BELIMO
INISOFT

TOP 22 najčítanejších článkov o vode a vodnom hospodárstve v roku 2022

Pozrite si, ktoré témy v uplynulom roku rezonovali na Voda-portal.sk najviac.

TOP 22 najčítanejších článkov o vode a vodnom hospodárstve v roku 2022

Foto: Voda-portal.sk

Blíži sa koniec roka a s ním aj každoročná bilancia. Denník Voda-portal.sk sa tradične pozrel na to, aké články a témy najviac zaujali čitateľov, ale aj na to, či aj v tomto roku rástla naša čitateľská základňa.

Ak máte radi čísla a štatistiky, ste tu správne. Rovnako ste na správnom mieste aj v prípade, ak si chcete osviežiť pamäť a pozrieť si, na ktoré články ste v tomto roku klikli najčastejšie.

Čo hovoria čísla? O tom, že denník Voda-portal.sk každým rokom skvalitňuje svoj obsah, svedčí aj značný medziročný nárast čítanosti. Priemerná mesačná návštevnosť portálu podľa údajov Google Analytics vzrástla už na 13 000 unikátnych návštevníkov mesačne. Celkovo náš denník navštívilo takmer 150-tisíc unikátnych návštevníkov, čo je medziročný nárast o 14 %. Čitatelia si otvorili naše články v priemere 23 000-krát za mesiac, medziročne takmer o 20 % viac. Rekordom bol júl, kedy sa toto číslo vyšplhalo na viac ako 28-tisíc.

Celkovo sme za rok 2022 publikovali 370 článkov, z ktorých väčšina bola v úplnom znení prístupná len pre predplatiteľov. Tí okrem plného prístupu k textom na troch portáloch dostávali tiež printový mesačník o odpadovom hospodárstve a energetike. Novinkou v tomto roku bolo, že do printového mesačníka sme zaradili aj pravidelnú rubriku o vodách.

Tieto témy vás zaujali najviac

Aké témy vás najväčšmi zaujali? V roku, ktorý bol poznačený vplyvmi pandémie, ale aj dosahmi vojny na Ukrajine a energetickej krízy, čitateľov výrazne zaujímala otázka, ako sa vyvíjajú ceny vody. Veľkou témou boli dotácie z Plánu obnovy a odolnosti SR, ale aj prijatie novej regulačnej politiky a vyhlášok.

Rok 2022 bol takisto plný legislatívnych zmien. Čitatelia venovali veľkú pozornosť novele zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ako aj tomu, ako sa bude vyvíjať osud niekoľkých ustanovení z legislatívneho materiálu, o ktorých rozhodoval Ústavný súd SR. V letných mesiacoch rezonovala téma sucha a vodozádržných opatrení.

Denník Voda-portal.sk aj v roku 2022 prinášal originálne spravodajstvo, publicistiku, analýzy, rozhovory a informačný servis pre cieľové skupiny, ktorými sú podniky, samosprávy, ale aj dodávatelia tovarov a služieb pre vodné hospodárstvo, investori a vláda.

Naše články však zaujali aj širokú verejnosť, a to vďaka dobrému umiestneniu viacerých našich článkov pri vyhľadávaní cez Google či zdieľaniu článkov prostredníctvom sociálnych sietí, predovšetkým cez Facebook. Novinkou je, že nás nájdete aj na profesionálnej sieti LinkedIn.

Keby ste si chceli pripomenúť obsah všetkých našich zverejnených článkov, strávili by ste pri nich približne 30 hodín. My vám tento čas opäť ušetríme, keďže sme pre vás pripravili rebríček TOP 22 najčítanejších článkov za rok 2022. Prajeme príjemné čítanie a tešíme sa na ďalšie dobrodružstvo bádania v (ne)známych vodách aj v roku 2023!

TOP 22 najčítanejších textov v roku 2022

1. Ceny vodného a stočného v roku 2022

Prečítajte si, koľko zaplatíte za vodné a stočné v tomto roku.

