O dotácie môžu žiadať malé obce do 2 000 obyvateľov. Samosprávy čaká pri podávaní žiadostí viacero noviniek.
Obce s počtom obyvateľov do 2 000 sa môžu uchádzať o podporu na budovanie infraštruktpry. Environmentálny fond dnes (22. augusta) otvoril novú výzvu na predkladanie žiadostí o dotácie na verejné vodovody, kanalizácie a čistiarne odpadových vôd. Samosprávy zároveň môžu žiadať aj o úvery na pokrytie minimálnej finančnej spoluúčasti.
Na tlačovej besede o tom dnes informovali minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a riaditeľ Environmentálneho fondu Ľubomír Vačok. Záznam celej tlačovej besedy nájdete nižši v článku. Všetky dokumenty výzvy, vrátane hodnotiacich kritérií a príručky pre žiadateľov, si môžete stiahnuť cez odkaz v závere tohto textu.
V článku sa dozviete:
- čo chce ministerstvo dosiahnuť novou výzvou,
- aký je investičný dlh v obciach do 2 000 obyvateľov,
- ktoré z malých obcí dostanú prioritu pri posudzovaní žiadostí,
- aké zmeny Envirofond zaviedol a prečo k nim pristúpil,
- o aké financovanie môžu žiadať obce, ktoré neuspejú so žiadosťou o dotáciu.
Foto: Voda-portal.sk
Budaj: Mnohé dotácie sa minuli účinku
Environmentálny fond dnes spustil výzvu na 40 miliónov eur, v rámci ktorej môžu obce do dvetisíc obyvateľov získať dotáciu na budovanie vodárenských zdrojov, verejných vodovodov, verejných kanalizácií a čistiarní odpadových vôd (ČOV). O dotáciu sa môže uchádzať približne 1 400 obcí, ktoré spĺňajú veľkostné kritérium.
Zmeny v rámci novej výzvy Environmentálneho fondu podľa ministra J. Budaja uľahčia samosprávam získať peniaze na budovanie vodárenskej infraštruktúry a na ďalšie environmentálne projekty. Vyzdvihol, že Envirofond takto podporí obce, ktoré sa nevedia dostať k eurofondom.
Ako minister ďalej podotkol, extrémne sucho spôsobuje čoraz väčšie problémy v zásobovaní obyvateľov vodou, v poľnohospodárstve, lesníctve aj vodnom hospodárstve, pričom Slovensko podľa neho v zásobovaní vodou a v čistení odpadových vôd dopláca na ľahostajnosť predchádzajúcich vlád.
Ján Budaj | Foto: Voda-portal.sk
„Dôsledky nedostatočnej práce predchádzajúcich vládnych garnitúr dnes pociťujeme všetci. Slovensko je v odvádzaní odpadových vôd na chvoste EÚ a porovnáva sa so štátmi ako Rumunsko, Albánsko, Srbsko, či Bosna a Hercegovina. Navyše, v minulosti mnohé dotácie skončili bez reálneho zlepšenia životného prostredia a zvýšenia komfortu života ľudí na vidieku. Týmto praktikám je koniec,“ povedal minister.
Vačok: Envirofond sa poučil z histórie
Podľa Ľubomíra Vačoka, riaditeľa Environmentálneho fondu, investičný dlh Slovenska v prípade vodovodov v obciach do 2 000 obyvateľov predstavuje približne 1,3 mld. eur. Pri kanalizáciach a ČOV ide o takmer 1,6 mld. eur.
„Túto výzvu sme pripravili na základe skúseností z minulých rokov. Vieme, že bola medializovaná kauza ohľadom „Veľkých vôd“ 2020,“ povedal Ľ. Vačok odkazujúc na kauzu, v rámci ktorej fond vlani podnikol aj trestno-právne kroky. „Environmentálny fond sa z tejto histórie poučil a výrazne prepracoval podmienky poskytnutia dotácie práve pre budovanie infraštruktúry.“
Ľubomír Vačok a Ján Budaj | Foto: Voda-portal.sk
„Oproti predošlým rokom sme pripravili priorizáciu výzvy a rozdelili sme to na dve časti,“ vysvetlil šéf Envirofondu.
Zostáva vám 55% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.