Eversheds Sutherland
BELIMO
MARIUS PEDERSEN

Ako jednoducho sa dá zistiť tvrdosť vody

Okrem klasických testerov, ktoré si môžete zakúpiť v obchodoch, vám predstavíme domácke, ale aj presnejšie metódy merania tvrdosti vody.

Ako jednoducho sa dá zistiť tvrdosť vody

Foto: Pixabay

  • Téma |  07.03.2018 |  Diana Motúzová

Ľudia často nevedia, akým spôsobom môžu zistiť tvrdosť svojej vody. Avšak predtým, ako ju budeme merať, sa najskôr pozrime na to, čo vlastne samotný pojem znamená a čo tento jav spôsobuje.

Pod pojmom tvrdosť vody všeobecne rozumieme sumu obsahu vápnika a horčíka vo vode. Vyjadruje sa v hodnote mmol/l (teda milimol na liter).

Voda-portal.sk, Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk

Informácie o tvrdosti vody sa riadia nariadením vlády č. 496 / 2010 Z. z. Odporúčaná hodnota pre vápnik je viac ako 30 mg/l a pre horčík 10 – 30 mg/l. V nariadení je jasne uvedené, že výskyt týchto dvoch prvkov v pitnej vode je pre ľudské zdravie žiaduci.

Pri zisťovaní stupňa tvrdosti nám pomôže stupnica, ktorá rozlišuje medzi veľmi mäkkou, mäkkou, stredne tvrdou, tvrdou a veľmi tvrdou vodou.

Stupnica tvrdosti vody:

veľmi mäkká: < 0,5 mmol/l

mäkká: 0,7 - 1,25 mmol/l

stredne tvrdá: 1,26 - 2,5 mmol/l

tvrdá: 2,51 - 3,75 mmol/l

veľmi tvrdá: > 3,76 mmol/l

Rozlišujte medzi zdravotnými a technickými požiadavkami

Oba extrémy (príliš mäkká aj tvrdá voda) nie sú žiaduce zo zdravotného ani technického hľadiska. Je však potrebné zdôrazniť, že určiť optimálnu tvrdosť pitnej vody nie je jednoduché, keďže zdravotný predpoklad sa nemusí prekrývať s technickými požiadavkami.

Čo sa týka zdravotného hľadiska, prednosť dávame skôr tvrdšej vode, avšak nárast tvrdosti je tiež prospešný len do určitej miery. Vápnik nemá v žiadnom prípade negatívny vplyv na naše zdravie.

Odborníci naopak odporúčajú piť vodu s obsahom minerálnych solí, akými sú práve vápnik a horčík. Voda z vodovodného kohútika je teda najľahšie dostupným každodenným zdrojom vápnika pre náš organizmus.

Z technického hľadiska nie je vhodná ani príliš tvrdá, ani príliš mäkká voda. Druhý variant je agresívny a môže spôsobiť koróziu potrubia. Tvrdá voda naopak spôsobuje inkrustáciu potrubí a nádrží.

Problémy s tvrdou vodou

Nevýhodou tvrdej vody je aj jej slabá schopnosť rozpúšťať mydlo. Tým sa pri umývaní zvyšuje nielen jeho spotreba, ale aj spotreba samotnej vody.

Tvrdosť teplej vody predstavuje špecifickú kategóriu. Keď voda obsahuje hydrogénuhličitany, pri zohrievaní dochádza k odstraňovaniu oxidu uhličitého. Následne sa tieto hydrogénuhličitany vyzrážajú vo forme tuhého vodného kameňa na stenách varných nádob či bojlerov.

Ak máme tvrdú vodu, musíme automaticky používať väčšie množstvo pracieho prášku. V niektorých prípadoch ide o viac ako 30 %. Na obaloch často nájdeme údaj o množstve prášku, ktoré je potrebné použiť na pranie v závislosti od tvrdosti vody.

Daná skutočnosť určite nepredstavuje ekologickú alternatívu vo vzťahu k životnému prostrediu. Okrem toho prináša aj vyššie finančné náklady.

Vodný kameň sa tiež často usádza na stenách potrubí, nádrží, armatúr, ale aj kotlov. Keďže pri vyššej teplote sa ukladá rýchlejšie, výrazne sa skracuje doba životnosti týchto zariadení.

Vodný kameň totiž nevedie dobre teplo, a preto na miestach, kde sa nachádza hrubšia usadenina, môže dôjsť k prehriatiu a dokonca až k porušeniu steny kotla.

Okrem toho usadzovanie vodného kameňa na stenách spotrebičov predstavuje značné zvýšenie spotreby elektrickej energie. Možno budete prekvapení, ale len niekoľko milimetrov znamená nárast o desiatky percent.