Foto: Voda-portal.sk


2. Príspevok na obnovu domu pokryje rôzne nádrže na dažďovú vodu. Podmienky dotácie rozšírili

Podporu bude možné využiť aj na vybudovanie zelenej strechy.

Foto: Depositphotos


3. Aká nádrž na dažďovú vodu sa oplatí? Odborník vysvetľuje, ako si vybrať a čo zvážiť

V prospech nadzemných nádrží hovoria nižšie vstupné náklady, zásobník umiestnený pod zemnou však uskladní vodu lepšie a poskytne širšie využitie.

Foto: MEVA-SK


4. EXKLUZÍVNE: Zmeny v novele zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách

Prinášame konsolidované znenie schválených zmien v zákone č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a súvisiacich zákonoch.

Foto: Depositphotos


5. Na malé ČOV budú platiť nové požiadavky. MŽP navrhuje novelu nariadenia vlády

Návrh prináša nové dôležité požiadavky na malé ČOV do 50 EO v oblasti povoľovania, zriaďovania a kontroly prevádzkovania týchto čistiarní. Zmeny majú nadobudnúť účinnosť už o pár mesiacov.

Foto: Voda-portal.sk


6. Vznikne nový štátny fond. Podporí zadržiavanie vody aj koreňové ČOV

Agrorezort očakáva, že legislatíva by mohla nadobudnúť účinnosť o rok.

Foto: FB MPRV SR


7. Chcete si vybudovať vlastnú studňu? Nezabudnite na štyri hlavné kroky

Pamätajte na to, že aj vlastná studňa potrebuje povolenia.

Foto: Depositphotos


8. Podporia vodovody, kanalizácie aj ČOV. Envirofond spúšťa dotácie pre obce za 40 mil. eur

O dotácie môžu žiadať malé obce do 2 000 obyvateľov. Samosprávy čaká pri podávaní žiadostí viacero noviniek.

Foto: Voda-portal.sk


9. ÚRSO bude fungovať podľa nových pravidiel. Ukázal návrh vyhlášky, ktorá sa dotkne vodovodov aj kanalizácií

Ceny sa budú podľa novej vyhlášky počítať inak. ÚRSO si od zmien sľubuje, že prinesú podporu pre investície a obnovu vodovodov.

Foto: Depositphotos


10. Andrej Juris: O dvojzložkovej cene treba diskutovať. Tri oblasti však majú vyššiu prioritu

Zavedenie dvojzložkovej ceny pri vodnom a stočnom aktuálne nepatrí medzi priority vo vodárenstve. Najskôr treba riešiť tri naliehavé problémy, hovorí predseda ÚRSO Andrej Juris vo veľkom rozhovore pre Voda-portal.sk.

Foto: ÚRSO


11. Pitná voda sa bude dôkladnejšie monitorovať. EK prijala zoznam nových zlúčenín

Členské štáty majú do januára 2023 zaviesť do praxe nové požiadavky na monitorovanie. Tiež majú prijať opatrenia, ak dôjde k prekročeniu hraničných hodnôt.

Foto: Pixabay


12. Koreňové ČOV fungujú. Rakúsko ich má tisícky, zdôrazňuje odborník

Koreňové ČOV dokážu vyčistiť vodu na porovnateľnej úrovni ako klasická aktivácia. Ak sú dobre naprojektované, fungujú aj v zime, pripomína odborník.

Foto: Voda-portal.sk


13. Slovensko porušuje pravidlá v dvoch oblastiach vodného hospodárstva, tvrdí Komisia

Slovensko neaktualizuje mapy povodňových rizík. Pravidlá porušuje aj pri malých vodných elektrárňach. Čelíme tak ďalším právnym konaniam zo strany Európskej komisie.

