Macro Components
INNOGY
INISOFT

Mikroplasty v pitnej vode zatiaľ nepredstavujú riziko pre ľudské zdravie

Mikroplasty podľa najnovšej analýzy WHO pravdepodobne neohrozujú zdravie ľudí. Organizácia však zdôrazňuje, že je potrebný ďalší výskum. Monitoring ich prítomnosti zatiaľ neodporúča.

Mikroplasty v pitnej vode zatiaľ nepredstavujú riziko pre ľudské zdravie

Regionálne rozdiely v miere prítomnosti mikroplastov v pitnej vode / Foto: WWF

O vplyvoch mikroplastov v pitnej vode na zdravie človeka sa toho v minulosti veľa nehovorilo. Väčší dôraz na túto problematiku začali klásť jednotlivé vlády až v posledných rokoch.

Dokonca aj pomaly čerstvá iniciatíva zo strany Európskej únie je dôkazom toho, že mikroplasty sa začínajú riešiť aj na nadnárodnej úrovni.

Nedávny návrh smernice totiž určuje povinnosť monitorovať prítomnosť mikroplastov prítomných vo vode. Na Slovensku úrady verejného zdravotníctva prítomnosť mikroplastov v pitnej vode nemerajú.

„Vzhľadom na to, že príjem mikroplastov pitnou vodou je nepravdepodobný, nevýznamný a neexistujú ani dôkazy o ich zdravotnom riziku pre človeka, nevyšetrujú sa štandardne v pitnej vode ani v iných krajinách a doposiaľ nie sú pre ich sledovanie a hodnotenie k dispozícií žiadne odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie ani európske smernice,“ uviedla ešte vlani pre Voda-portal.sk hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Len nedávno začala biť na poplach organizácia WWF, pričom poukázala na to, že bežný človek príjme za týždeň asi päť gramov mikroplastov, čo je približná hmotnosť jednej kreditnej karty.

Foto: WWF

Tieto zistenia tak slúžili ako jeden z podporných argumentov toho, prečo je problematiku plastov nutné riešiť na globálnej úrovni. Najnovšia analýza však poukazuje na to, že mikroplasty v pitnej vode s najväčšou pravdepodobnosť ľudské zdravie neohrozujú.

O mikroplastoch toho musíme vedieť viac

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) včera (22. augusta) vyzvala k ďalšiemu výskumu mikroplastov v životnom prostredí a ich možných vplyvov na ľudské zdravie.

Organizácia takisto zverejnila analýzu, v ktorej hodnotí potenciálne vplyvy mikroplastov na viacerých úrovniach. Požaduje tiež obmedzenie plastového znečistenia v prospech životného prostredia a zníženia vystavenia ľudí týmto látkam.

Foto: Pixabay

„Naliehavo potrebujeme vedieť viac o vplyve mikroplastov na zdravie, pretože sú všade – a to aj v našej pitnej vode,“ hovorí Maria Neira, riaditeľka odboru verejného zdravia, životného prostredia a sociálnych determinantov zdravia vo WHO.

„Na základe obmedzených informácií, ktoré máme, sa zdá, že mikroplasty v pitnej vode nepredstavujú zdravotné riziko na súčasnej úrovni. Musíme sa však dozvedieť viac. Je tiež nevyhnutné zastaviť nárast znečistenia plastmi po celom svete,“ dodáva.

Mikroplasty pravdepodobne ľudské zdravie neohrozujú

Podľa analýzy, ktorá sumarizuje najnovšie poznatky o mikroplastoch v pitnej vode, sa častice väčšie ako 150 mikrometrov pravdepodobne neabsorbujú v ľudskom tele.

Organizácia zároveň dodáva, že príjem menších častíc je pravdepodobne len obmedzený. Absorpcia a distribúcia veľmi malých mikroplastických častíc vrátane rozsahu nanočastíc však môže byť vyššia, hoci údaje sú extrémne obmedzené.

Absorpcia a distribúcia veľmi malých mikroplastických častíc vrátane nanočastíc však môže byť vyššia, hoci údaje sú podľa WHO extrémne obmedzené.

Svetová zdravotnícka organizácia zdôrazňuje, že na dosiahnutie presnejšieho hodnotenia vystavenia mikroplastom a porozumenia ich potenciálnym vplyvom na ľudské zdravie, je potrebný ďalší výskum.

WHO zároveň odporúča dodávateľom a regulátorom pitnej vody, aby uprednostňovali odstraňovanie mikrobiálnych patogénov a chemikálií, ktoré sú známymi rizikami pre ľudské zdravie. Ide napríklad o tie látky, ktoré spôsobujú smrteľné hnačkové ochorenia.

Podľa WHO má takýto prístup dvojakú výhodu – systémy čistenia odpadovej a pitnej vody, ktoré upravujú fekálny obsah a chemikálie, sú totiž tiež účinné pri odstraňovaní mikroplastov.

Dôležité je zamerať sa primárne inde

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách sa odkladá

Ministerstvo predloží právnu úpravu na rokovanie vlády až v roku 2020. Dovtedy sa chce radiť so ZMOS aj Asociáciou vodárenských spoločností.

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Dcéra BVS má nové predstavenstvo, problémy však pokračujú

Nominantov schválili vodárne jednohlasne. Nad Infra Services však aj naďalej visia otázniky.

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

ČOV a príklady dobrej praxe: Slovensko sa môže učiť z európskych skúseností

Najnovšia správa EEA poukazuje na hlavné výzvy v oblasti čistenia komunálnych odpadových vôd v Únii. Ponúka aj niekoľko príkladov dobrej praxe, ktorými sa môže inšpirovať aj samotné Slovensko.