Ako zistíme, že máme tvrdú vodu?

To, že máme doma tvrdú vodu, zistíme pomerne jednoducho. Hlavným ukazovateľom je vytváranie vodného kameňa pri jej varení alebo vyparovaní.

Najrýchlejšie sa práve preto prejaví na rýchlovarnej kanvici. Vodný kameň sa však môže hromadiť aj vnútri práčky. Pri bežnej manipulácii ho však len ťažko spozorujeme.

Ďalšou pomôckou, vďaka ktorej môžeme zistiť tvrdosť vody, je bežné umývanie riadu. Ak ho po umytí neutrieme, tvrdosť vody sa môže prejaviť taktiež vznikom bielych škvŕn na tanieroch či hrncoch.

O tvrdosti vody nám toho môžu veľa „povedať“ aj naše rastliny. Keď zalievame vodu do kvetináčov, pri jej odparovaní sa často na povrchu nádobiek vytvárajú biele mapky. To je signál toho, že stupeň tvrdosti vody je vyšší.

Ďalším indikátorom tvrdej vody je vytváranie povlaku na hladine kávy či čaju. Niektorí odborníci dokonca poukazujú na to, že prítomnosť tvrdej vody spôsobuje, že z niektorých jedál a nápojov sa strácajú aromatické látky.

Presnejšie zistenie tvrdosti

Ak sa chcete daným problémom do budúcnosti vyvarovať, je dobré, aby ste poznali tvrdosť vody vo vašej domácnosti. Predstavíme vám teda niekoľko spôsobov, ktorými môžete tvrdosť vody zistiť a zmerať.

Prvou možnosťou je informovanie sa vo vašej miestnej vodárni. Pracovníci by vám mali pomerne presne povedať, o aký stupeň tvrdosti ide.

Úplne jednoducho a takmer bez akýchkoľvek nákladov môžete test uskutočniť prostredníctvom bežnej výbavy v každej domácnosti – mydla. Vložte ho pod tečúcu vodu a sledujte, ako pení. Ak mydlo nevytvára takmer žiadnu penu, tvrdosť vašej vody je vysoká.

Test s mydlom môže slúžiť ako vhodná pomôcka na získanie základnej predstavy o tvrdosti vody, ale nie je najpresnejšou metódou, ako určiť jej presnú úroveň.

Ďalším možným spôsobom je titračná metóda. Využíva roztoky s rôznymi látkami (uhličitan horečnatý, chlorid amónny, čpavok), ktoré sa po kvapkách pridávajú do vzorky vody, až kým nezmení svoju farbu.

Tento postup je však pomerne náročný a nevyužíva sa na bežné zistenie tvrdosti vody v domácnosti. Môže však poskytnúť pomerne presný obraz toho, v akom stave sa vaša voda nachádza.

Postup je pomerne jednoduchý. Musíte pracovať presne podľa návodu. Čím väčší počet kvapiek potrebujete na zafarbenie, tým tvrdšia je voda.

Na zistenie tvrdosti sa dajú použiť aj elektronické prístroje. Tie môžu byť buď kontaktné (elektródy, ktoré sú ponorené do vzorky vody, určujú pomocou priechodnosti elektrického prúdu obsah rozpustených solí vo vode), alebo bezkontaktné (pomocou prístupu indukcie).

V súčasnosti vedú testery

Častou metódou je použitie testovacích prúžkov (testerov). Tento postup je jednoduchý a hlavne rýchly. Okrem toho sa cena týchto prúžkov pohybuje v pomerne prijateľnej hodnote, a to od 5 do 9 eur za balenie.

Ako postupovať pri zakúpení takýchto testerov? Prúžok na krátku dobu (stačí len jedna sekunda) ponorte do testovanej vody. Počkajte približne jednu minútu.

Po tomto intervale sa prúžok zafarbí do určitého odtieňu. Ten porovnajte so stupnicou, ktorá je priložená v rámci balenia. Na základe toho spoznáte tvrdosť vašej vody.

Takéto testery sú ideálnymi pomôckami na zisťovanie tvrdosti vody v umývačke riadu či v práčke.


Mohlo by vás zaujímať

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Ceny vodného a stočného v roku 2022

Prečítajte si, koľko zaplatíte za vodné a stočné v tomto roku.

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Koľko stojí vývoz žumpy v roku 2023? Prinášame porovnanie cien

Prinášame veľký prehľad cien naprieč regiónmi Slovenska.

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Podporu bude možné využiť aj na vybudovanie zelenej strechy.

X
X
X
X