Eversheds Sutherland
INISOFT
BELIMO

Zabudnite na membrány. Odstraňovať mikroplasty z vody je možné aj pomocou zvuku

Japonskí vedci vyvinuli zariadenie, ktoré dokáže oddeliť od vody rôzne druhy naozaj miniatúrnych mikroplastov. Posvietili si pritom najmä na jeden z najväčších zdrojov tohto znečistenia - práčky.

Zabudnite na membrány. Odstraňovať mikroplasty z vody je možné aj pomocou zvuku

Foto: Needpix

Mikroplastom sa v poslednej dobe venuje veľká pozornosť najmä kvôli ich vysokej miere výskytu a zložitosti ich odstraňovania zo životného prostredia.

Z hľadiska ich výskytu vo vodnom prostredí boli objavené v amazonských vodných ekosystémoch i najhlbších častiach oceánu.

Výnimkou nie je ani vysokohorské prostredie, ktoré zásobuje vodou krajinu ležiacu v nižších polohách, či oceánske ľadovce. V podzemných vodách boli zistené už aj na Slovensku, konkrétne na Žitnom ostrove.

Svetová zdravotnícka organizácia tento rok zaujala predbežné stanovisko o tom, že mikroplasty pre ľudské zdravie nepredstavujú riziko.

Avšak fakt, že ich ľudia najmä prostredníctvom pitnej vody skonzumujú veľké množstvo je pre mnohých nepríjemný. Navyše - nedávna štúdia zistila, že majú pravdepodobne škodlivý vplyv na dážďovky, ktoré sú nesmierne dôležitou súčasťou životného prostredia.

Mnohí výskumníci sa preto zameriavajú na to, ako vylepšiť filtračné systémy a technológie čistenia vody. Niektorí sa nechávajú inšpirovať prírodou - napríklad morskými živočíchmi, iní modernými nanomateriálmi. Pri hľadaní riešenia sa uplatňujú aj najmladšie vedecké talenty.

Až tretina mikroplastov vyteká spolu s odpadovou vodou z práčok. Foto: Piqsels

Membrány a filtre sa často ukazujú ako nepraktické, pretože sa ľahko upchávajú a pravidelne sa musia čistiť alebo vymieňať. Väčšina bežne používaných systémov však nedokáže zozbierať nič menšie ako 0,3 mm.

Japonskí vedci preto navrhli novú sľubnú metódu na zber takýchto mikroplastov pomocou akustických vĺn so skratkou BAW.

Ich vynález, ktorý popísali v štúdii publikovanej v časopise Sensors and Actuators B: Chemicals funguje na princípe zhromažďovania mikroplastov uprostred trojkanálového zariadenia.

Vedci z univerzity Shinshu sa zamerali na skutočnosť, že jedným z najväčších zdrojov mikroplastov v našich oceánoch sú práčky, informuje portál Phys. Typická práčka vypustí asi 10 000 vlákien na jeden 100 litrový cyklus prania.

Mnohé odevy sú vyrobené zo syntetických vlákien a čistiarne odpadových vôd v súčasnosti nie sú schopné zachytávať najmä tie najmenšie mikroplasty.


Nové trojkanálové zariadenie funguje na princípe akustických vibrácií so silou a amplitúdou, ktorá je vhodná konkrétnu pre dĺžku, priemer a stlačiteľnosť mikroplastu. Dva bočné kanály vytlačia čistú vodu, zatiaľ čo sa úlomky zhromažďujú v strednom kanáli. Celý proces trvá len asi 0,7 sekundy.

Rôzne typy mikroplastov majú rôznu hustotu, objem a stlačiteľnosť, čo spôsobuje odlišný akustický kontrastný faktor (ACF). Výberom šírky mikrokanálu, ktorá má byť polovicou vlnovej dĺžky vo vode sa častice indukujú a zhromaždia v strede trubice.

Pre experiment bol navrhnutý vzorec na výpočet najlepšieho akustického zamerania na cieľové mikroplastické vlákna Nylonu 6, PET a polystyrénových mikročastíc.

Miera zberu bola veľmi vysoká, 95% u PET a 99% u Nylonu 6, pokiaľ sa nezohľadňovalo minimálne množstvo častíc, ktoré sa prilepili na steny. Hydrodynamická sila vlákna narovnala, čo zabránilo upchávaniu kanálu.

Mnohé odevné mikroplastické vlákna vidno len pod mikroskopom. Foto: Wikimedia Commons

Častice boli sledované pomocou softvéru na analýzu pohybu. Vedci vidia budúce vylepšenia napríklad v použitím metód na minimalizáciu drsnosti mikrokanálov, čím by sa zabránilo priliepaniu mikroplastov na ich steny.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.