Eversheds Sutherland
INISOFT
INECS

Najväčšie priehrady sveta. Stavby, ktoré vyrážajú dych

Ohromujúce vodné diela možno nájsť po celom svete. Fascinujú vo všetkých smeroch - či už výškou, veľkosťou nádrže, alebo výkonom hydroelektrických jednotiek.

Najväčšie priehrady sveta. Stavby, ktoré vyrážajú dych

Foto: Youtube.com

  • Téma
  • 19.06.2018
  • Zuzana Žúžiová

Jinping-I, Čína

Toto vodné dielo na čínskej rieke Yalong patrí medzi najnovšie gigantické stavby sveta. Plánovanie projektov priehrad Jinping I a Jinping II sa začalo už v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Stavba prvej z nich sa začala v roku 2005 a bola dokončená v roku 2014.

Elektráreň má kapacitu 3 600 MW a vyrobí 16 až 18 TWh (miliárd kWh) ročne. Jej nádrž je vytvorená 305-metrovou oblúkovou priehradou, ktorá je najvyššia na svete. Dĺžka oblúku je 568 m a objem vody v rezervoári 7,7 mld. metrov kubických.

Stavba je známa aj korupčným škandálom, ktorých v tejto krajine, ktorá kombinuje voľný trh s vládou jednej strany pribúda.


Nurek, Tadžikistan

Nurecká priehrada bola postavená v rokoch 1961-1980 na rieke Vakhsh. Táto elektráreň zo sovietskych čias má inštalovanú kapacitu 3 015 MW.

Priehradné jazero má rozlohu 98 km2. Je 70 km dlhé a maximálne 1 km široké. Priemerná hĺbka je 107 m. Má objem 10,5 km3. So svojou výškou hrádze 304 m sa po Jinping-I radí na druhé miesto v rebríčku najvyšších priehrad na svete.

Výškou ich mala prekonať ďalšia tadžikistanská priehrada Rogun, avšak tá nebola nikdy dokončená. Jej stavba totiž bola po páde Sovietskeho zväzu opustená. Projekt, ktorý okrem iného spôsobil napätie so susedným Uzbekistanom obnovila tadžická vláda v roku 2017.

Foto: Wikipedia.org

Grande Dixence, Švajčiarsko

Grande-Dixence je priehrada vo švajčiarskom meste Hérémence v nadmorskej výške 2364 metrov. Mesto sa nachádza v kantóne Valais, ktorý obsahuje 56 % švajčiarskych ľadovcov a najväčšie množstvo vody v Európe.

S výškou 285 metrov je najvyššou hrádzou v Európe a do roku 1972 bola aj najvyššou na svete. Dnes je na piatej priečke. Priehrada bola postavená v rokoch 1950 – 1961. Poháňa štyri elektrárne s celkovou inštalovanou kapacitou 2 069 MW, pričom každoročne generuje približne 2 000 GWh.

Priehradné jazero Lac des Dix je veľké 4 km2 a jeho objem je 400 miliónov m3. Najväčšia hĺbka jazera je 284 metrov. Voda je do neho čerpaná aj z iných riek a nádrží, ktoré spolu vytvárajú komplex Cleuson-Dixence. Čerpacie stanice prepravujú vodu do Lac des Dix cez tunely s dĺžkou viac ako 100 km.

Foto: Valais.ch

Tri Rokliny, Čína

Táto priehrada na rieke Jang-c’-ťiang je najvýkonnejšia vodná elektráreň na svete. Bola postavená v rokoch 1994-2006.

Hrádza s výškou 185 metrov je dlhá viac ako 2 kilometre a široká 126 metrov. Vytvára priehradné jazero s rozlohou 1 085 kilometrov štvorcových a dĺžkou takmer 600 kilometrov.

Postupne bolo zabudovaných 32 generátorov s inštalovaným výkonom 22 500 MW. Každá vodná turbína má výkonovú kapacitu 700 MW a ročná produkcia elektrárne je až 80 TWh.

Kvôli stavbe priehrady museli vyvlastniť až 1,4 milóna ľudí a ďalšie štyri milóny ľudí museli presťahovať pre rozsiahle zosuvy pôdy a erózie, ktoré nastali počas stavby.

Foto: Greentechmedia.com

Itaipu, Brazília/Paraguai

Itaipu je priehrada dlhá 7,5 km, ktorá stojí na hraniciach Brazílie a Paraguaia na rieke Paraná. Itaipu znamená v preklade spievajúci kameň. Bola postavená v rokoch 1975-1982 a vďaka intenzívnemu dažďu sa ju podarilo napustiť už za dva týždne.

Do postavenia priehrady Tri Rokliny v Číne si držala prvenstvo v množstve vyrobenej elektriny a je 55. najvyššou priehradou sveta. Avšak nutno poznamenať, že tok rieky Jang-c’-ťiang je nevyrovnaný a čínska elektráreň ide na plný výkon len istú časť roka.

Itaipu v roku 2013 stanovila nový svetový rekord. Vyprodukovala 98,6 TWh, čo je pre predstavu toľko elektrickej energie, že by stačila Slovenskej republike na takmer 3,5 roka.

