Dvořák Hager & Partners
INNOGY
INECS

Ako správne vybrať vodovodnú batériu

Prečítajte si náš návod ako máte správne postupovať pri výbere vodovodnej batérie, alebo tiež armatúry.

vodovodná batéria

Foto: Fotolia

Pri zariaďovaní alebo rekonštrukcii domácnosti sú sanitárne zariadenia znakom vášho štýlu, ale aj zmyslu pre hygienu.

Kde bude vodovodná batéria umiestnená

V prvom rade si musíte ujasniť, v akom priestore bude vodovodná armatúra umiestnená a akú bude plniť funkciu. Od toho sa bude odvíjať všetko ostatné.

Vodovodné batérie rozdeľujeme podľa umiestnenia na niekoľko podkategórií. Okrem toho existujú aj ďalšie špeciálne typy vodovodných batérií, ale na tie sa teraz nezameriavame.

Základné rozdelenie

Prakticky všetky obchody rozlišujú tieto typy armatúr.

Drezové (kuchynské) batérie

Pri výbere nezabudnite, že drezové batérie by mali maž vyššie výtokové hrdlo, nakoľko v umývadle potrebujete viac priestoru. Taktiež je dôležité nezabudnúť na to, že drezovú batériu obsluhujete znečistenými rukami a podliehajú rôznym výparom i styku s rôznymi agresívnymi látkami.

Vyžadujú si častejšie umývanie. Kvalita kuchynskej batérie je preto mimoriadne dôležitá.

kuchynské batérie

Foto: Ablekbs.com

Umývadlové batérie

Dobrá umývadlová, alebo tiež kúpeľňová armatúra, musí spĺňať najmä nároky na denné využitie rôznymi členmi domácnosti. To znamená, že by mala mať jednoduché ovládanie a mala by byť odolná voči každodennému oplachovaniu.

kúpeľňová batéria

Foto: Kovshop.cz

Vaňové batérie

Ich využitie je v kúpeľni na vani alebo pred vaňou.

Výborné rozdelenie vaňových batérií nájdete v tomto videu:

Sprchové batérie

Sprchové batérie môžu byť nástenné alebo podomietkové. Ak chcete mať v sprchovom kúte ručnú i hlavovú sprchu, odporúčame zadovážiť si batériu s prepínačom. Sprchovú batériu si môžete vybrať kohútikovú alebo pákovú.

Bidetové batérie

Do kúpeľne alebo na WC pre bidet.

Typ montáže vodovodnej batérie

Samotné vodovodné batérie sa delia aj podľa spôsobu umiestnenia: na nástenné (tie sú upevnené na stenu na omietku), stojankové (inštalujú sa priamo na umývadlo či vaňu) a podomietkové (u tohto typu sa technika schová pod obklad).

Všeobecne možno povedať, že u bežných batérií sa stretnete s batériou s montážou týchto vodovodných armatúr.

Stenová batéria

Montuje sa na stenu na omietku.

Stojanková batéria

Montuje sa na okraj drezu, vane, dosku a podobne.

Podomietkové batérie

Pri podomietkových batériách (tzv. Wall Mounted Basin Taps) sa technika schová pod obklad.

podomietková batéria

Foto: Tapwarehouse.com

V prípade, že batériu iba vymieňate za novú, máte variant jasne daný.

Ak robíte väčšiu rekonštrukciu alebo máte možnosť typ montáže batérie nejako ovplyvniť, tak odporúčame skôr batériu stojankovú, ktorá poskytuje väčšie možnosti variantov a dizajnu.

Rozstup batérie

Pozor: pri nástenných batériách sa stretnete s rozstupom. Väčšinou ide o 100 alebo 150 mm. Rozstup, ľudovo tiež rozteč, je vzdialenosť rozstupu vodovodných rúr v stene. Najčastejšou chybou, ktorú ľudia pri kúpe stenových batérií robia, je tá, že si nezmerajú správny rozstup.

Ovládanie batérie

Na Slovensku, na rozdiel napríklad od anglosaských krajín, majú malý výskyt samostatne oddelené batérie, ktoré by zmiešavali vodu až v umývadle, či vani. Prakticky všetky batérie zmiešavajú vodu v tele, takže z výtokového hrdla vychádza už voda s finálnou teplotou.

Ak teda "gúglite" informácie o vodovodných batériách v zahraničných zdrojoch po anglicky, hľadajte výraz monobloc mixer tap. Samostatné kohútiky sú tzv. pillar taps.

