Zavedenie dvojzložkovej ceny pri vodnom a stočnom aktuálne nepatrí medzi priority vo vodárenstve. Najskôr treba riešiť tri naliehavé problémy, hovorí predseda ÚRSO Andrej Juris vo veľkom rozhovore pre Voda-portal.sk.
V slovenskom vodárenstve je aktuálne najdôležitejšie riešiť tri kľúčové oblasti. O potenciálnom zavedení dvojzložkovej ceny môžeme diskutovať, ale v súčasnosti nejde o najdôležitejšiu prioritu v sektore. Vodárenstvo totiž potrebuje výrazne zefektívniť svoje procesy. Musíme zabezpečiť, aby investície smerovali tam, kde je to najviac potrebné, uviedol predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris vo veľkom rozhovore pre denník Voda-portal.sk.
Podľa šéfa ÚRSO má podporný rámec na dosiahnutie týchto cieľov poskytnúť nová regulačná politika, ktorá začne platiť od začiatku budúceho roka. Vodárenské spoločnosti by tak mali získať motiváciu investovať do obnovy svojej infraštruktúry, a to systematicky a efektívne.
V článku sa dozviete:
- ako prebiehala príprava regulačnej politiky,
- na akých troch základných pilieroch stojí,
- ako chce ÚRSO motivovať vodárenské spoločnosti k znižovaniu strát vody v distribučnej sieti,
- ako chce úrad motivovať vodárne k vyšším investíciám,
- ako sa ÚRSO pozerá na otázku zavedenia dvojzložkovej ceny v prípade vodného a stočného,
- čo podľa Andreja Jurisa môže zabezpečiť, aby investície vodární boli inteligentné,
- na čom aktuálne ÚRSO pracuje v oblasti regulácie vodárenstva.
ÚRSO na konci marca schválil novú regulačnú politiku. Aké zmeny má priniesť vo vodárenskom sektore?
Príprava novej regulačnej politiky trvala vyše roka. Mali sme spoločnú komisiu so zástupcami Regulačnej Rady na prípravu tohto strategického dokumentu, ako aj viacero pracovných skupín, v rámci ktorých sme konzultovali jednotlivé návrhy. Po prvýkrát sme takisto využili pracovné skupiny so zástupcami regulovaných subjektov, teda rôznymi asociáciami, ktoré tieto subjekty združujú.
V prípade vodárenstva stojí nová regulačná politika na troch základných pilieroch. Jednak ide o vytvorenie podmienok na viac investícií, a to najmä do obnovy existujúcej vodárenskej infraštruktúry, ako aj na zvyšovanie efektívnosti, teda znižovanie strát. Dôležitým pilierom je aj zabezpečenie ekologizácie alebo prístupu k čistým zdrojom vody.
Chceme vodárne motivovať
Ak porovnáme stav slovenského vodárenstva s viacerými ďalšími európskymi krajinami, okrem vysokého investičného dlhu bijú do očí aj nadpriemerne vysoké straty vody v potrubiach. Spomínali ste, že jedným z kľúčových pilierov má byť aj zvyšovanie efektívnosti v tejto oblasti. Ako to bude vyzerať v praxi?
V rámci vodárenstva vnímame ako problém vysokú mieru strát v potrubiach, pričom aj v porovnaní s Európskou úniou sme vysoko stratoví. Chceme prísť s motivačným prvkom, ktorý zvýši efektívnosť v tejto oblasti. Radi by sme zaviedli určitý index strát alebo mechanizmus na benchmarkovú úroveň strát, ktorú vnímame ako primeranú.
V podstate vodárenské spoločnosti s vyššími stratami, ako je benchmarková úroveň, by znášali aspoň časť z navýšených nákladov. Tak budú motivovaní doťahovať sa na tento benchmark. A zase vodárenské spoločnosti, ktoré majú nižšie straty ako tento benchmark a ktoré sú teda efektívnejšie, by si mohli nechať časť týchto úspor ako odmenu. A tým pádom by mali ešte väčšiu motiváciu byť efektívnejšími aj v budúcnosti.
Keď hovoríme o benchmarku, v akých hodnotách sa pohybujeme?
Zostáva vám 76% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.