Elektráreň dokáže pokryť asi štvrtinu spotreby elektriny celej Brazílie a zhruba štyri pätiny spotreby Paraguaja.


Tarbela, Pakistan

Priehrada, ktorá je svojim objemom najväčšia na svete, leží na rieke Indus v Pakistanskej provincii Chajbar Paštúnchwá. Hrádza sa vypína do výšky 143 m nad dno pôvodného koryta rieky. Rozloha nádrže činní približne 260 kilometrov štvorcových.

Priehrada, ktorá bola stavaná v rokoch 1968-1977, bola navrhnutá pre predovšetkým na zachytávanie vôd pri povodniach, ale i na zavlažovanie a výrobu elektriny v hydroelektrárni. Celková kapacita jej štrnástich generátorov v súčasnosti dosahuje 3 478 MW. Aktuálne sú projektované ďalšie tri turbíny, po ktorých inštalácii by mal celkový výkon dosiahnuť 4 888 MW.

Keďže je rieka Indus napájaná vodou z topiacich sa himalájskych ľadovcov, obsahujú jej vody množstvo sedimentov. Vysoký objem usadenín spôsobil už niekoľko technických problémov, ohrozuje plánovanú kapacitu a tým aj životnosť priehrady. Odhaduje sa, že užitočná životnosť priehrady bude asi 85 rokov, tj. asi do roku 2060.


Xiluodu, Čína

Oblúková priehrada Xiluodu bola postavená na dolnom toku rieky Ťin-ša, ktorá je prítokom rieky Jang-c’-ťiang. Jej výstavba prebiehala v rokoch 2005 – 2014.

tretiu najvýkonnejšiu hydroelektrickú jednotku na svete a je štvrtou najvyššou na svete.

Jej celková výška je 285,5 m a dĺžka 700 m. Dve stanice sú vybavené deviatimi turbínami, z ktorých každá má celkovú výkonovú kapacitu 12,6 GW.

Jej nádrž má objem 12,67 mld. kubických metrov. Okrem výroby elektrickej energie pomáha pri prevencii pred povodňami a pri kontrole sedimentov.


Foto: Geocon.com

Fort Peck, USA

Leží neďaleko amerického mesta Glasgow na rieke Missouri. Po Tarbele je druhou najväčšou priehradou na svete. Dĺžka priehradného múra je 6409 m a výška 76 m. Jej nádrž je dlhá až 216 km a obvod 2 450 km, čo je viac ako dĺžka pobrežia Kalifornie. Celková inštalovaná kapacita jej generátorov je 185 MW a ročne generujú 1048 GWh.

Výstavba priehrady Fort Peck začala už v roku 1933, dokončená bola v roku 1940 a v roku 1943 začala vyrábať elektrickú energiu. Počas jej výstavby sa vyskytli viaceré problémy s porušením konštrukcie a v roku 2011 bola pri záplavách poškodená.

Foto: Billingsgazette.com

Atatürk, Turecko

Atatürkova priehrada (pôvodne Karababa) na rieke Eufrat v Juhovýchodnej Anatólii vTurecku bola postavená za účelom výroby elektriny a zavlažovania rovín v regióne. Výstavba prebiehala v rokoch 1983 – 1990.

Jej výška je 169 m a dĺžka 1819 m. Objemovo je treťou najväčšou priehradou na svete. Jej hydroelektráreň má inštalovaný výkon 2,400 MW a môže generovať 8 900 GWh elektrickej energie ročne.

Zavlažovací systém tohto vodného diela zásobuje gravitačným tokom prostredníctvom systému Şanliurfa Tunnel takmer 4 760 kilometrov štvorcových ornej pôdy. Dva tunely sú dĺžkou a prietokom najväčšími na svete postavenými na účely zavlažovania. Zásobník za priehradou zavlažuje ďalších 406 000 ha čerpaním na celkom 882 000 ha.


Foto: Temblor.net

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Tlaková kanalizácia: Kedy má zmysel ju riešiť a aké sú jej výhody?

Tlaková kanalizácia: Kedy má zmysel ju riešiť a aké sú jej výhody?

S tlakovou kanalizáciou môžete ušetriť na výkopových prácach a odkanalizovať aj oblasti, kde by gravitačná kanalizácia nefungovala. Moderné systémy naviac dokážu ovládať celý systém automaticky a odhaliť rôzne závady.

Agrofert odmieta prevziať zodpovednosť za chemikálie unikajúce z Istrochemu

Agrofert odmieta prevziať zodpovednosť za chemikálie unikajúce z Istrochemu

Z areálu bývalého Istrochemu v Bratislave roky uniká do podzemných i povrchových vôd veľké množstvo zdravie ohrozujúcich látok. Vedenie Agrofertu českého premiéra Babiša 10 rokov utajovalo výsledky geologického prieskumu.

Mladí Slováci vynašli efektívny čistič. Šetrí aj prírodu

Mladí Slováci vynašli efektívny čistič. Šetrí aj prírodu

Produkt košických študentov z Gymnázia Poštová prináša mnohé výhody.