Macro Components
INNOGY
BELIMO

Filtračné systémy budúcnosti by mohli byť inšpirované morským živočíchom

Vedci skúmali, akým spôsobom manta veľká prijíma potravu. Veria, že ich zistenia by mohli inšpirovať vývoj nových filtračných technológií, ktoré z vody odstránia mikroplasty.

Filtračné systémy budúcnosti by mohli byť inšpirované morským živočíchom

Foto: Fotolia

Filtračných mechanizmov je doposiaľ málo

Štúdia vedcov z Oregon State University, ktorú publikovali vo vedeckom periodiku Science Advances, vysvetľuje, že raje filtrujú planktón spôsobom, ktorý by sa dal využiť v priemysle.

Najpoužívanejším typom filtra je sitový filter, ktorý funguje na princípe, že znečistená kvapalina prechádza membránami, ktoré obsahujú póry menšie ako čiastočky nečistôt,objasňuje jeden z autorov štúdie, biológ Jim Strother z OSU College of Science.

Ďalším používaným mechanizmom je hydrosolová filtrácia, ktorá sa uskutočňuje napríklad prostredníctvom filtrov zo sklenených vláken, ktoré sa využívajú v systémoch vykurovania, vetrania a klimatizácie. Existujú tiež cyklónové filtre, ktoré sa používajú vo vysávačoch, ktoré neobsahujú vrecká.

Vo svete existuje množstvo typov filtrov, ktoré sa používajú na rôzne účely, no všetky z nich sa zakladajú len na niekoľkých mechanizmoch,“ dodáva Strother.

Vedci nevedeli ako presne manty filtrujú planktón

Manty veľké môžu dorastať až do šiestich metrov a konzumujú tak, že počas plávania naberajú ústami vodu, ktorá obsahuje planktón. Ten strávia, zatiaľ čo zvyšnú vodu vylúčia.

Vedci boli pôvodne presvedčení, že manty potravu „preosievajú“ rovnako ako napríklad veľryby, teda že pri plávaní vodu ústami naberú a planktón v tele zadržia, kým zvyšnú vodu vypustia žiabrami.

Morská biologička Misty Paig-Tran si však všimla, že tieto raje ústa zatvárajú a prehĺtajú iba raz za niekoľko minút a nezdalo sa, že im žiabrami niečo odchádza. Vedkyňa teda uvažovala, že živočích sa preto nemôže kŕmiť typickým filtrovaním planktónu z vody, keďže „filter“, ktorým sú žiabre, by sa príliš rýchlo zaniesol a upchal.  

Problémom mnohých filtračných systémov je, že sa veľmi ľahko upchajú, pretože naberú čokoľvek. Manty túto situáciu riešia prostredníctvom lalokov v tvare listu, ktoré im slúžia na odrazenie častíc potravy od filtra.

Keď voda prechádza cez laloky, zvíri sa spôsobom, že čiastočky potravy sa od nich odrazia. Takto je raja schopná v tele udržať organizmy oveľa menšie ako sú jej póry, cez ktoré vodu filtruje.

Živočích inšpiruje priemyselnú filtráciu

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Viacerým vodárňam medziročne narástli tržby za vodné aj napriek covidu

Niektoré vodárenské spoločnosti zase zaznamenali prudší pokles tržieb.

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

Zmena klímy ohrozí vodné elektrárne na Amazonke

So zmenou klímy sa mení aj vodný tok a vodná energia v budúcnosti pravdepodobne v tejto oblasti ustúpi do úzadia.

Výzva „Veľké vody“:  Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Výzva „Veľké vody“: Hrozí, že dotácie budú musieť v plnej výške vrátiť štyri obce

Dôvodom sú závažné zistenia pri kontrole verejného obstarávania. Všetky obce však koordinujú kroky s Envirofondom, okrem jednej. Envirofond podal aj trestné oznámenie.