Poradíme vám, ako postupovať pri rozbore vody, ale aj samotnom výbere filtračného zariadenia.
Vodné filtre majú zaistiť, aby sa kvalita vody, ktorú pijete, výrazne zlepšila a bola prospešná pre vaše zdravie.
Už roky sa traduje mýtus o tom, že prevarená voda je pre človeka nezávadná. Takýto postup určite dokáže do istej miery ovplyvniť prítomnosť baktérií vo vode, ale je len na vás, aby ste odhadli samotnú potrebnú dĺžku doby varu na ich odstránenie.
Ak však hovoríme o chemickom znečistení, filter sa stáva nevyhnutnosťou.
Kedysi sa filtráciou zaoberali predovšetkým vodárne. Postupne však na trh začalo prenikať množstvo prístrojov, ktoré môžeme použiť aj v domácnostiach.
Na trhu nájdeme v súčasnosti obrovský počet najrôznejších filtrov. Niektoré sú ideálnymi pomocníkmi pre problém s tvrdou vodou, ďalšie znižujú nadmerný obsah železa. Určité typy môžu naopak slúžiť na účinné odstraňovanie rôznych baktérií.
Nezabudnite na rozbor
Práve z tohto dôvodu je nevyhnutné, aby ste najskôr vykonali rozbor vody.
V prípade, že odoberáte pitnú vodu z verejného vodovodu, váš prevádzkovateľ má povinnosť poskytnúť všetky potrebné informácie o kvalite vody, ktorá je určená na spotrebu.
Pitná voda musí spĺňať stanovené limity indikátorov kvalitnej vody. Tie nájdete vo vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR č. 247/2017 Z. z.
Všetky potrebné informácie o kvalite vody z vodovodu preto získate u prevádzkovateľa verejného vodovodu, prípadne na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva.
V prípade, že odoberáte vodu zo studne, rozbor vykonávajú rôzne akreditované laboratóriá, ktorých služby spadajú aj pod kompetencie jednotlivých vodárenských spoločností.
BVS však varuje pred klamaním spotrebiteľa zo strany predajcov vodných filtrov. Hodnotenie kvality vody na základe vodivosti, ktorú často predvádzajú práve spomenuté subjekty, nevypovedá o prítomnosti škodlivín vo vode.
Vykonajte dôslednú analýzu
S výsledkami rozboru to však nekončí. Musíte tiež uskutočniť kompletnú analýzu rozboru. Len podľa toho zistíte, aké filtre na pitnú vodu budete potrebovať. Takáto analýza vám dodá všetky potrebné informácie.
Vďaka nej môžete zistiť, ktoré hodnoty sa nachádzajú v rámci normy či na hranici limitov. Ak určité hodnoty normu prekračujú, musíte zvážiť typ zakúpeného filtra.
Pri analýze je dobré zamerať sa predovšetkým na tvrdosť vody, množstvo chlóru, prítomnosť dusičnanov či množstvo mechanických nečistôt.
V súčasnej širokej ponuke filtrov sa však bežný človek orientuje len ťažko. My vám poradíme, ako postupovať pri výbere takéhoto zariadenia.
Správny filter na vodu by mal predovšetkým absolútne plniť svoj účel, a teda odstraňovať látky, ktoré sa nachádzajú vo vode a najviac jej škodia. Nezabudnite si dopredu urobiť meranie jednotlivých hodnôt, aby ste mohli v budúcnosti porovnať, koľko škodlivých látok sa po inštalácii odstránilo.
Poriadne si overte firmu, ktorá vám chce filter predať. Tá by vám dokonca mala meranie urobiť a oboznámiť vás s výsledkami.
Zvážte svoje potreby
Informácie sú nad zlato. V tomto prípade to platí stonásobne, keďže musíte presne vedieť, koľko vody potrebujete ošetriť.
Keď si vyberáte samotné filtračné zariadenie, mali by ste poznať jeho technológiu a výkonnosť. Niektoré zariadenia dosahujú až 98 % účinnosť, ale na trhu kúpite aj menej výkonné produkty, ktoré sú vhodné predovšetkým na krátkodobejšie použitie či ošetrenie výrazne menšieho objemu vody.
Informujte sa tiež o tom, akú životnosť má daný filter. Nezabudnite sa tiež predajcu opýtať, či je potrebné uskutočňovať opakovaný servis zariadenia alebo nahrádzať rôzne súčiastky. Zistite, koľko vás budú stáť tieto nadbytočné náklady.
Ak ste sa rozhodli pre kúpu filtračného zariadenia, overte si, či má tento produkt aj certifikáty kvality. Túto vodu budete piť vy a vaša rodina, a preto je vo vašom záujme, aby zariadenie aj v skutočnosti dosahovalo uvedenú a garantovanú kvalitu.
Aj keď sa hovorí, že kvantita neznamená vždy kvalitu, odporúčame nekupovať príliš lacné zariadenia. Myslite na to, že ide predovšetkým o investíciu do vášho zdravia.
Rozdelenie filtrov
Filtre môžeme deliť podľa toho, kam ich umiestnime. Prvým typom sú zariadenia, ktoré inštalujeme na „mieste použitia“. Niekedy sa hovorí aj o „point of use“ filtroch. Tie sa zasadzujú buď na kuchynskej linke, alebo pod ňou.