Na Slovensku sú rozšírené najmä tieto typy.

Kohútikové batérie

Je to tradičný „historický“ typ. Klasické kohútikové batérie sa volia spravidla z dizajnových dôvodov, no oproti lacným pákovým batériám majú aj mnoho výhod v spoľahlivosti, či v paradoxne rýchlejšom nastavení správnej teploty.

Kohútikové batérie sú oproti moderným pákovým na tom podstatne horšie, odborníci odhadujú, že s pákovými batériami ušetríte oproti kohútikovým až 30 – 40 % vodného a stočného.

Pákové batérie

Pákové batérie (angl. monoblocs taps) sú jednoznačným trendom našej doby. Vynikajú nad klasickými svojou tesnosťou, kvalitou aj komfortom užívania.

Pákové vodovodné batérie, alebo tiež monoblokové kohútiky, fungujú podobne ako kohútiky, pretože zásoby teplej a studenej vody sú zmiešané vo vnútri vodovodného kohútika, ale teplota a prietok sa regulujú iba jednou rukoväťou - otočením doľava alebo doprava nastavujete teplotu. Plynulo a ľahko zmiešavajú teplú a studenú vodu na požadovanú teplotu.

páková batéria

Foto: Msplumbing.co.uk

Termostatické batérie

Aj keď sa to nezdá, tak táto zdanlivo malicherná vec úplne zásadne ovplyvňuje vašu peňaženku.

Termostatické batérie (thermostatic taps) môžu oproti bežným batériám ušetriť až 50 % vody. Automaticky zmiešavajú studenú a teplú vodu. Nastavíte požadovanú teplotu vody a batéria automaticky mieša teplú a studenú.

Sú bezpečné najmä pre deti, pretože majú bezpečnostnú poistku, ktorá zabráni opareniu. Ideálne sú vo vani a v sprche.

Ich nevýhodou je však zadržiavanie nečistôt a vodného kameňa vo vodovodnom poriadku. Termostat môže v týchto prípadoch zatuhnúť.

Termostatická batéria je kapitola sama pre seba. Pri nej si môžete nastaviť konštantnú teplotu vody (odporúča 39°) a tým vám odpadne akékoľvek nastavovanie a ladenie na požadovanú teplotu. Samozrejme, že takto docielite maximálnu úsporu vody a energie.

termostatická batéria

Materiál

Najčastejšie materiály kúpeľňových stav batérií sú brúsený chróm, leštený nikel a mosadz.

Výrobcovia často v tejto kategórii šetria, buďte preto veľmi obozretní. U brúseného chrómu aj lešteného niklu je hlavnou prednosťou perfektný vzhľad aj po mnohých rokoch, a teda aj praktickosť.

Dbajte na to, že materiály majú veľký vplyv na hygienickú nezávadnosť vody tečúcej z batérie, ktorú pijete.

Kvalita

Prvotným ukazovateľom kvality batérie je jej kartuša, ktorá je srdcom batérie. Kvalitná kartuša u pákovej batérie pozostáva z dvoch keramických doštičiek s otvormi.

Zdvihnutím páčky posúvate doštičky a ovplyvňujete prietok vody. Vytáčaním páky do strán regulujete pomer studenej a teplej vody.

Lacné batérie majú kartuše z plastových alebo menej kvalitných dielov, ktoré dlho neodolajú tlaku vody, vodnému kameňu a ďalším vplyvom. Batérie potom netesnia, kvapkajú, alebo sa zadrhávajú pri používaní páky.

Kvapkajúcim kohútikom nám môže odtiecť až 10 litrov vody za jednu noc. Kvalitné batérie vydržia bez závad viac rokov, či dokonca desaťročí.

Na našom trhu sa najviac predávajú batérie s kartušou s priemerom 35 mm. Funkčnosť, komfort a životnosť batérie závisí najviac práve na jej kvalite. Komfort batérie dáva veľkosť uhla otáčania pákou.

Čím väčší je uhol, tým ľahšie a presnejšie môžete nastaviť teplotu vody. Kvalitné batérie sa vyznačujú tichým chodom a dokonalou tesnosťou, teda nepotrebujú dlhodobo takmer žiadnu prevádzkovú údržbu.

Podstatným ukazovateľom kvality je aj samotné telo batérie. Veľmi kvalitné batérie sú napríklad z mosadze alebo z jej zliatin. Tieto odolávajú veľkým výkyvom teplôt a vlhka.

