

Čistiace prostriedky

Nezabudnite na to, že nie všetky čistiace prostriedky sú vhodné. Niektorými môžete docieliť opačný efekt – namiesto toho, aby sa vaše batérie krásne rozžiarili, materiálu len ublížite.

Postup čistenia vonkajšieho povrchu batérie sa v zásade príliš nelíši od čistenia ostatných povrchov výrobkov vo vašej domácnosti.

Ako sme už uviedli, používajte len tekuté čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú žiadne brusivá, teda rôzne abrazívne látky. Tým zaručíte, že nedôjde k žiadnemu mechanickému poškodeniu povrchu.

Určite nepoužívajte ani prísady proti korózii. Všeobecne platí, že prípravky, ktoré používate, by mali mať kyslosť v rozmedzí od 6 do 9 pH.

Na mosadzné povrchy zaberú aj „babské recepty“. Ľahko ich vyčistíte zmesou z polohrubej múky, soli a octu v pomere 1:1:3. Najskôr zmiešajte múku a soľ a následne pridajte ocot.

Miešajte dovtedy, dokým vám nevznikne tuhá pasta. Ak je povrch výraznejšie zašpinený, nebojte sa pridať aj viac soli.

Pochrómované povrchy sú zase veľmi citlivé a neznesú kontakt s akoukoľvek látkou. V tomto prípade teda určite nepoužívajte na čistenie ocot ani žiadne prostriedky, ktoré obsahujú kyselinu. Leštenie mäkkou handričkou s múkou však určite môže pomôcť. Minimálne pri menších nečistotách.

Chrómový povrch

Takéto batérie sú v súčasnosti najrozšírenejšie a najžiadanejšie na trhu. Ich povrch je vysoko odolný a taktiež jednoduchý na údržbu.

Ak je miera znečistenia pomerne nízka, postačí vám mydlová voda či saponát na umývanie riadu. Pri vysokom znečistení budete potrebovať spomenuté tekuté čistiace prostriedky.

Chrómový povrch je značne citlivý na chemické prostriedky. Pri výbere buďte teda obzvlášť opatrní. Škvrny odstránite pomerne jednoducho, a to použitím tekutých čistiacich prostriedkov na striebro.

Následne povrch opláchnite prúdom vody a osušte mäkkou látkou. Taktiež nezabudnite na to, že chrómový povrch nie je veľmi odolný voči zlúčeninám fosforu a chlóru.

Granitové batérie

Vyznačujú sa farbenou povrchovou úpravou z farbiva a akrylátového spojiva. Takýto materiál je silne náchylný na poškodenie pri hrubšom zaobchádzaní.

V tomto prípade odporúčame používať čisto len mydlovú vodu či saponát. Určite nepoužívajte abrazívne prostriedky alebo hubky s drsným povrchom. Mohlo by sa stať, že časť povrchu sa vám odštiepi.

Keramické batérie

Tento typ má lesklú farbenú povrchovú úpravu. Farby sú spevnené pomocou laku. Najideálnejšie by bolo, keby ste pri kúpe zvolili kombináciu – teda páku z chrómu. Tým zaistíte, že najviac zaťažovaná časť sa vám neodštiepi.

V prípade čistenia keramických batérií odporúčame rovnakú metódu ako pri granitovom type.

Bronzové batérie

Takýto povrch je určite menej náročný na údržbu, ani zaschnuté kvapky nie sú tak viditeľné. Ich čistota a kvalita sa dá udržiavať pomerne jednoducho.

Čistite ich vodou, mydlom alebo prostriedkami určenými na údržbu vodovodných batérií. Abrazívne či iné agresívne čistiace prostriedky by povrch nenávratne poškodili.

Perlátor a jeho údržba

Niektoré oblasti sa vyznačujú tvrdšou vodou. Ak patríte do tejto kategórie, čistite povrch batérií radšej častejšie, aby nedochádzalo k jeho zanášaniu vodným kameňom.

Nezabudnite tiež na čistenie perlátoru (sitka). Ak zistíte, že jeho povrch je výraznejšie zanesený, radšej zainvestujte a kúpte si nový. Ide predsa o kvalitu vašej vody.

Ak však chcete perlátor len vyčistiť, máte možnosť vybrať si zo širokej škály špeciálnych prostriedkov na odstránenie vodného kameňa.

Ak má vaša batéria perlátor, niekoľkokrát do roka ho vyberte a dobre prepláchnite. V sitku sa totiž môžu usádzať rôzne nečistoty.

U niektorých typov sa dá perlátor zosadiť aj rukou, niektoré batérie však majú ako súčasť príslušenstva aj prvok na odskrutkovanie.

Ak ste sa na odskrutkovanie rozhodli použiť kliešte, nikdy nezabudnite pod ne vložiť handričku alebo inú podložku. V opačnom prípade by ste povrch odreli.

Náradie

Servis si vyžaduje vhodné náradie. Nezabudnite tiež na originálne náhradné diely. Ak chcete skutočne zaistiť bezproblémový a rýchly servis, urobte nasledujúce kroky.

Prívodné potrubie musíte najskôr prepláchnutím zbaviť všetkých nečistôt, ako je napríklad piesok či rôzne zvyšky izolácie. Hlavným predpokladom pre bezproblémové fungovanie vodovodnej batérie je totiž správne uskutočnená montáž.

Do pozornosti tiež dávame jedno odporučenie – ak máte tvrdú vodu, zvážte radšej inštaláciu zmäkčovača, keďže tvrdá voda často značne skracuje životnosť kartuše.

Nesprávne tesnenie

Po určitom čase sa môže voda objaviť v okolí batérie. Vtedy máte problém s tesnením otočného výtoku, ktoré môže byť znečistené alebo poškodené.

Ak tomu tak je, musíte tesnenie urýchlene vymeniť. Takúto výmenu vykonávajte striktne podľa priloženého montážneho návodu. Nájdete ho aj na internetových stránkach výrobcu. Väčšinou tu nájdete aj čísla náhradných dielov.

Odporúča sa pred inštaláciou tesnenia správne namazať drážkové krúžky z tesniacej sady.

Čomu sa vyhnúť

Poďme si to teda zhrnúť. Určite nepoužívajte rôzne špeciálne prostriedky, ktoré nie sú vyslovene určené na takýto účel. Teda zabudnite na akékoľvek silné čističe na záchody či rôzne prášky. Určite si neželáte na vašej vodovodnej batérii žiadne škrabance či ryhy.

Dajte si pozor aj na kyselinu soľnú, ktorá sa často využíva v prostriedkoch na vodný kameň. Prostriedky s vysokým obsahom soli či chlóru môžu nenávratne poškodiť povrch batérie.

Pri čistení chrómového povrchu určite nikdy nepoužívajte chlorid alumínia, čistiace prostriedky s obsahom fosforu, rôzne kyseliny a alkydy s obsahom chlóru. Neodporúča sa ani hydrochlór a jeho deriváty, ktoré môžeme nájsť v čistiacich prostriedkoch určených na obkladačky a dlažby.

Neriedené prostriedky taktiež nie sú najvhodnejším riešením. Po odparení vody z roztoku budú chemikálie s povrchom reagovať, čím dôjde k jeho znehodnoteniu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Prečítajte si, koľko zaplatíte za vodné a stočné v tomto roku.

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Prinášame veľký prehľad cien naprieč regiónmi Slovenska.

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Podporu bude možné využiť aj na vybudovanie zelenej strechy.

X
X
X
X