V prospech nadzemných nádrží hovoria nižšie vstupné náklady, zásobník umiestnený pod zemnou však uskladní vodu lepšie a poskytne širšie využitie.
Akumulačné nádrže na zachytávanie dažďovej vody sú jednou z možností ako znížiť spotrebu vody v domácnosti. Dažďová voda zo zásobníka môže poslúžiť na zavlažovanie rastlín, ale napríklad aj na splachovanie toalety. Novinky súvisiace s nádržami na dažďovú vodu prinášame na Voda-portal.sk pravidelne.
V aktuálnom roku 2022 sa domácnosti budú môcť uchádzať o dotácie na obnovu rodinných domov, ktoré majú popri energetických opatreniach pokrývať aj akumulačné nádrže na dažďovú vodu. Príspevok pritom bude možné využiť na nadzemné zásobníky, ako aj na nákladnejšie nádrže umiestnené pod zemou.
Dopyt po zachytávaní a využívaní dažďovej vody môže v budúcnosti zároveň rásť aj z ekonomických dôvodov. Hoci v súčasnosti slovenské domácnosti platia za pitnú vodu jedny z najnižších cien v EÚ, v nasledujúcich rokoch sa to môže zmeniť. Vodárenské spoločnosti dlhodobo upozorňujú na vysoký investičný dlh a neprimerané nastavenie súčasných cien.
S rastúcimi cenami vody pritom bude návratnosť investícií do nádrží na dažďovú vodu klesať. Tá sa v súčasnosti pohybuje rádovo v rokoch, v niektorých okresoch Slovenska však môže ísť aj o desiatky rokov.
Podľa čoho sa zorientovať v ponuke na trhu? Kedy si vybrať nadzemnú a kedy podzemnú nádrž na dažďovú vodu? Ako odhadnúť vhodný objem zásobníka? O odpovede na tieto a ďalšie otázky sa s nami podelil Robert Brožek, obchodný zástupca rožňavskej spoločnosti MEVA-SK, ktorá v oblasti zachytávania dažďovej vody poskytuje rôzne riešenia, pri ktorých príprave a realizácii úzko spolupracuje so spoločnosťou MANADA Trading.
Nadzemné nádrže sú lacnejšie, ale poslúžia menej
Pri rozhodovaní medzi nadzemnou a podzemnou nádržou na dažďovú vodu by mala podľa R. Brožeka každá domácnosť vziať do úvahy viacero faktorov. „Je potrebné zvážiť, aký je a bude hlavný účel zachytenej dažďovej vody, ekonomické možnosti domácnosti, ale aj výhody a nevýhody jednotlivých systémov,“ priblížil odborník.
Jednou z hlavných predností nadzemných riešení je pomerne rýchla inštalácia a jednoduchá inštalácia. V prospech nadzemnej nádrže hovoria tiež nižšie vstupné náklady.
Na druhej strane treba myslieť na to, že nadzemné zásobníky umožňujú obmedzené využitie len počas niekoľkých mesiacov v roku. „Voda v nadzemnej nádrži degraduje rýchlejšie ako v podzemnej, najmä vplyvom teploty a svetla,“ vysvetlil R. Brožek s tým, v prípade, ak je nádrž otvorená, zásobník vody sa môže stať liahniskom hmyzu, napríklad komárov.
V neprospech nadzemných nádrží hovorí tiež väčšia priestorová náročnosť, ktorá s rastúcim objemom, prirodzene, rastie. A zabúdať sa neoplatí ani na to, že nadzemnú nádrž treba v zimnom období vyprázdniť.
Podzemné nádrže sa uplatnia širšie
Výhodou akumulačných nádrží na dažďovú vodu, ktoré sú umiestnené pod zemnou, sú široké možnosti využitia. Voda z takéhoto zásobníka môže po integrácii systému nájsť využitie, napríklad pri splachovaní WC, praní aj umývaní.
Prednosťou v porovnaní s nadzemnou nádržou je celoročné využívanie zásobníka. „V prípade nedostatku dažďovej vody sa dá zabezpečiť automatické dopúšťanie pitnej vody,“ vysvetlil R. Brožek.
Podzemná nádrž na dažďovú vodu | Foto: Voda-portal.sk
Vďaka tomu, že nádrž je pod zemou, podpovrchový zásobník dažďovej vody nepredstavuje prakticky žiadne priestorové obmedzenie. Voda v nádrži pod zemou má zároveň ideálne podmienky skladovania, a to konštantnú teplota a tmavé prostredie.
Pri rozhodovaní medzi nadzemnou a podzemnou nádržou však treba vziať do úvahy aj nevýhody. Tými sú v prípade podzemných riešení najmä vyššie vstupné náklady. Pripraviť sa však treba aj na zložitejšiu inštaláciu, pretože takýto typ nádrže si bude vyžadovať vykopanie jamy a stavebný zásah.
Pri výbere objemu nádrže myslite dopredu
Ďalšou dôležitou otázkou pri výbere vhodnej nádrže na dažďovú vodu je, ako správne určiť objem zásobníka. Na výpočet objemu pri návrhu riešenia podľa R. Brožeka dobre poslúžia tabuľky, ktoré pracujú s priemernými hodnotami, akými sú spotreba vody na člena domácnosti, veľkosť plochy, z ktorej sa bude dažďová voda odvádzať či zrážkové úhrny v danej lokalite.
„Do celkového prepočtu je potrebné zohľadniť aj veľkosť záhrady, a to nie len v súčasnosti, ale aj prípadne akú veľkú plochu klient plánuje polievať v nasledujúcich rokoch. Je tiež dôležité uvedomiť si, že zrážky sa pravdepodobne budú čoraz častejšie vyskytovať v nepravidelných cykloch a striedanie dlhého obdobia sucha s extrémnymi zrážkami bude častejšie. A s tým bude treba taktiež počítať pri výpočte objemu nádrže,“ podotkol R. Brožek z MEVA-SK.
Čoraz dôležitejšiu rolu pri rozhodovaní budú podľa odborníka zohrávať ekonomické faktory. „Cena pitnej vody, teda vodné a stočné, je aktuálne priemerne okolo 1,5 eura za meter kubických, čo je jedna z najnižších hodnôt v rámci EÚ. Cena vody už nebude nižšia, naopak,“ predpokladá R. Brožek.
Ako zároveň pripomína, priemerné ceny vody v Európe sú oproti Slovensku dvojnásobne až štvornásobne vyššie. Slovensko má podľa R. Brožeka zatiaľ výhodu v tom, že pitnej vody je v krajine dostatok.
„Ale prečo používať pitnú vodu aj na účely splachovania, prania alebo polievania? Voda je a bude surovinou 21. storočia. Preto by sme pitnou vodou mali šetriť v maximálnej možnej miere. Dažďová voda je zadarmo a v niektorých oblastiach využitia má neporovnateľne lepšie vlastnosti ako upravovaná voda z kohútika,“ uzavrel R. Brožek.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.