Foto: Depositphotos


14. Vodárenský sektor sa bude riadiť novými pravidlami. Vyhláška ÚRSO prináša niekoľko zmien

Podľa novej vyhlášky sa bude prvýkrát postupovať pri vykonávaní cenovej regulácie na rok 2023. ÚRSO zapracoval do vyhlášky päť základných strategických cieľov novej regulačnej politiky.

Foto: Voda-portal.sk


15. Drahšie energie sa môžu premietnuť aj do nárastu cien vody, tvrdia vodárne

Ak sa cenová situácia v oblasti energií neupokojí, vodárenské spoločnosti budú musieť požiadať ÚRSO o navýšenie cien vodného a stočného.

Foto: Voda-portal.sk


16. Prepojenie vlastnej studne s verejným vodovodom je zakázané, upozorňujú liptovské vodárne

V takomto prípade hrozí zdravotné riziko, pripomína Liptovská vodárenská spoločnosť.

Foto: Depositphotos


17. Ústavný súd rozhodol. Pozastavil účinnosť časti zákona o verejných vodovodoch

Novelizáciu napadla ešte koncom minulého roka prezidentka. Reagovala na dve potenciálne sporné ustanovenia.

Foto: Voda-portal.sk


18. Štát by mal začať uvažovať o budovaní ďalších akumulátorov vody v krajine, myslí si SVP

Vodohospodári vysvetľujú, že obdobie sucha bude čím ďalej tým častejšie, a preto by sa mal každý obyvateľ zaoberať jej šetrením. Niektoré vodárne už museli pristúpiť k mimoriadnym opatreniam.

Foto: Voda-portal.sk


19. MŽP rozdelí prvé prostriedky na vodozádržné opatrenia z plánu obnovy. Má to však háčik

Podpora v rámci prvej vyhlásenej zelenej výzvy sa týka len dvoch oprávnených oblastí Slovenska. Na ďalšie podobné výzvy si musia subjekty z iných oblastí ešte chvíľu počkať.

Foto: Voda-portal.sk


20. Vlčanov rezort má nového štátneho tajomníka, skúsenosť má aj s vodným hospodárstvom

Ministerstvo bude mať od zajtra dvoch štátnych tajomníkov. Obaja majú prax vo vodnom hospodárstve. Nazreli sme do životopisu novej posily rezortu.

Foto: MPRV SR


21. Na Kysuciach budú mať zvýšenú protipovodňovú ochranu. SVP tu zrealizuje opatrenia za milióny eur

Práce by mali byť ukončené už o pár rokov.

Foto: Depositphotos


22. ÚRSO schválil novú regulačnú politiku. Chceme zabrániť cenovej diskriminácii, tvrdí

Platiť začne od januára budúceho roka.

Foto: Voda-portal.sk


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Inovujte svoj domov so senzorovými batériami. Čo o nich musíte vedieť?

Inovujte svoj domov so senzorovými batériami. Čo o nich musíte vedieť?

Senzorové batérie v toaletách sú hygienickejšie ako bežné kohútiky, pretože zabraňujú šíreniu baktérií dotykom. Sú ideálne pre komerčné budovy s vysokou prevádzkou, ale aj pre domáce použitie.

KONSOLIDOVANÉ ZNENIE: Nariadenie vlády č. 755/2004 Z. z. po novele schválenej 10.1.2024

KONSOLIDOVANÉ ZNENIE: Nariadenie vlády č. 755/2004 Z. z. po novele schválenej 10.1.2024

Konsolidované znenie nariadenia vlády SR, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 755/2004 Z. z., ktorým sa ustanovuje výška neregulovaných platieb, výška poplatkov a podrobnosti súvisiace so spoplatňovaním užívania vôd.

KONSOLIDOVANÉ ZNENIE: Zákon č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách po novele schválenej 25.11.2021

KONSOLIDOVANÉ ZNENIE: Zákon č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách po novele schválenej 25.11.2021

Prinášame konsolidované znenie schválených zmien v zákone č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a súvisiacich zákonoch po novele, ktorú schválila NR SR dňa 25. novembra 2021.