Macro Components
INNOGY
BELIMO

Problémy s eurofondovým projektom musela OVS riešiť aj vlani

Komplikácie pretrvávajú už dlhšiu dobu. Vedenie OVS kritizuje nedôsledne vykonanú prácu zo strany zhotoviteľa.

Problémy s eurofondovým projektom musela OVS riešiť aj vlani

ČOV Nižná nad Oravou / Foto: OVS, a. s.

Oravská vodárenská spoločnosť vlani hospodárila so ziskom. Problémy jej však stále spôsobuje projekt „Zásobovanie vodou a kanalizácia oravského regiónu, etapa 2“. Vyplýva to z výročnej správy, ktorú nedávno zverejnila na svojej webovej stránke (odkaz pre predplatiteľov nájdete na konci článku).

Akcionármi spoločnosti sú výlučne mestá o obce, pričom 43,05 % podiel má okres Námestovo, 30,26 % akcií vlastní okres Dolný Kubín a 26,69 % akcií okres Tvrdošín.

Foto: Výročná správa OVS

Spoločnosť v minulom roku prevádzkovala 815,3 km vodovodov a 454,8 km kanalizačnej siete, zabezpečovala zásobovanie 79 % obyvateľstva pitnou vodou a čistenie odpadových vôd pre 59,1% obyvateľov, oproti predchádzajúcemu roku tak nedošlo skoro k žiadnej zmene.

Vlani tiež OVS dosiahla 80 % napojenie domácností na verejnú kanalizáciu vybudovanú v druhej etape projektu Zásobovanie vodou a kanalizácia oravského regiónu.

Voda nefakturovaná dosiahla za vlaňajší rok hodnotu 1,4 milióna metrov kubických, čo predstavuje 29,5 % z výroby pitnej vody, straty vody v potrubnej sieti predstavovali 26,0 %. V porovnaní s rokmi 2016 aj 2017 straty vody mierne narástli.

Problémy pretrvávajú

Vedenie spoločnosti zároveň dodáva, že napriek úspešnému uvedeniu vybudovanej kanalizácie do skúšobnej a ČOV Dolný Kubín, Nižná nad Oravou do trvalej prevádzky k termínu 31. 12. 2018 nebol vyhotovený „Protokol o vyhotovení diela“ z dôvodu neodstránenia všetkých vád zistených v lehote oznámenia vád.

Tento problém riešila vodárenská spoločnosť už v roku 2017, pričom poukazovala na následky „slovenských pravidiel“ uplatňovaných v schvaľovacom a realizačnom procese stavieb financovaných z prostriedkov EÚ.

„Rokovania ohľadom vydania protokolu prebiehajú neustále a sú veľmi náročné. Dielo vykazuje veľké množstvo vád , ktoré zhotoviteľ odstraňuje len čiastočne a nedôsledne. Všetky tieto nedostatky potvrdzujú skutočnosť, že stavba je zo strany zhotoviteľa chaoticky riadená, používané sú neprofesionálne postupy,“ kritizuje generálny riaditeľ OVS Jozef Revaj.

Poukazuje pritom na fakt, že cez netesné spoje na potrubiach a šachtových skružiach dochádza ku vnikaniu balastných vôd do kanalizácie a tie spôsobujú zvýšené náklady OVS na prečerpávanie a čistenie vôd.

„Nemalé finančné náklady si vyžaduje aj monitoring vykonávaný po nahlásení odstránených porúch, ktorý nám preukazuje, že nie všetky poruchy, ktoré zhotoviteľ oznámil ako odstránené, sú odstránené,“ dodáva J. Revaj.

Napojenosť na verejnú kanalizáciu / Foto: Výročná správa OVS

OVS však chce aj napriek tomu ukončiť zmluvné záväzky a povinnosti vzájomnou dohodou namiesto riešenia súdnou cestou.

Investičný plán prekročili

Spoločnosť vlani aj značne investovala. Najväčšie investičné akcie uskutočnené v rámci investičného plánu OVS na rok 2018 z vlastných zdrojov boli Liesek – Trstená kanalizačný zberač, Medzibrodie -kanalizácia a ČOV, Odkanalizovanie obcí dolnej Oravy – Oravská Poruba.

Plán investícií a pre rok 2018 bol vo výške 1 144 000 eur, skutočné plnenie za rok 2018 bolo v hodnote 1,4 milióna eur. Rozostavaných stavieb z predchádzajúcich rokov bolo sedem, začínaných stavieb v roku 2018 bolo trinásť.

Prehľad výšky investícií / Foto: Výročná správa OVS

Veľkou investičnou akciou bola už spomínaný projekt s názvom „Zásobovanie vodou a kanalizácia oravského regiónu, etapa 2“ v hodnote takmer 176-tisíc eur, ale aj projekt „Oravské Veselé – Mútne, kanalizácia“ v sume 44-tisíc eur.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Čistenie odpadových vôd riasami sa možno stane najinovatívnejšou technológiou roka

Technológia z dielne britskej spoločnosti prináša prírode blízke čistenie odpadovej vody a produkuje cenné vedľajšie produkty.

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

Nový Regulačný sandbox má podporiť zavádzanie inovácií vo vodohospodárstve

ÚRSO aktuálne očakáva podnety od regulovaných subjektov, akademických inštitúcií, ako aj od inovatívnych firiem. V nultom ročníku plánuje schváliť približne 10 až 15 projektov.

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Je rozhodnuté. Prefiltrovanú odpadovú vodu z Fukušimy vypustia do oceánu

Z vody sa podarilo odfiltrovať väčšinu rádioaktívnych izotopov, avšak jeden z nich, trícium, sa existujúcimi technológiami nedá odstrániť.