Voda sa do nich dostane pomocou kohútika alebo po prípade jeho funkciu plní prepínač filter – drez, ktorý sa umiestňuje na konci výtokového ramienka.
Podskupinou takýchto zariadení sú tzv. batériové filtre. V tomto prípade sa prepínač aj filtre inštalujú na koniec vodovodnej batérie.
Druhým typom sú filtre na vstupe, ktoré taktiež nazývame „point of entry“. Zvyčajne sa montujú na vodovodné potrubia priamo pri vstupe do domu.
Čo chcem z vody odstrániť?
Každý filter má svoje typické využitie, pričom pôsobí len na určitý druh znečistenia. Dôkladne si preštudujte návod. Tam sa dočítate, ktoré škodliviny filter odstraňuje, a naopak, na ktoré nie je určený.
Niekedy sa tiež môže stať, že zakúpený filter plne odstráni nežiadúce častice, avšak tie sa nahradia novými. Je to obzvlášť nebezpečné u takých látok, ktoré vo zvýšenom množstve prinášajú negatívne účinky. Môžu to byť rôzne chloridy, sírany či sodík.
Pamätajte si však, že vodný filter nie je zázračným vynálezom na všetko. Pri jeho použití sa totiž z vody môžu neželane odstrániť aj zdraviu prospešné látky, akými sú horčík či vápnik.
Dôležitá je aj pravidelná údržba
Filtre sa časom opotrebúvajú a tým strácajú svoju účinnosť. Pôsobenie vlhka, tepla, tmy či organických látok zapríčiňuje, že sa vytvárajú podmienky pre rast rôznych mikroorganizmov. Môže tak dôjsť ku bakteriálnej kontaminácii či rôznym chuťovým a pachovým problémom. Nezabudnite teda na pravidelnú údržbu filtrov.
Filtračné vložky si vyžadujú výmenu na regulárnej báze. V prípade mechanických vložiek je zistenie správneho času na výmenu pomerne jednoduché. Nečistoty sa tu zachytávajú priamo na vonkajšom okraji, a preto sa ľahko dozviete, kedy je potrebná kúpa novej vložky.
S chlórovou vložkou to nie je také jednoduché. Výrobcovia však odporúčajú, aby užívatelia menili takúto vložku aspoň dvakrát ročne v prípade, že ju inštalovali do hlavného prívodu vody do domu.
Ak ste ju inštalovali lokálne, výmenu uskutočnite minimálne raz za rok.
Ďalším ukazovateľom výmeny je aj objem pretečenej vody. V prípade, že prevýši hranicu 15 000 litrov, porozmýšľajte o kúpe novej vložky.
Pri dusičnanovej vložke je určenie správnej doby ešte zložitejšie. Je potrebné, aby ste poznali presnú koncentráciu dusičnanu sodného vo vašej vode.
Čím vyššia je miera jeho koncentrácie, tým častejšie budete musieť vložku meniť.
Bakteriologická vložka zachytáva predovšetkým tie súčasti vody, ktoré sa najťažšie filtrujú. Ide predovšetkým o rôzne pesticídy, insekticídy či E. coli baktérie. Doba výmeny je zvyčajne v rozmedzí od šiestich do dvanástich mesiacov.
V oblasti vodného kameňa výrobcovia odporúčajú podobný postup ako v prípade chlórovej vložky.
Metódy filtrácie
Podľa spôsobu filtrovania vody rozlišujeme viaceré typy filtrov. Prvou metódou je reverzná osmóza, počas ktorej sa voda pretlačí cez membránu. Jej póry následne zachytia všetky častice, ktoré sú väčšie ako molekuly vody.
Ďalším typom sú pieskové filtre. Tie sa zvyčajne využívajú na odstraňovanie mechanických nečistôt. Redukujú predovšetkým mangán či agresívny oxid uhličitý.
Na čistenie sa tiež využívajú UV filtre či lampy. Fungujú na princípe ožiarenia vody ultrafialovým svetom. Tým dochádza k efektívnemu zničeniu baktérií.
Rozšíreným typom sú aj uhlíkové filtre. Granule uhlíka sa vyznačujú schopnosťou naviazať nečistoty z vody, čo má vplyv aj na jej konečný vzhľad a chuť. Avšak dlho používaný uhlíkový filter rýchlejšie stráca svoju účinnosť.
V kúpeľni sa ako filtre používajú sprchové hlavice, ale aj práčkové filtre, ktoré zabraňujú tvorbe vodného kameňa. Na kuchynskej linke či v kávovaroch sa často využíva práve spomenutá reverzná osmóza či rôzne prietokové filtre.
Ohľadom metódy čistenia pomocou reverznej metódy sa však vedú početné diskusie. Mnohí odborníci tvrdia, že jej použitím dochádza k demineralizovaniu vody. Iné štúdie naopak poukazujú na to, že voda, ktorá sa prefiltrovala reverznou osmózou, je čistá, priezračná a zdravá.
Reverzná osmóza tak patrí medzi malý počet metód, ktorými sa dokážu odstrániť všetky kontaminanty, dokonca aj arzén či kyanid.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.