Macro Components
INISOFT
BELIMO

V pitnej vode na Žitnom ostrove boli zistené mikroplasty

OZ Za našu vodu dalo vo švédskom laboratóriu testovať vodu z miestneho úradu Rovinka. V pitnej vode našli plastové častice.

Aktivisti našli v pitnej vode na Žitnom ostrove mikroplasty

Foto: Pexels

Vo vode z Rovinky zistilo švédske laboratórium mikroplasty veľkosti 75 mikrometrov v množstve osem častíc na liter. Oznámili to tento týždeň aktivisti z občianskeho združenia Za našu vodu.

Sedemdesiatpäť mikrometrov je asi ako hrúbka ľudského vlasu. To množstvo nie je veľké, ale keďže sme boli dlhé roky hrdí na to, že na Žitnom ostrove je kvalitná voda, nie je asi dôvod, aby sme pili mikroplasty,“ povedal podľa denníka Pravda na utorkovej tlačovej konferencii združenia jeho člen Dušan Velič.

Výsledky chcú aktivisti v ďalšom kroku porovnať s analýzami minerálnych a balených vôd.

Analýzu vzorky z Rovinky tiež postúpia Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), ktorá zdroj spravuje. Očakávajú, že BVS a následne aj ostatné vodárenské spoločnosti dajú otestovať ďalšie vodné zdroje.

Nechceme nikoho strašiť, voda v Rovinke je inak výborná. Pitím takejto vody prijmeme dva miligramy plastu ročne, čo je v podstate nič. Zoberme si však, že ten stav sa môže zhoršovať. Jedného dňa to môže byť päť gramov, kde už je vplyv otázny,“ konštatovala predsedníčka OZ Za našu vodu Annamarie Velič.

Minimálne polovica zistených plastov zrejme nepochádza z potrubia, pretože majú silikónový a teflónový pôvod. Aj keď aktivisti uznávajú, že na základe jednej vzorky to nemožno tvrdiť kategoricky.

Vodovodné potrubie z HDPE. Foto: Wikimedia Commons

Dušan Velič si myslí, že mikroplasty sa na Žitný ostrov pravdepodobne dostali z Dunaja. Výskyt mikroplastov v najväčšom vodnom toku na Slovensku by mala skúmať ďalšia analýza združenia.

Podľa nedávnej správy WHO mikroplasty pravdepodobne neohrozujú zdravie ľudí. Podľa nich sa čiastočky väčšie ako 150 mikrometrov v ľudskom tele pravdepodobne nevstrebávajú.

Predpokladá sa, že vstrebávanie menších čiastočiek je takisto obmedzené. Organizácia však zdôrazňuje, že je potrebný ďalší výskum.

Napriek vyhláseniu WHO vyšla nedávno nová európska smernica, ktorá určuje povinnosť monitorovať prítomnosť mikroplastov vo vode. Na Slovensku úrady verejného zdravotníctva však zatiaľ prítomnosť mikroplastov v pitnej vode nemerajú.

Zdá sa teda, že nateraz by sa mala pozornosť zamerať na výskyt iných látok v podzemných zdrojoch pitnej vody. To potvrdil napríklad aj posledný monitoring SHMÚ.

Ich analýzy preukázali, že v mnohých podzemných vodách na Slovensku sú nadlimitné koncentrácie organických chemikálií, ktoré majú preukázaný vplyv na rozvoj onkologických, neurologických a iných ochorení. Značná koncentrácia nadlimitných vzoriek bola zistená práve na území Žitného ostrova.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Budaj: Simulované záplavy pomáhajú v boji s klimatickými zmenami

Zvýšené prietoky majú byť krokom k periodicky opakovaným simulovaným záplavám v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja.

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Európa má potenciál oslobodiť až 50-tisíc kilometrov riek

Odstránenie nefunkčných a starých prekážok je najlepší spôsob spriechodnenia rieky, zdôrazňuje organizácia WWF Slovensko.

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov by malo byť prioritou do roku 2030

Správa o stave životného prostredia za rok 2019 zdôrazňuje, že na splnenie cieľa Envirostratégie 2030 musíme vyvinúť značné úsilie v realizácii opatrení na zlepšenie ekologického stavu vodných útvarov.