Ich údržba je podstatne ľahšia.

5. Dizajn

Ide o najpríjemnejšiu časť rozhodovania. Ak ste si už vybrali správny typ batérie, potom vám nezostáva už nič iné ako si vybrať vodovodnú batériu tak, aby ladila aj vášmu oku.

Základné pravidlo znie: v celej kúpeľni dodržujte oblé alebo hranaté tvary. Ak si vyberáte k umývadlovej batérii napríklad aj sprchovú batériu, tak nie je potrebné experimentovať – držte sa jednej série od rovnakého výrobcu. To je stávka na istotu.

Veľkosť samotnej batérie by mala byť správna k veľkosti zariadenia na ktorom je umiestnená. Vyvarujte sa malých batérií na veľkých umývadlách a naopak.

Tiež by ste mali zvážiť zaoblenie hrán napríklad vane a batérie. Pokiaľ máte celú kúpeľňu ladenú do dynamických ostrých liniek, kúpte si podobný tvar batérie.

Ak teda hľadáte nielen kvalitnú batériu, ale ide vám aj o ekonomickú stránku veci, tak pákové batérie sú pomerne jasnou voľbou, odporúčame však kvalitnejšie.

Na druhej strane, ak máte záujem o estetickú retro kúpeľňu, kohútiková batéria je jedoducho paráda. Termostatická zase poskytuje ozajstný komfort.

Desatoro na čo si dať pozor

Ešte niekoľko rád, ktoré odporúčajú odborníci. Pomôžu Vám neurobiť zbytočné chyby.

  1. Vždy kupujte iba značkové batérie. Kvalitnou batériou si ušetríte čas aj náklady na setvis, či výmenu novej po niekoľkých rokoch.
  2. Radšej si dvakrát zmerajte rozstup. Vyhnete sa tým zbytočným výmenám tovaru.
  3. Ak máte malé deti, potom preferujte pákovú alebo termostatickú batériu. Kohútikové batérie sú pre ne náročnejšie na používanie.
  4. Vždy dôsledne zvažujte, čo všetko budete pod batériou umývať. Najmä pri stojankových batériách si zmerajte výšku. Ak si napríklad umývate pod umývadlom aj vlasy, potom si zvoľte vyššiu, čo vám umožní väčší komfort pri umývaní.
  5. Montáž vodovodnej batérie je dobré zveriť profesionálom.
  6. Pri inštalácii niekoľkých batérií v kúpeľni vyberte všetky z jednej série od jedného výrobcu.
  7. Cena by mala byť uvedená vrátane kompletného príslušenstva k batériám – u vaňových armatúr to sú sprchová hlavica, hadica, odkladací či kĺbový držiak. Všetky typy musia obsahovať redukcie a krytky určené pre pripojenie batérie k rozvodu vody.
  8. Pred nákupom sa opýtajte, či je vybraná batéria vhodná pre vašu kúpeľňu. Otvorené zásobníky na teplú vodu a prietokové plynové ohrievače niekedy vyžadujú osobitnú armatúru alebo starostlivé nastavenie.
  9. Nezabudnite ani na dostatočne dlhý kohútik – spád vody by nemal dopadať na hranu či bok vane, umývadla či drezu. Mal by smerovať do stredu zariadenia, prípadne na jeho odpad. Do kuchyne zvážte možnosť batérie so spŕškou, sami časom oceníte praktickosť tohto riešenia.
  10. Zaistenie záručného i pozáručného servisu, rýchlosť opráv a dostatok náhradných dielov sú dôležitým hľadiskom. Nájsť by ste ich mali v podmienkach záručného listu.
 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako vybrať vodomer

Ako vybrať vodomer

Pred kúpou nového vodomeru potrebujete zvážiť niekoľko skutočností. Poradíme vám, na čo si dať pozor pred výberom nového zariadenia.

Cena vodného a stočného medziročne vzrástla takmer o jedno percento

Cena vodného a stočného medziročne vzrástla takmer o jedno percento

Vyplýva to z výročnej správy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. V prípade vodárenských spoločností zaznamenala nárast predovšetkým cena stočného.

Ako fungujú uhlíkové filtre na vodu

Ako fungujú uhlíkové filtre na vodu

Nevyznáte sa v obsiahlom delení filtrov na vodu? Predstavíme vám hlavné výhody uhlíkových filtrov, spôsob ich použitia aj cenové variácie.