V Austrálii čistia vodu špeciálnym grafénom | VODA-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
INISOFT
MARIUS PEDERSEN

V Austrálii čistia vodu špeciálnym grafénom

Nová technológia umožňuje rýchlejšie, efektívnejšie a jednoduchšie čistenie vody pre 2,1 miliardy ľudí na svete, ktorí nemajú prístup ku kvalitnej pitnej vode.

V Austrálii čistia vodu špeciálnym grafénom

Foto: CSIRO

Pitie z prístavu v Sydney sa čoskoro môže stať realitou. Austrálski vedci vyvinuli novú metódu čistenia vody, ktorá môže potenciálne zachrániť milióny životov.

Vedci z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) navrhli vlastný typ grafénu, uhlíkovej formy, ktorá sa skladá z jednej vrstvy uhlíkových atómov v kryštalickej mriežke. Tento typ grafénu výskumníci pracovne nazvali „GraphAir“.

Grafén predstavuje prvý 2D materiál na svete, pričom je až 200-krát pevnejší ako oceľ. Jeho výhodou je však výrazná pružnosť a tenkosť. Membrány tejto látky sa už niekoľko rokov využívajú na čistenie vody, avšak táto nová vylepšená verzia predstavuje zásadný míľnik vo vývoji.

Takmer neviditeľné vlákno

GraphAir testovali na vodných vzorkách z prístavu v Sydney. Technológia bola taká účinná, že niekoľko nezávislých analýz zistilo, že pitie vody bolo bezpečné hneď po prvom prefiltrovaní.

Dong Han Seo, hlavný výskumný autor, povedal, že prístav zvolili ako testovacie miesto kvôli tomu, že táto voda sa vlastnosťami podobala primárnemu zásobovaniu vodou v oblastiach, kde bolo čistenie vody nevyhnutnosťou.

„Prístav v Sydney sme zvolili ako reprezentatívny zdroj vody, v ktorom sa nachádza zmes odtoku z ľahkého priemyslu a rezidenčných oblastí,“ konštatoval Seo.

Napriek tomu, že ide len o jednouhlíkový atóm, grafén je najsilnejším materiálom na svete. Avšak zvyčajne je hydrofóbny.

Na vyriešenie problému vytvoril austrálsky výskumný tím grafénové vlákno s mikroskopickými kanálikmi, ktoré by umožnilo pretekanie vody, ale zároveň by zamedzilo prieniku znečisťujúcich látok. GraphAir tak môžeme aplikovať na komerčne dostupné vodné filtre a okamžite zlepšiť ich výkon.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Koľko bude stáť presmerovanie vôd z bane v Nižnej Slanej? Štátny podnik vyhlásil súťaž

Vláda už začiatkom mája poverila Rudné bane, aby zabezpečili bezodkladnú realizáciu potrebných opatrení. Vyčlenila aj finančné prostriedky.

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

Odpadové vody v Európe čistíme stále viac. Sú však veľké rozdiely, ukázali čísla Eurostatu

V oblasti sekundárneho čistenia Slovensko aj naďalej dosahuje podpriemerné výsledky.

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Spriechodnenie aj obnova VD Gabčíkovo. Vodohospodári majú pripraviť štúdie

Cieľom je všade tam, kde je to možné, navrátiť Dunaj čo najbližšie k prirodzenému stavu. Vodohospodári aj dotknuté rezorty majú do niekoľkých rokov vypracovať ucelené plány.